Jak wybrac portfel kryptowalutowy?

Wspołczesny świat zmienił się wraz z pojawieniem się kryptowalut. Nowa alternatywa dla konwencjonalnego pieniądza (pieniądz cyfrowy) stała się tak popularna, że wiele krajow uznało ją i zaczęło wprowadzac (USA, Kanada, Australia, UE, itd.). W niektorych miejscach, kryptowaluta może byc używana do płacenia za towary lub usługi. Jako środek płatniczy jest akceptowany i używany przez tak popularne firmy jak Amazon, Subway, Microsoft. Kryptowaluta przyciąga akcjonariuszy, inwestorow i wszystkich ludzi, ktorzy widzą w niej wolnośc i możliwości. W koncu głowną cechą pieniądza cyfrowego jest to, że nie podlega on żadnemu bankowi i istnieje niezależnie. Jednakże, aby dokonywac transakcji finansowych za pomocą kryptowaluty, musisz posiadac Portfel Kryptowalutowy. Użytkownicy mają pytania: co to jest, jak wybrac i co robic. O tym właśnie będziemy mowic w tym artykule.

Co to jest portfel kryptowalutowy?

Portfel kryptowalutowy to miejsce do przechowywania Twoich cyfrowych oszczędności. Dzięki niemu możesz przekazywac środki innym użytkownikom. Portfele istnieją jako oprogramowanie i aplikacje internetowe, ktore przechowują historię transakcji.

W oparciu o to, istnieją dwa elementy każdego portfela kryptowalutowego:

  • Klucz publiczny. To jest to, co jest znane jako adres portfela, i jest on widoczny dla wszystkich. Może byc porownany z numerem karty.
  • Klucz prywatny. Jest to właściwie rodzaj hasła, ktore daje dostęp do Twoich oszczędności.

W świecie kryptowalut, środki nie są przypisane do konkretnej osoby. Ktokolwiek ma dostęp do prywatnego klucza portfela, ma wszystkie przechowywane tam pieniądze. Dlatego przy wyborze portfela głownym aspektem jest niezawodnośc.

Rodzaje

Kryptowaluty dzielą się na dwa rodzaje: "gorące" i "zimne". Gorący portfel rożni się tym, że waluta jest obsługiwana przez zewnętrzną usługę. Klucze prywatne są przechowywane na tym samym urządzeniu (laptop, telefon) co aplikacja do zarządzania pieniędzmi.

Ten typ portfela kryptowalutowego zawiera:

  • Portfel internetowy. Jest to usługa online, w ktorej użytkownik loguje się przez Internet. Operacja odbywa się online.
  • Papierowy portfel. Specjalna strona internetowa generuje użytkownikowi jego klucze, ktore są drukowane i zapisywane na papierze w postaci kodu QR. Informacje o kluczach są natychmiast usuwane z witryny.
  • Portfel wymiany. Działa online na konkretnym kantorze, ale tylko z walutami, w ktorych kantor się specjalizuje.
  • Portfel oprogramowania. Jest to program, ktory zostanie pobrany na Twoj komputer. Portfel oprogramowania jest podzielony na "gruby" portfel (zawiera całą siec blockchain, stąd waży dużo, zajmuje dużo czasu, aby załadowac) i "cienki" portfel (komunikuje się z sieci blockchain, ktory jest przechowywany na zdalnej usługi)

Zimny portfel wymaga pobrania na komputer lub telefon specjalnego programu. Klucze prywatne do adresu, pod ktorym przechowywane są pieniądze na urządzeniu zewnętrznym (np. pendrive).

Taki portfel nazywa się:

  • Portfel sprzętowy. Jest to wymienny nośnik pamięci, na ktorym przechowywany jest program z Twoją portmonetką. Najważniejsze jest, aby nie zgubic nośnika i nie zapomniec hasła.

Ktory z nich wybrac?

Aby wybrac odpowiedni portfel, należy określic cel i częstotliwośc użytkowania. Jeśli planujesz używac go do prywatnych lub niezbyt dużych przelewow, to portfel online jest najlepszym wyborem. Bezpieczenstwo jest przeciętne, ale szybkośc transakcji jest doskonała. Jeśli, przeciwnie, kwota jest duża, a przelewy są częste, wtedy wystarczy zimny, cienki portfel. Portfele sprzętowe i papierowe są dobre do przechowywania dużych sum pieniędzy, gdzie ważna jest długoterminowa ochrona i bezpieczenstwo. Tłusty portfel na oprogramowanie jest dobry dla oszczędności.

Wybierając portfel, zwroc uwagę na jego bezpieczenstwo, wygodę i funkcje.

Wycofanie

Jak już zrozumieliśmy, istnieje wiele rożnych rodzajow portfeli kryptowalutowych. Wybierasz go na podstawie kryteriow, ktore są dla Ciebie ważne. Zrozum jednak, że w świecie kryptowalut to Ty jesteś odpowiedzialny za swoje pieniądze. Dlatego oprocz dobrego portfela, nie zapomnij o regularnym aktualizowaniu systemu antywirusowego i tworzeniu kopii zapasowych kluczy. Wtedy wszystko na pewno pojdzie dobrze!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *