Top menedżer ds. Eksportu w jednej z wiodących firm w branży, pcc consumer products kosmet, o doświadczeniach z marką

Wzrost sprzedaży o 224%, weganska linia kosmetykow i wpływ pandemii na biznes.

Pozdrowienia od społeczności VC! Nazywam się Navruzzhon Narmatov, urodziłem się w słonecznym Uzbekistanie, gdzie rownież uzyskałem dyplom z rachunkowości i audytu. Następnie wyjechałam do Polski na studia magisterskie i po ich ukonczeniu, w 2016 roku, od razu zostałam zaproszona do pracy w PCC Consumer Products Kosmet.

Z pozoru nie było to tak dawno temu, ale w tym czasie nastąpił poważny rozwoj marki Flo, nad ktorą pracuję i oczywiście moj rozwoj osobisty. Dziś chciałbym podzielic się tym doświadczeniem i opowiedziec o tym, jak jesteśmy na drodze do podbicia rynkow w rożnych krajach.

O PCC Consumer Products Kosmet i marce Flo

PCC Consumer Products Kosmet jest europejską społką holdingową, ktora koncentruje się na produkcji chemii gospodarczej i kosmetykow i jest częścią PCC SE. PCC SE ma siedzibę głowną w Niemczech i sprzedaje swoje produkty w 18 krajach.

Navruzzhon Narmatov

Sukcesywne rozwijanie sprzedaży naszych produktow w wielu krajach. Przy okazji, aby powiedziec, że moja działalnośc nie ogranicza się do sprzedaży. W rzeczywistości 60% mojego czasu poświęcam bezpośrednio na budowanie samej marki Flo. Kiedy dołączyłem do firmy, Flo była w powijakach.

Aktywnie zaangażowałem się w pracę nad marką i w efekcie koncowym osiągnęliśmy znaczną przewagę nad konkurencją Rozszerzył asortyment produktow, zwiększając sprzedaż o 224%! Nie wstydzę się zaznaczyc, że z bogatego portfolio marek własnych PCC Consumer Products Kosmet, Flo jest obecnie najbardziej udaną marką.

Weganski szampon, żel do rąk lub mydło. Nie, nie zrobiliśmy tego

Oprocz Flo, kierowałem rozwojem kilku innych ciekawych marek, takich jak Camolin. Sama koncepcja produktu jest ciekawa, ponieważ składa się on w 92% z naturalnych składnikow i jest weganski.

Należy zauważyc, że cechy tego produktu są na przyzwoitym poziomie, a pod wieloma względami znacznie przewyższają produkty wykonane w Rosji i krajach europejskich. Podczas gdy niewiele osob wytwarza takie produkty, my byliśmy jednym z pierwszych.

O liczbach, analityce i kanałach sprzedaży marki Flo

Na początku większośc sprzedaży przypadała na supermarkety – 43%. Kolejne miejsca zajęły dyskonty i sklepy ogolnospożywcze (35%), perfumerie i sklepy z artykułami żelaznymi (18%) oraz markety (4%).

W wyniku niestabilnej sytuacji euro w stosunku do rubla w 2018 roku, siła nabywcza konsumentow znacznie się zmniejszyła, co spowodowało spadek sprzedaży w ujęciu ilościowym o prawie 2% w stosunku do roku poprzedniego (2017).

Ale już w 2019 roku sytuacja się ustabilizowała i zakonczyliśmy rebranding Flo do stycznia 2019 roku. Dzięki skutecznej strategii opracowanej pod moim kierownictwem, nasza firma odnotowała pozytywny wynik – wyniki sprzedaży wzrosły o 11% w ujęciu kasowym i o 5,2% w ujęciu ilościowym w porownaniu z 2017 r.

Jeśli zwrocisz uwagę na wykres sezonowego popytu na te produkty, zauważysz, że największy popyt jest w kategorii prania. W kwartałach 2Q i 4Q najczęściej wybierane są produkty do prania. Ale wraz z nadejściem wiosny i jesieni, nastąpił znaczny wzrost produktow w kategorii "sprzątanie".

Wynika to z faktu, że w Rosji sezonowośc produktow takich jak środki do mycia okien i odtłuszczania występuje w marcu i pod koniec października, a my bierzemy to pod uwagę przy opracowywaniu unikalnych strategii marketingowych promujących nasze produkty w rożnych krajach.

Kobiety w Rosji najchętniej wybierają produkty Flo, średnio dwa razy częściej niż mężczyźni. Szczyt sprzedaży przypada na przedział wiekowy od 19 do 29 lat dla kobiet 35% i dla mężczyzn od 30 do 45 lat. Wszystkie te dane pomogły nam wyciągnąc właściwe wnioski strategiczne i zwiększyc sprzedaż Flo.

Jednym z kluczowych czynnikow wzrostu sprzedaży Flo było opracowanie przeze mnie grupy docelowej dla każdego produktu marki, co spowodowało znaczny wzrost sprzedaży naszych produktow i przychodow firmy jako całości.

I oto nadchodzi rok 2020..

Na początku pandemii COVID-19, kiedy wydawała się nam wszystkim tylko smutnym echem z odległego Wuhan, nie mieliśmy pojęcia, do czego doprowadzi ten koronawirus. Dotyczy to wszystkich sektorow biznesu, a nasza branża nie jest tu wyjątkiem.

Ludzie nie kupują już produktow, do ktorych są przyzwyczajeni, wydają pieniądze oszczędniej i wybierają tylko rzeczy o najwyższym priorytecie. Na przykład, wielu konsumentow przestało kupowac płyny do płukania bielizny, wybierając wyłącznie proszki. Jest to normalne w tej sytuacji.

Elastyczne strategie wielu firm nie okazały się tak solidne. Jednak każdy, kto żyje w szybkim rytmie biznesu, musi byc w stanie szybko dostosowac się do sytuacji. Poszliśmy drogą transformacji i szybko przeprojektowaliśmy niektore procesy na okolicznośc działania siły wyższej – zaczęliśmy produkowac środki dezynfekujące.

W Polsce, gdzie pracuję, władze wspołpracowały z nami, dzięki czemu mogliśmy bardzo szybko wprowadzic nowe produkty na rynek. Ponieważ wspołpracujemy z wszystkimi największymi sprzedawcami detalicznymi, udało nam się szybko zapełnic połki sklepowe niezbędnym produktem.

W wyniku szybkiej zmiany w procesie produkcyjnym naszej firmy, klienci mogli otrzymac środki dezynfekcyjne w potrzebnych im ilościach, co było dośc niezwykłe w warunkach braku produktu w okresie pandemii i ogolnej paniki.

COVID-19 nauczy wiele firm, jak byc bardziej strategicznym. Oczywiście świat nie będzie już taki sam, ludzie będą bardziej wybredni, a ich zaufanie trzeba będzie zdobyc w nowy sposob.

Kryzys minie, dostosujemy się do koronawirusa i wszyscy staniemy przed nowym wyzwaniem – jak stac się bardziej efektywnym i gotowym na takie warunki.

Na podstawie informacji zwrotnych od naszych klientow mogę z całą pewnością stwierdzic, że PCC Consumer Products Kosmet oraz kierowany przeze mnie dział spisały się bardzo dobrze w tym trudnym dla wszystkich okresie. Ruszajmy dalej.

Dziękuję za uwagę! Chętnie odpowie na pytania.

#sales #brands #covid19

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *