Jak pracowac z klientem, jeśli jest on twoim ukochanym znakiem firmowym?. Doświadczenie vertigo i agencji kreatywnej planet kino

Zespoł agencji kreatywnej Vertigo uwielbiał chodzic na seanse Planet Kino. Kiedy siec kin ogłosiła, że poszukuje nowego partnera, był to znak. Vertigo zgłosiło się i rozpoczęło wspołpracę z marką, ktorej byli fanami.
Albo produktywnie byc fanem marki? Ocencie sami. W ciągu roku wspołpracy, agencja przeszła drogę od stworzenia większości wizualizacji marki do opracowania pilnej komunikacji kryzysowej poprzez zamknięcie sieci na okres kwarantanny. Jak wpłynęło to na wynik koncowy?

Kwarantanna

Prosto z gory. Środki kwarantanny miały wpływ na całą działalnośc. Jednym z najbardziej wrażliwych obszarow było IT: wszystko musiało zostac wstrzymane w jednym momencie. Koszty kina i personel pozostają. To było podwojne wyzwanie dla Planet Kino. Aby utrzymac zespoł i jednocześnie nie tracic kontaktu z klientami, szybko wdrożono komunikację antykryzysową.
Ktory?? Podjąc decyzję o sprzedaży biletow na okres "po kwarantannie" w cenie 100 hrywien, a nie jak zwykle 120-450. Termin otwarty, zniżki i brak ograniczen technologicznych. Warunki powinny byc przejrzyste, bez ograniczen i drobnego druku pod gwiazdką. Otwartośc jest jedną z wartości marki i ważne jest, aby ją utrzymac nawet w trudnym dla firmy okresie.
Musieliśmy przygotowac materiały w pierwszym tygodniu kwarantanny, zanim ludzie byli emocjonalnie wyczerpani.

Ponieważ pracujemy z "Planet Kino" od ponad roku, doświadczenie i zrozumienie marki, dobrze ugruntowane procesy między klientem a agencją pomogły nam pilnie, w ciągu zaledwie 5 dni, opracowac całą komunikację: przekaz reklamowy, wideo, stronę internetową i materiały dla sieci społecznościowych. Od briefu do produktu koncowego – prawie bez edycji. Nie było budżetu na reklamę, więc postawiono na krzykliwą kreację.
Posty pojawiły się na stronach Planet Kino i jej wspołzałożyciela, Dmitrija Derkacha. W liczbach: ponad 300000 organicznych zasięgow postow i Storis, 5200 repostow, 1600 komentarzy pod postami w sieciach społecznościowych w pierwszym tygodniu kampanii. Czysty organiczny, bez kosztow promocji.
Do akcji przyłączyli się zwolennicy marki, w tym wiele osobistości medialnych, biznesmenow i blogerow. To właśnie wtedy otrzymujesz darmowe występy reklamowe na stronach topowych influencerow. Następnie infopod został przyjęty organicznie i rozpowszechniony na platformach informacyjnych, co czyni projekt absolutnie efektywnym pod względem wydanych pieniędzy i osiągniętych rezultatow.

Ze względu na poufnośc nie możemy podac dokładnej liczby sprzedanych biletow. Ale najważniejszym wnioskiem, jaki należy teraz wyciągnąc, jest to, że wspolnie uratowaliśmy miejsca pracy dla setek ludzi. I to, biorąc pod uwagę okoliczności, było głownym celem kampanii.

Jak to się wszystko zaczęło

Z kim musisz się przespac, żeby pracowac z Planet Kino?? Maxim Bychok, dyrektor generalny Vertigo, zadał to retoryczne pytanie, ktore żartobliwie postawił zeszłej zimy. W koncu gwiazdy się wyrownały i Planet Kino rozpoczęło poszukiwania nowego partnera.
The Planet miało wcześniej swoj własny zespoł tworczy, ale zdecydowali się zmienic format. Konieczne było znalezienie partnerow do outsourcingu. Wszyscy zostali poproszeni o wykonanie zadania testowego i przesłanie swoich sugestii, co też uczyniliśmy. Ostatecznie wygrała nasza oferta, ponieważ oferowała rozwiązanie dla większości prac – od projektu, przez SMM, po produkcję.
Kilka miesięcy poźniej klient zauważył, że agencja jest w stanie zrealizowac więcej projektow na raz niż wcześniej wewnętrzny zespoł kreatywny. Kreatywnośc i jakośc realizacji nie ucierpiały. Tak zaczęła się cała historia. Od roku wspołpracujemy z wymarzonym klientem, zwanym czule Planet Kino.

Max Bychok, dyrektor generalny Vertigo:

"Planet Kino" wyznaczyło poziom obsługi, ktory trudno przekroczyc. To żywy, dobrze zgrany organizm, dbający o szczegoły. Na przykład pracownicy szatni. Znaleźc inną usługę na tym poziomie na Ukrainie jest bardzo trudno. Gdyby Ukrzaliznycia była jak Planeta Kino, turystyka krajowa już dawno osiągnęłaby kosmiczne wyżyny".

W jaki sposob agencja musiała wykonac swoją pracę

Praca z Planet Kino była dla nas wyzwaniem, ponieważ właściciele i większośc zespołu Vertigo byli zakochani w tej marce od dawna. Kiedy zaczynaliśmy, naszym celem było płynne wpasowanie się w ekosystem kin, produktow i technologii Planet Kino, filmow.
Filmy w dystrybucji wymagają obsługi: adaptacji newsow, tworzenia wizualizacji i rożnych treści do newsletterow, opracowania stron internetowych dla produktow sieci, uzupełnienia systemu nawigacji. Marka wspołpracuje rownież z wieloma klientami z rożnych regionow, a każdy z nich ma swoje własne zadania i życzenia.
System zarządzania projektami pomogł w płynnej integracji z procesem. Dzięki systemowi menedżerowie agencji zaczęli komunikowac się bezpośrednio z klientami wewnętrznymi Planet Kino. Ułatwiło to życie obu stronom i uwolniło czas.

Treśc jest

Agencja opracowała przewodnik po logo i zajęła się SMM. Ponieważ Vertigo posiada dobry zespoł wewnętrzny, jest w stanie wykonywac złożone zadania.
W swojej pracy agencja kieruje się dwiema zasadami
rob to, co cię ekscytuje, a rezultaty przyniosą radośc;
Pracuj w sposob, ktory jest łatwy i zrozumiały dla klienta, niezależnie od rodzaju zadania.

Zasady te ułatwiły nam znalezienie wspolnej płaszczyzny porozumienia i w ciągu 2 miesięcy działaliśmy już tak, jakbyśmy zawsze pracowali razem. Instagram Planet Kino to nie tylko strona w mediach społecznościowych. Jest to nietypowe zestawienie elementow graficznych, ktore przepływają z publikacji do publikacji. Oznacza to ogromny kawałek codziennej pracy, rok z życia zarowno zespołu, jak i cyfrowej sztuki nowoczesnej.

Anatoly Kozlovsky, Digital Prowadzenie łączności "Planet Kino":

"Często trzeba zadac sobie pytanie, czy rzeczy są tak fajne, jak je sobie wyobrażamy w głowie. Jedną z tych rzeczy był kanał na Instagramie. Mieliśmy dwa zadania: stworzyc mozaikę i przekazac publiczności pewien komunikat. Każdy post musi odzwierciedlac ogolny przekaz i wywoływac odpowiednie emocje i skojarzenia związane z marką. Nasi przyjaciele z Vertigo doskonale rozumieją naszą markę, więc każdy post w mediach społecznościowych dokładnie przekazuje misję firmy.

Pewnego dnia agencja postanowiła przeliczyc ile treści zostało stworzonych i przeliczyła piksele na metry. Okazało się, że jest tak wysoki jak dziesięciopiętrowy budynek. A jeśli zsumowac długośc wszystkich historii, otrzymamy film o czasie trwania reżyserskiej wersji Władcy Pierścieni. Całe to reality show ogląda małe miasteczko liczące ponad 74 tysiące mieszkancow. Codziennie. W ujęciu liczbowym liczba abonentow w ciągu roku uległa zmianie:
– Widownia na Facebooku wzrosła z 113 820 do 127 200 obserwujących;

– Instagram followers wzrosła z 5,3400 do 75,000 na czystych organicznych;

– Niedawno powstał kanał Telegram, ktory ponownie organicznie zgromadził 9 400 subskrybentow.

Na Instagramie się nie skonczyło – w ciągu roku przeprowadziliśmy kilka kampanii dla nowych produktow Planet Kino. Wszystkie projekty realizowaliśmy we własnym zakresie, od opracowania pomysłu po koncową linię postprodukcji.

RE'LUX

Unikalnym i pierwszym w swoim rodzaju formatem, ktorym szczyci się Planet Kino jest kino RE'LUX. W słowniku nie było słow na opisanie tego wydarzenia, więc wymyśliliśmy nowe: kino-restauracja!
To miejsce, do ktorego ludzie chodzą do kina jak na randkę dla smakoszy. Wygodne kabiny dla dwojga, ruchome sofy, interaktywne menu, haute cuisine, dyskretna obsługa i filmy. Wykorzystaliśmy technologię ASMR, aby przekazac w filmie kinowe uczucie gastro. To taki, w ktorym dźwięki wyostrzają percepcję i pomagają dosłownie doświadczyc wszystkiego, co dzieje się na ekranie. Na potrzeby kampanii dodaliśmy wizualizacje do smaku i doprawiliśmy soczystym brandingiem.

Jak głosi historia o nowym kinie

I wtedy rozpoczęła się nowa kampania. Nie można po prostu otworzyc nowego kina w River Mall. Zwłaszcza, że laserowy IMAX przyleciał z Kanady! Było jednak pewne "ale": pobliscy mieszkancy niewiele wiedzieli o marce, ponieważ po drugiej stronie miasta działało inne Planet Cinema. I tak pojawił się nowy cel strategiczny: zwabic mieszkancow lewobrzeżnej części Kijowa w szeregi fanow Planet Kino.
Oczywiście, można było to zrobic prościej. podaj kod promocyjny na zniżkę i czekaj na pierwsze wyniki. Ale my poszliśmy nie tak typową drogą: stworzyliśmy grę, ktora miała wywołac ekscytację na otwarcie. Za ukonczenie gry gracze otrzymywali kod ze zniżką na wizytę w kinie. W rzeczywistości jest to jak zdobycie połowy biletu, tylko potem trzeba trochę poczekac na otwarcie.
Pomysł nie wziął się z powietrza, promo musiało byc takie z jakiegoś powodu. Po pierwsze, Planet Kino było w trakcie procesu repozycjonowania i odświeżania swojej tożsamości – dobry pretekst do teasera. Po drugie, do nowego kina w River Mall sprowadzili laserowy IMAX, ktory nigdy nie był dostępny w Planet. Stworzyliśmy zabawną grę w stylu Nintendo.
Kirill Tyszkiewicz, Business Development Director w Vertigo:

"Pomyśleliśmy: 'Czy klienci pozostaną i będą grac przez całe trzy poziomy, aby zdobyc kod?. Złożonośc ostatniego poziomu w ogole jest prawie gwarantowana 2-5 powtorzen. istniało ryzyko całkowitej awarii promu. Dlatego zdecydowaliśmy, że ludzie mają gwarancję, że będą grac tylko wtedy, gdy będą się tym naprawdę ekscytowac, podkręcac swoje emocje. Tak właśnie powinna wyglądac pierwsza interakcja z Planetą Kino, powinna zaskakiwac, zadziwiac".

Cinetech+

Bycie liderem kategorii oznacza robienie więcej, niż się od Ciebie oczekuje. Planet Kino ma swoj własny wynalazek: Cinetech +. Są to specjalne hale z 30% mniejszą liczbą miejsc niż zwykle, szerokimi przejściami, specjalnym ekranem o idealnym kącie widzenia, wysokiej jakości dźwiękiem, klimatyzacją i wieloma innymi udogodnieniami. Nie wszyscy jednak wiedzieli o istnieniu tego formatu. Agencja musiała więc stworzyc kampanię reklamową i opowiedziec ludziom o Cinetech+ tak, aby nie mogli się powstrzymac od sprawdzenia go.
Wszystko zaczęło się od filmu. Wszyscy chodziliśmy do innych kin w tym czy innym czasie i wszyscy pamiętamy to uczucie, kiedy nasze pośladki drętwiały lub nasze uszy bolały od złego dźwięku. Postanowiliśmy to wykorzystac i zademonstrowac rożnicę. Stworzyliśmy proste, odważne obrazy dla postaci i pozwoliliśmy im puścic wodze fantazji, dopoki nie usłyszeli "dziękuję, to jest cięcie". Stylistyka kina oldschoolowego znalazła swoj wyraz rownież w fotografii thrashowej. Podsumowując, odpowiedzieliśmy na bolączki klienta starego kina i udowodniliśmy, że może byc inaczej.
Rownolegle pracowaliśmy nad wizualizacją i brandingiem, ktore podkreślały zalety Cinetech + tak fanatycznie, jak to tylko możliwe. Nie powinieneś się wstydzic robic czegoś, co NIE jest encyklopedyczne. W czasie trwania kampanii liczba odwiedzin w halach sieci wzrosła o 19% (w niektorych regionach wskaźnik ten osiągnął 50%).

Denis Martynov, Dyrektor Zarządzający Vertigo:

"Nic by z tego nie wyszło bez odwagi, chęci wzięcia się w garśc i pośmiania się z siebie przez zespoł klienta. Kiedy otwarcie kina opoźniało się z pewnych powodow, lub kiedy konkurent chciał zmienic markę IMAX Odpowiedziało dokładnie tak, jak powinno – z humorem. Tej zdolności do autoironii można pozazdrościc.

Wreszcie

Zespoł agencji wszedł na Planetę, kiedy nie była ona jeszcze mainstreamowa, nawet nie marzyli o wspołpracy. Kłocili się o to, ktory popcorn smakuje lepiej, ktora technologia jest fajniejsza – Cinetech czy Aimax. A potem, kiedy dostaliśmy carte blanche na kreatywnośc, zrozumieliśmy, dlaczego podświadomie chcieliśmy byc czymś więcej niż tylko publicznością. "Szukam mieszkania. Głowne kryterium – w pobliżu Planet Kino. Nie ma żartow"- to oryginalna wiadomośc dziewczyny z sieci, ktora jest bardzo przywiązana do "planety". A jeśli to nie jest przejawem lovemark, to co nim jest?? To właśnie dla takich chwil warto pracowac.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *