Niewłaściwi przedsiębiorcy

Teraz wielu ludzi prowadzi biznes tylko po to, by zarabiac pieniądze. Nie obchodzi ich, co robią dla społeczenstwa: jedną ręką mogą sprzedawac koła, a drugą otworzyc burdel. To nie jest biznes ani przedsiębiorczośc. Jest to po prostu kwestia dbania o swoj portfel i nic więcej.

Przeczytałem ostatnio "Praktykę zarządzania" Druckera i wreszcie zrozumiałem, co mnie gryzie w popularnej tezie "celem biznesu jest zysk". Wcześniej nie było sposobu, aby wyjaśnic sobie, dlaczego ta nieszkodliwa teza mnie irytowała. Łatwo było pomyślec, że to dlatego, że nie było mnie na liście Forbesa, ale nie. Na palcach jednej ręki mogę wymienic przedsiębiorcow, ktorzy w rozmowie z nimi dają mi poczucie, że są "właściwymi" przedsiębiorcami. Teraz mam kryterium.

Zdecydowana większośc ludzi interesuje się tylko jedną rzeczą: "jak zarobic pieniądze", aby ułatwic sobie życie. W konsekwencji firma rozpoczyna działalnośc z niewłaściwych założen. Zasadniczo ludzie widzą "temat" i wchodzą w niego, aby zarobic pieniądze. Nie jestem osobą, ktora może kogokolwiek osądzac, ale mogę śmiało powiedziec, że to nie jest biznes ani przedsiębiorczośc. Chodzi o rożne cele. Drucker wszystko sobie poukładał w mojej głowie.

Wszyscy jesteśmy w społeczenstwie, biznes nie jest wyjątkiem. Powszechne jest przekonanie, że instytucje społeczne, takie jak panstwo, edukacja, opieka zdrowotna i religia, służą społeczenstwu. Biznes istnieje w społeczenstwie i żyje z niego, tak jak reszta jego członkow. Cytując dalej Druckera.

Zadaniem biznesu jest więc rozwiązywanie potrzeb społeczenstwa (jego klientow). Nie ma potrzeby myślec, że biznes jest organizacją charytatywną i że zysk jest dla niego bez znaczenia, w żadnym wypadku. Zysk jest doskonałym wskaźnikiem efektywności biznesu. Jeśli weźmiemy pod uwagę drugą funkcję biznesu, to jasne jest, że nie może byc mowy o nadwyżce zyskow, ponieważ powinny byc one przeznaczone na tworzenie samych innowacji i rezerw, ktore będą wspierac firmę w kryzysach. Forbes pisał niedawno o sieci handlowej HEB, ktora od początku roku przygotowywała się na "niespodziewany" kryzys. Jednak łatwiej jest ludziom myślec, że to wszystko jest spisek świata za kulisami, niż bezsilne zarządzanie.

Najlepsi przedsiębiorcy, wielkie osobowości, rozumieją to, dlatego angażują się w filantropię. Rozumieją, że to społeczenstwo pozwoliło im odnieśc sukces, więc odwdzięczają się tym samym. Jest to bardzo wyraźnie zapisane w zasadach Dalio.

Myślę, że tę filozofię zaszczepił we mnie wydział biologii Moskiewskiego Uniwersytetu Panstwowego oraz bioetyka i biopolityka, ktorych nas tam uczono.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *