Twoje prawa w restauracji

W restauracjach często spotykasz się z zahamowaniami i niezadowolonymi kelnerami? Omyłkowo podano Ci inne jedzenie? Prosi się o opuszczenie stolika, jeśli zamowiło się tylko herbatę? Stan w obronie swoich praw! Co należy i czego nie należy robic będąc gościem w restauracji, w naszym nowym artykule.

Możesz zażądac!

Wymiana żywności, jeśli nie smakuje Ci ona lub masz wątpliwości co do jej świeżości, jakości lub przygotowania.

Komplement od szefa kuchni lub zapłacenie rachunku, jeśli restauracja była uciążliwa, niewygodna dla Ciebie, zniszczyła Twoją własnośc.

Zastąp kelnera, jeśli jest niezadowolony, niegrzeczny, nieuważny lub zbyt długo przyjmuje Twoje zamowienie.

Porozmawiaj z kierownikiem, aby rozwiązac każdy problem – jeśli masz wątpliwości, zadzwon do osoby odpowiedzialnej i pozwol jej rozwiązac problem!

Księga skarg i zażalen – i możliwośc wpisania tam wszystkiego, co się nie podoba!

Usługa dla promocji, jeśli nie została określona jej data ważności. Nieważne, że oferta "dwie sałatki w cenie kieliszka szampana" skonczyła się już dawno temu!

Jeśli na promocji nie ma napisu "bruschetta w prezencie od szefa kuchni do 15 stycznia", nie krępuj się odebrac bruschetty i szampana jako dodatek.

Jesteście Panstwo uprawnieni do!

Zostan w restauracji tak długo, jak chcesz, aż do jej zamknięcia! Nikt nie może Cię wyprosic tylko dlatego, że wypiłeś kawę: siedź tak długo, jak uważasz to za konieczne. A jeśli nie dadzą ci go, patrz punkt wyżej i zadzwon do recepcjonisty z książką skarg i zażalen razem!

Nie dawaj napiwkow! Napiwek to Twoja dobra postawa, podziękowanie za pracę, a podziękowanie nie może byc obowiązkowe!

Uzyskaj pełne opisy potraw – wiele restauracji nie wymienia składnikow, na ktore możesz byc uczulony (a powinieneś byc)!).

Wejdź i zobacz jak przygotowywane jest jedzenie. Tak, możesz wejśc do kuchni i spotkac się z szefem kuchni, ale tylko jeśli ładnie poprosisz i założysz specjalne ubranie.

Zważ potrawę, jeśli uważasz, że "tygrysy w klatce nie dostały wystarczająco dużo mięsa".

Przypadkowo stłukłeś szklankę? Nie musisz płacic za szkody (chyba, że chcesz zrobic to sam). Nie możesz pozwac o odszkodowanie, ponieważ to restauracja jest odpowiedzialna za szkody.

Usunąc lub wymienic naczynie z obcym przedmiotem, np. włosem, z rachunku.

I pamiętaj, że Twoje prawa konczą się tam, gdzie zaczyna się płacenie za zamowienie w imieniu osoby prawnej: negocjacje biznesowe w restauracji na koszt firmy będą miały zupełnie inne regulacje prawne: nawet karaluch w zupie nie jest tutaj "przestępstwem"!

Posiłek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *