Wskazowki dla zespołow projektowych: jak ustawic wygodną i przejrzystą analitykę na telewizorach biurowych?

Kiedy pracujesz nad ważną aplikacją, używaną przez setki lub tysiące ludzi, ważne jest, aby trzymac rękę na pulsie. W naszym przypadku mowimy o całej serii krytycznych usług biznesowych, w ktorych musimy śledzic kluczowe dane. Systemy te zapewniają klientowi procesy sprzedaży, zarządzanie jednostkami i pracę z siecią partnerską. Programiści True Engineering sami stworzyli i utrzymują te produkty, więc znają wszystkie ich tajniki.

Wskazowki dla zespołow projektowych: jak ustawic wygodną i przejrzystą analitykę na telewizorach biurowych?

W pewnym momencie pojawiła się potrzeba bieżącego monitorowania danych projektowych i postanowiliśmy wyświetlac je na ekranach plazmowych zawieszonych przed oczami deweloperow. Następnie dzielimy się kilkoma użytecznymi spostrzeżeniami z tego procesu.

Najpierw kilka słow o tym, dlaczego taka dośc oczywista rzecz może byc bardzo nietrywialnym problemem.

  1. wybierac naprawdę ważne wskaźniki z zestawu tylko ważnych – każdy, a zwłaszcza duży projekt generuje lawinę informacji o przebiegu pracy, z ktorych niewielka częśc dostarcza prawdziwej wartości.
  2. Aby to zrobic, należy zdefiniowac scenariusze użytkownika, aby zrozumiec, jakie sytuacje mogą powodowac spadki wydajności, awarie i inne frustracje.
  3. Jednocześnie musisz znaleźc format dostarczania informacji – nie mowimy tu o spamowaniu powiadomieniami alarmowymi, ale o czymś w rodzaju stałego obrazu, ktory pozwoli Ci na pierwszy rzut oka zorientowac się, czy nadchodzi apokalipsa, a w razie potrzeby pozwoli Ci przejśc do szczegołow.
  4. Chciałabym rownież, aby było piękne i nie tylko szybko straszyło, gdy coś pojdzie nie tak, ale rownież, aby można było cieszyc się z sukcesu, gdy sprawy idą dobrze.

Połącz wszystkie te czynniki, a otrzymasz świetną, użyteczną analitykę projektu. Jeśli zrobisz coś źle, za kilka tygodni nie będą zwracac uwagi na Twoje ważne wykresy i diagramy.

Tak jak my to zrobiliśmy

Wizualizacja wykonana przy użyciu platformy open source Grafana. Jest to popularny system do raportowania widoczności, ktory potrafi integrowac się z większością popularnych źrodeł danych: Elasticsearch, MSSQL, AWS CloudWatch, kilkanaście innych. Z technicznego punktu widzenia wszystko jest proste – tworzysz swoje dashboardy za pomocą paneli, ktore są zasilane danymi, ktorych potrzebujesz w określonym okresie.

Większośc użytkownikow pracuje z Grafaną na komputerze. Z naszej praktyki wynika, że jeśli wysyłasz dane do telewizora, musisz wybrac dla niego specjalne ustawienia.

Oto jak zalecamy to zrobic:

– Tworzenie dashboardow specjalnie dla telewizji w Grafanie. Ta sama informacja wygląda inaczej na monitorze i telewizorze. Znaczenie mają też proporcje obrazu (16:9 vs. 16:10), a w zasadzie rożne przeznaczenie dashboardow – na komputerze zagłębiamy się w dane, a na telewizorze szybkim rzutem oka odczytujemy najważniejsze informacje.

Do monitora:

Dla telewizji:

– Dane filtracyjne. Z tego samego powodu należy wyrzucic referencje, szczegoły błędow i inne wskaźniki z raportow telewizyjnych do kontroli. Co najważniejsze, panel powinien szybko pokazywac stan produktu – czy jest problem, czy nie. Statystyki tygodniowe i miesięczne warto pokazywac dla podniesienia nastroju, a jeśli nie ma wystarczająco dużo miejsca, to takich wykresow należy się pozbyc w pierwszej kolejności.

– Określanie progow. W każdym procesie od czasu do czasu pojawiają się błędy, ktore nie są sytuacjami nienormalnymi. Na przykład, brak uprawnien użytkownika do składania wnioskow. Licz ilośc błędow, ktore wskazują na prawdziwą awarię i nie alarmuj niepotrzebnie ludzi.

Przykład pulpitu nawigacyjnego z liczbą błędow na dzien dzisiejszy i średnimi danymi za miesiąc

– Użyj list odtwarzania. Ten sam obraz na ekranie zepsuje matrycę, o czym niektore telewizory nawet ostrzegają. Okresowe aktualizowanie grafiki nie rozwiązuje problemu – istotne elementy pozostają na swoim miejscu. Podziel więc metryki na dwa pulpity i pokaż je w rożnych miejscach. Listy odtwarzania najlepiej uruchamiac w trybie Kiosk.

Wskazowki dla zespołow projektowych: jak ustawic wygodną i przejrzystą analitykę na telewizorach biurowych?

Sposob na uzyskanie właściwego trybu nadawania

– Ustaw skalę na 150%. Doświadczalnie stwierdzono, że jest to optymalna wielkośc. Dane i napisy są czytelne nawet z drugiego konca biura, a na ekranie znajduje się wystarczająca ilośc informacji.

Z wynikow możemy wyciągnąc tylko najbardziej pozytywne wnioski:

  • Wspaniale jest moc w każdej chwili sprawdzic, czy wszystko jest w porządku.
  • To bardzo pocieszające wiedziec, że jeśli coś jest nie tak, możemy to od razu zobaczyc.
  • Kierownik projektu zawsze może wyciągnąc ważne dane, aby porozmawiac z klientem.
  • Wzmacnia to poczucie, że działamy we wspolnej sprawie – to ponownie wzmacnia ducha zespołu.

Piszcie w komentarzach o szczegołach, dzielcie się historiami o analityce projektowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *