Jak stworzyliśmy platformę, ktora pomaga zapewnic długowiecznośc zawodową przed przejściem na emeryturę

Oto, co Redmadrobot zrobił, wraz z WorldSkills Russia, aby wesprzec profesjonalistow w wieku naszych rodzicow i naszym za kilka lat.

Aby pomoc osobom w wieku przedemerytalnym byc bardziej konkurencyjnymi na rynku pracy, rząd uruchomił specjalny program. Z jego pomocą starsze pokolenie może nabyc lub udoskonalic swoje umiejętności, kompetencje i wiedzę.

Status przedemerytalny jest przyznawany obywatelowi, ktoremu brakuje nie więcej niż pięc lat do przejścia na emeryturę.

Istota programu: osoba wybiera placowkę edukacyjną w pożądanym regionie i kompetencjach, składa wniosek i odbywa szkolenie w dogodnym dla siebie terminie. Łącznie 120 kompetencji, ktore zaspokoją wszystkie gusta, od uczenia maszynowego i projektowania stron internetowych po agronomię i cukiernictwo.

Rostrud organizuje cały program, a jego realizacja została powierzona centrom zatrudnienia, pracodawcom i rosyjskiemu biuru światowego ruchu WorldSkills.

Informacje zwrotne na temat szkolenia

Po zakonczeniu szkolenia uczestnik przystępuje do demo-egzaminu, czyli zadania praktycznego, w ktorym demonstruje opanowane kompetencje. Na zakonczenie otrzyma Paszport Umiejętności – dokument odzwierciedlający profil umiejętności pracownika.

Paszport Umiejętności może byc wykorzystany przy ubieganiu się o pracę: wielu pracodawcow uznaje go tak samo jak każdy inny dokument potwierdzający umiejętności.

Paszport umiejętności uczestnika programu edukacyjnego

Kilka słow o samym ruchu, aby zrozumiec jego skalę. WorldSkills jest międzynarodowym ruchem non-profit, założonym w 1947 roku, w ktorym uczestniczy ponad 80 krajow. Jego celem jest rozwijanie umiejętności zawodowych studentow, uczniow szkoł i profesjonalistow w rożnym wieku.

W tym celu organizatorzy organizują mistrzostwa zawodowe, w ktorych uczestnicy rywalizują w zakresie swoich umiejętności i wiedzy. Wydarzenia takie zwracają uwagę na zawody robotnicze i ogolnie podnoszą poziom szkolenia specjalistycznego.

Rosyjski oddział WorldSkills Russia organizuje mistrzostwa od 2012 roku. Mistrzostwa skierowane są do rożnych grup odbiorcow: dzieci, młodzieży i studentow, a w 2019 roku jest rownież szansa dla starszego pokolenia.

Wyzwanie

Zgodnie z zarządzeniem rządu, WorldSkills Rosja miała konkretny cel: wysłac 25 000 preemerytow na szkolenia do konca 2019 roku. Do 2024 r. liczba przeszkolonych obywateli powinna wynieśc co najmniej 150 tys.

Potrzebna platforma z przyjaznym dla użytkownika formularzem rejestracyjnym i kontami osobistymi do zbierania zgłoszen na szkolenia.

Musieliśmy nie tylko dac ludziom możliwośc zapisania się na kurs, ale także aktualizowac informacje o organizacjach w odpowiednim czasie, przetwarzac przychodzące aplikacje, prowadzic dokumentację grup i studentow, rozliczac wyniki egzaminow i generowac raporty – potrzebowaliśmy bardziej zaawansowanego narzędzia niż tylko strona internetowa. W związku z tym postanowiono stworzyc platformę, na ktorej organizacje edukacyjne mogłyby same zarządzac aplikacjami.

Evgenia Shatilova, kierownik projektu Redmadrobot
Kierownik projektu Redmadrobot

Wyzwanie polegało na tym, że projekt rozpoczął się w marcu, a do konca 2019 r. należało w pełni rozwinąc platformę i wysłac na szkolenia określoną liczbę osob ubiegających się o świadczenia przedemerytalne.

Marzec-maj: MVP i pierwsze zgłoszenia

Prace nad platformą rozpoczęły się w marcu, a przed nami letnie, "martwe" miesiące. W tym czasie wszyscy są zazwyczaj na wakacjach i nie myślą o nauce. Dlatego, aby wdrożyc program na czas, musieliśmy od razu rozpocząc zbieranie wnioskow.

W ciągu miesiąca, wspolnie z zespołem klienta, stworzyliśmy MVP platformy – landing page. Był on oparty na testach, surowy i o prostej funkcjonalności: w rzeczywistości można było złożyc wniosek tylko poprzez określenie dwoch interesujących nas kompetencji.

Ale prototyp spełnił swoje zadanie: w ciągu połtora miesiąca zebrano za jego pośrednictwem 400 wnioskow, oprocz 400 wnioskow z offline.

Połtora miesiąca poźniej, w drugim wydaniu, strona internetowa została stopniowo przekształcona w platformę: możliwe było złożenie kompletnego wniosku o szkolenie (z wyborem organizacji szkoleniowej, kompetencji itp.) oraz osobiste biuro administratora organizacji edukacyjnej, gdzie można było przetwarzac przychodzące wnioski o szkolenie. Zespoł rozpoczął pracę nad trzecim wydaniem.

Druga wersja rejestracji

Pierwszy miesiąc pracy platformy pokazał, że powinniśmy przyspieszyc zadanie adaptacyjnego projektowania stron internetowych – 30% użytkownikow pochodziło z urządzen mobilnych.

Evgenia Shatilova
Kierownik projektu Redmadrobot

Tak duży odsetek potencjalnych stażystow nie powinien miec możliwości wyjazdu z powodu niedogodności. Oczywiście istniała prosta adaptacja, ale nie można było nazwac strony przyjazną dla urządzen mobilnych. Dlatego też dodaliśmy do backlogu zadanie opracowania adaptacyjnego designu strony dla podstawowych rozdzielczości mobilnych.

Pierwsze trzy wydania zaowocowały w pełni funkcjonalną wersją platformy, ktora mogła byc dalej rozwijana i rozbudowywana o nowe opcje.

Lipiec-październik: nowa rejestracja, integracja z Rostrud i "inteligentne" filtrowanie

Na początku można było wybrac na platformie tylko studia w swoim mieście. Ale program jest przeznaczony nie tylko dla dużych miast, ale także dla małych społeczności.

W małych miastach i wsiach nie zawsze istnieje możliwośc wyboru instytucji edukacyjnych. Dlatego ważne było, aby umożliwic stażystom wybor kursow w miastach lub obszarach, do ktorych mogą dotrzec samochodem lub transportem publicznym. I to jest jeden z powodow, dla ktorych platforma potrzebowała bardziej złożonego wyjścia dla instytucji szkoleniowych.

Przystąpiliśmy do opracowywania filtrow. Ważne było, aby przewidziec wszystkie możliwe wybory użytkownika. Ponadto należało wziąc pod uwagę wzajemne powiązania między dziedzinami.

Pełne listy wartości (np. lista wszystkich miast i regionow), ktore można wybrac w sekcjach filtrow są duże i są przechowywane na serwerze, więc wyszukiwanie odbywa się rownież tam. A wartości filtrow wybrane przez użytkownika są przechowywane w jego przeglądarce.

Zagłębiając się w logikę, zdaliśmy sobie sprawę, że standardowe scenariusze filtrowania nie działają w naszym przypadku. Więc najpierw pracowaliśmy nad wszystkimi możliwymi scenariuszami użytkownikow, a następnie określiliśmy, jakich informacji brakuje nam na froncie, aby wdrożyc. Dopiero potem filtr został skonfigurowany do pełnowartościowego wyszukiwania krzyżowego z możliwością wyboru wielu wartości.

Victoria Razilova
Redmadrobot frontend developer

Jak działa sieciowanie filtrow

Osobnym zadaniem było dostosowanie filtrow do urządzen mobilnych. Było wiele adaptacji – dla kilku rozdzielczości ekranu: desktop, tablety, telefony. Dla każdego typu urządzenia trzeba było wymyślic łatwy i intuicyjny scenariusz interakcji.

Filtry w iPhone SE

Szosta odsłona platformy posiada udoskonalone filtry, ułatwiające użytkownikowi wyszukiwanie. Nieco poźniej, w osmej wersji, na podstawie informacji zwrotnych od uczestnikow szkolenia, zamieniliśmy rejestrację i zapisy na szkolenia.

Wcześniej użytkownik musiał się najpierw zarejestrowac, a dopiero potem można było zapisac się na kurs. Ale na przykład zdarzało się, że interesujący daną osobę zawod nie był dostępny w jej regionie, a ona już się zarejestrowała. To jest nieprzyjemne.

Rejestracja na początku i teraz

W nowej wersji jest więc odwrotnie: teraz możesz wybrac, co i gdzie chcesz studiowac, a następnie podac swoje dane kontaktowe.

Filtry, dla ktorych wszystko zostało zrobione, zostały "ukryte" na samym koncu – po rejestracji. Oznacza to, że dana osoba musiała się najpierw zarejestrowac, a następnie wejśc na filtry i albo znaleźc, albo nie znaleźc tego, czego szukała.

Olga Norkina
Szef platformy IT Worldskills 50+

Zmiana wpłynęła na konwersje: odsetek użytkownikow, ktorzy konczą rejestrację i zapisują się na szkolenie wzrosł z 28% do 45% (dane za listopad-grudzien 2019).

Mapa podroży klienta uczestnika szkolenia

Integracja z systemem Rostrud

Platforma jest zintegrowana z jednym z systemow firmy Rostrud (ogolnopolska baza ofert pracy). Integracja z systemem informacyjnym Federalnej Służby Zatrudnienia pozwoli uniknąc powtarzania szkolen, a także zweryfikowac poprawnośc danych na SNILS, imienia i nazwiska, daty urodzenia oraz statusu przedemerytalnego.

Osobiste biuro administratora organizacji edukacyjnej

Administratorzy mogą zobaczyc wyniki kontroli danych uczestnikow szkolen w systemie Rostrud na swoich kontach osobistych. Obecnie na platformie zarejestrowanych jest 640 organizacji.

Planowane są kolejne: każda instytucja edukacyjna może ubiegac się o uzyskanie kwalifikacji WorldSkills Russia, a po ich uzyskaniu zostac członkiem programu.

Wszystkie zmiany dzięki analityce i badaniom

Pozostawaliśmy w bliskim kontakcie z użytkownikami platformy WorldSkills 50+ poprzez analizę produktu i badania.

Pomaga nam to opracowac produkt, ktory jest naprawdę przyjazny dla użytkownika, oparty na faktach i liczbach, a nie na subiektywnych opiniach.

Proces zapisow na szkolenia na początku i obecnie

Proces rejestracji

W jednej z pierwszych wersji platformy użytkownicy mieli możliwośc wyboru harmonogramu szkolenia na początku nagrania. Jednak po rozmowie ze stażystami zdaliśmy sobie sprawę, że był to krok bezużyteczny. Ponadto ma to negatywny wpływ na konwersję na wpisy. W koncu go usunęliśmy.

Po przeprowadzeniu badan z użytkownikami stwierdziliśmy, że harmonogramy szkolen w formie, w jakiej były dostępne, były niewygodne i rożniły się w zależności od instytucji edukacyjnej.

Aby nie wprowadzac użytkownikow w błąd i nie spowalniac ich na etapie rejestracji, zastosowaliśmy sprytny manewr UX: uczyniliśmy ten krok opcjonalnym i wyszliśmy poza formularz rejestracyjny. Teraz więc, po wysłaniu aplikacji, użytkownik może w łatwy sposob samodzielnie wybrac odpowiedni harmonogram lub poźniej skonsultowac się z administratorem placowki oświatowej.

Julia Te
Projektant Redmadrobot

Zmieniliśmy rownież proces rejestracji użytkownika na platformie z pomocą analityki produktowej.

Początkowo użytkownicy musieli wprowadzac zbyt wiele danych: Imię i nazwisko, data urodzenia, miejsce urodzenia, miejsce zamieszkania, SNILS, dane paszportowe, miejsce pracy, stanowisko, miejsce szkolenia i specjalizacji.

Wypełnianie tak wielu pol było niewygodne, jeśli chciałeś tylko wiedziec, czego możesz się nauczyc. A wszystkie informacje, ktorych potrzebowali w danym momencie, mogą nie byc na wyciągnięcie ręki.

Na podstawie analizy produktow zmniejszyliśmy liczbę pol do wpisywania danych w formularzu rejestracyjnym. Pozostały tylko podstawowe informacje: imię i nazwisko, data urodzenia, miasto zamieszkania i SNIL.

Przed zmianami na etapie wprowadzania danych osobowych z serwisu odchodziło nawet do 50% potencjalnych studentow, obecnie na tym etapie tracimy mniej niż 1% użytkownikow.

Odhaczanie" przed rejestracją

We wczesnych wersjach platformy, przed rejestracją trzeba było zaznaczyc trzy "checkboxy" potwierdzające, że użytkownik zgadza się na warunki programu. Ale za namową analityka produktu, odrzuciliśmy ją.

"tyki" podczas rejestracji

Zbyt wiele informacji, ktore dezorientowały odwiedzających. Nadmierne zadawanie pytan odciągnęło około 6% użytkownikow od strony rejestracji.

Dane od analitykow za sierpien 2019 r

Aby nie utrudniac słuchaczowi rejestracji, przenieśliśmy "ticki" na sam koniec. Boisko zostało zmienione w sierpniu 2019 roku i od tego czasu żaden użytkownik nie został utracony.

W każdym wydaniu Analytics poprawił wiele rzeczy – od zbyt długiego formularza wprowadzania hasła po konkretne punkty w procesie rejestracji.

Listopad-grudzien: wyniki i plany na 2020 r

Pracując nad platformą wspolnie z zespołem klienta, często rozmawialiśmy z grupą docelową projektu i sprawdzaliśmy z analitykami.

Okazuje się, że dzisiejsi emeryci są dośc mocno zdigitalizowani. Wiele osob posiada smartfony i czerpie nowe informacje z mediow społecznościowych. Większośc klientow zarządzała platformą samodzielnie, nie wymagała dodatkowych rozwiązan.

Na koniec 2019 r. na platformie zarejestrowanych było ponad 36 tys. osob, a przeszkolonych nieco ponad 25 tys. Wszystko w swoim czasie.

Dane analitykow żywności na styczen 2020 r

Niektorzy stażyści programu snują plany na przyszłośc. Na przykład, przedemerytalny Vladimir Bulatov, po ukonczeniu kursu winiarskiego, planuje zarejestrowac się jako IE i rozwinąc swoją małą firmę.

Michael Huberman, inżynier, wziął udział w kursie, aby lepiej zrozumiec nowoczesne metody i techniki pracy. Poprawił swoje umiejętności i stał się bardziej pewny siebie w produkcji.

Ponieważ odbyłem szkolenie specjalnie dla zawodu, ktory znam, postawiłem sobie specjalne zadania. Musiałem przypomniec sobie metody pracy maszyny, dowiedziec się o szczegołach, o ktore miałem pytania, i poznac funkcje maszyny, o ktorych wcześniej nie wiedziałem. Model znałem już wcześniej, co zadecydowało o wyborze kursu. Wykonałem prawie wszystkie z tych zadan. Pamiętał wszystko, upewnił się, że jeszcze nie wszystko zapomniałem.

Mikhail Guberman
Kurs "frezowanie cnc"

Dekret został zmieniony i od 2020 roku nie tylko preemeryci mogą uczestniczyc w programie, ale także wszyscy powyżej 50 roku życia.

Plan na przyszły rok jest taki sam: przeszkolic 25 tys. osob.

Co pomogło w terminowym opracowaniu produktu

Oczywiste, ale przydatne wnioski z projektu:

  • MVP to świetny sposob na uniknięcie błędow i przetestowanie produktu przy minimalnej rotacji.
  • Praca w iteracjach, aby kształtowac produkt pracy na każdym etapie. Jest to rownież dobry sposob, aby się zsynchronizowac i szybko rozwiązywac problemy.
  • Customer Journey Map, badania i wywiady z użytkownikami pomagają znaleźc to, co naprawdę wymaga poprawy w interakcji pomiędzy użytkownikiem a produktem.
  • Analytics. Należy przeanalizowac każdy krok, przycisk i scenariusz. Ważne jest, aby opierac decyzje na metrykach, raportach i komunikacji z odbiorcami. Pomoże śledzic i wpływac na zachowania użytkownikow za pomocą UX i UI.
  • Utrzymanie stałej komunikacji pomiędzy zespołami: własnym i klienta. Regularnie synchronizuj i organizuj spotkania. Wszyscy uczestnicy muszą znac szczegoły, aby poźniej nie było nagłych decyzji. Na przykład, w tym projekcie mieliśmy codzienne spotkania z zespołem i co dwa lub trzy tygodnie spotkanie z zespołem klienta.
  • Obowiązkowe wspolne planowanie i debriefing sprintow (sprint to okres czasu, w ktorym zespoł tworzy użyteczny i możliwy do wydania produkt).

W programie mogą wziąc udział osoby w wieku 50 lat i więcej, a także osoby w wieku przedemerytalnym. Możesz zapisac się poprzez WorldSkills 50+ z dowolnego regionu Rosji.

Dziękujemy zespołowi WorldSkills Russia za zdjęcia i komentarze.

#platforma #strona #ux #projekt #emerytura #emerytura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *