Jak pomoc klientom w czasie pandemii – rozmowa z przedstawicielami agencji i freelancerow

Zespoł eLamy przygotował się do ppc.materiał światowy, w ktorym przeprowadziłem wywiady z pracownikami agencji i freelancerow, aby dowiedziec się, jak obecnie wspierają swoich klientow, czy wychodzą im naprzeciw i dlaczego.

Jak pomoc klientom w czasie pandemii - rozmowa z przedstawicielami agencji i freelancerow

Kontynuujemy nasz cykl o tym, jak dostosowac się do nowych warunkow: jak skutecznie prowadzic reklamę, pomagac klientom i chronic swoj biznes. Poprzednio rozmawialiśmy z ekspertami od systemow reklamowych, dziś z przedstawicielami agencji i freelancerami. Porozmawiajmy o tym, kto nie może łatwo pracowac w nowych warunkach, co można zrobic i dlaczego ważne jest, aby się nie poddawac.

Kto ciężko pracuje w czasie pandemii

Oto krotkie podsumowanie tego, co nasi rozmowcy mieli do powiedzenia. Jest to szczegolnie trudne teraz:

 • HoReCa;
 • Sfera wydarzenia (jeśli nie ma możliwości wejścia online);
 • Biura podroży i linie lotnicze;
 • kompleksy handlowe i rozrywkowe;
 • prywatne przedszkola;
 • salony kosmetyczne;
 • sklepy z dużą liczbą punktow sprzedaży detalicznej;
 • Do tych, ktorych działalnośc zależy od dostaw zagranicznych.

Ciężko dla biznesu – ciężko dla reklamy i promocji w sieci w ogole. Krotko mowiąc, trzeba się zastanowic, co zrobic. Właśnie o tym będziemy rozmawiac.

Jak pomoc klientom już teraz

Kirill Sorokin, założyciel agencji reklamowej Soroka Marketing

Jeśli jest to kwestia przeżycia, nie byłoby właściwe udzielanie jakichkolwiek porad. Wszystkim, ktorzy znaleźli się w podobnej sytuacji, życzę siły i powodzenia. Wszyscy inni nie powinni wpadac w panikę ani długo czekac, ustępując miejsca bardziej zwinnym konkurentom.

Najlepszą rzeczą do zrobienia jest teraz byc elastycznym w swoim myśleniu i myślec o tym, jak można pomoc swoim klientom w obecnym środowisku. Skupic się na możliwościach, gdzieś spojrzec na biznes z innej perspektywy. Przykładowo, jednym z naszych klientow jest hurtownia sprzętu i wyposażenia dla siłowni, ktore obecnie zostały zamknięte. Ale klient otworzył biznes detaliczny i przekierował do niego częśc budżetow reklamowych. Siłownie może i zostały zamknięte, ale chęc ludzi do utrzymania formy nie zniknęła i wielu z nich aktywnie cwiczy w domu. Przychody na jednego klienta są naturalnie niższe, ale zwraca się to w postaci zwiększonej całkowitej liczby klientow.

Zespoł agencji eLama

Klienci, ktorzy mogą, starają się przeorientowac na sprzedaż i dostawę online. Ci, ktorzy przenieśli się do sieci, dodają nowe oferty i promocje, a my pomagamy im szybko zmieniac reklamy lub uruchamiac nowe kampanie.

Na przykład, jeden z naszych klientow sprzedaje kosmetyki i ma salon w Moskwie.

Teraz sprzedaż oczywiście spada, ale strona klienta działa jak pełnoprawny sklep internetowy. Jest już całkowicie online, a my zaktualizowaliśmy kampanie: dostosowaliśmy reklamy i usunęliśmy informacje o kasach samoobsługowych.

Ważne jest rownież, aby uspokoic klientow i powstrzymac ich przed pochopnym działaniem. Na przykład, jeden z naszych klientow chciał obniżyc stawki w swoich kampaniach, mimo że nie zaobserwowano i nie przewiduje się spadku popytu w jego branży. Wyjaśniliśmy, że niższe oferty spowodują utratę ruchu i konwersji, a nie oszczędności budżetowe.

Evgeniya Fedoseyeva, wspołzałożycielka ARDA, stowarzyszenia na rzecz rozwoju agencji cyfrowych

To jest czas, aby pomoc nie tylko swoim klientom, ale także swoim kolegom. Na przykład, co dwa tygodnie organizujemy szczyty online na temat pracy w czasach kryzysu. Uczestnicy wymieniają się doświadczeniami i pomagają sobie nawzajem psychologicznie. Każdy kierownik agencji może uczestniczyc. Ogłoszenia zamieszczamy w naszej grupie na Facebooku.

Bierzemy rownież udział w nagraniu bezpłatnego kursu online na temat przejścia na telepracę. Format – seria filmow na YouTube. Regularnie pojawiają się nowe filmy

Nikolay Tikhvinsky, specjalista SEO

Robię SEO, koszt jest często przypisany nie do budżetu reklamowego, ale do inwestycji w rozwoj strony internetowej. I podczas gdy niektorzy z moich klientow już zawiesili swoje kampanie reklamowe, my nadal pracujemy nad SEO: wynika to rownież z faktu, że narzędzie to jest mniej mobilne i elastyczne niż reklama kontekstowa. Oczywiście, można wszystko przerwac tu i teraz, ale sensowniej jest skonczyc to, co się zaplanowało, dokonczyc to, co się zaczęło i uzyskac efekty, a wtedy się zobaczy.

Przy okazji, my i nasi klienci zawsze konczymy zaplanowane zadania, więc nie porzucamy ich w połowie. Nawet jeśli klient nie może kontynuowac płacenia za pracę, nie jest to wymowka, aby zatrzymac wszystko i nie skonczyc tego, co zacząłeś. Z kimś uzgadniamy zamrożenie projektow, a z kimś renegocjujemy warunki – wszystko jest indywidualne.

Olesya Goncharova, szefowa MediaSphere ICD

Niewątpliwie, aby zaoszczędzic pieniądze klientow w tych trudnych czasach, należy przeprowadzic szczegołową analizę i przesunąc budżet na najbardziej konwertujące kanały.

Nie należy całkowicie rezygnowac z reklamy – najlepiej przemyślec i przygotowac oferty antykryzysowe, a poprzez zmniejszenie konkurencji pozyskac leady niższym kosztem.

Elena Chervonets, freelancer, chervonets.pro

Najlepszym sposobem, aby pomoc klientom jest dobrze wykonywac swoją pracę. Teraz musisz wykazac się większą kreatywnością. To era segmentacji, personalizacji i wąskiego targetowania odbiorcow, ktorzy z największym prawdopodobienstwem podejmą pożądaną przez Ciebie akcję (kupią, zapiszą się, itp.).

Na przykład, możesz użyc nakładki audytorium zainteresowania (lub audytorium zainteresowanych nabywcow) na słowa kluczowe w Twoich kampaniach wyszukiwania. Dzięki temu możesz zawęzic grupę odbiorcow, ktorym pokazujesz swoje reklamy, do tej, ktora jest najbardziej zainteresowana Twoimi usługami/produktami.

Należy rownież aktywnie rozwijac i wprowadzac wieloetapowy retargeting – pokazywac rożne oferty promocyjne, w zależności od tego, na jakim etapie lejka sprzedażowego znajduje się potencjalny klient. Jeśli już zapłaciłeś za przyciągnięcie użytkownika do swojej witryny, nie jest rozsądne, aby po prostu pozwolic mu odejśc.

Pamiętaj, że w dzisiejszych czasach bardzo mało osob konwertuje za pierwszym razem, a kampanie retargetingowe po pierwsze nie są bardzo drogie, a po drugie pozwalają "ogrzac" odbiorcow, ktorzy już znają Twoją markę.

Svetlana Gaidysheva, szefowa działu reklamy kontekstowej w AGGO

Zawsze staramy się reagowac na wszelkie zmiany w działalności naszych klientow, podpowiadac najskuteczniejsze sposoby promocji, wprowadzac korekty w kampaniach reklamowych.

Staraliśmy się zachowac zwykłą interakcję twarzą w twarz z klientami i przestawiliśmy się na rozmowy wideo, aby nie czuli się oni zapomniani.

Jeśli musisz obciąc budżet reklamowy, dowiesz się jak go zoptymalizowac. Klienci, ktorzy z powodu pracy zdalnej nie mogą terminowo płacic rachunkow, otrzymali ulgę.

Przygotowaliśmy rownież artykuł "Reklama w kryzysie: 3 skuteczne narzędzia promocji" i rozesłaliśmy go do listy mailingowej.

Vyacheslav Novikov, Dyrektor Generalny JustNow

Staramy się wychodzic naprzeciw potrzebom naszych klientow. Ponadto, jako ich partnerzy, udzielamy rekomendacji, jakie procesy powinny byc zoptymalizowane w obecnym środowisku. Nadal doradzamy zdalnie, organizujemy spotkania wideo. Informowanie klientow o zmianach na rynku, monitorowanie działan konkurencji, informowanie o nowych, obiecujących obszarach do promocji. Na przykład, jeśli na jednej stronie występują trudności z moderacją, a klient musi pilnie rozpocząc kampanię, sugerujemy skupienie się na innych stronach. Jeśli dla biznesu klienta ważne jest wprowadzenie nowej linii biznesowej lub promocja konkretnego produktu, staramy się pomoc w kolejności priorytetowej.

Przykładowo, jednemu z naszych reklamodawcow (ma marketplace do poszukiwania pracy), pomagamy zrestrukturyzowac procesy biznesowe i zmienic sposob podejmowania decyzji, przygotowując prace analityczne na temat bieżącej sytuacji gospodarczej. Aby zrozumiec, co robic i jak rozwijac biznes reklamodawcy, nasz zespoł przeprowadził badania rynku: dowiedzieliśmy się, jacy specjaliści są dziś potrzebni, kto w obecnej sytuacji zaczął tracic pracę, kto przede wszystkim potrzebuje pomocy. Mając to na uwadze, przeorientowaliśmy nasze kampanie reklamowe tak, aby ludzie, ktorzy potrzebują pomocy, mogli się o tym dowiedziec.

Szybkie podejmowanie decyzji jest obecnie ważnym ogniwem efektywnej pracy w branży reklamowej, zarowno dla reklamodawcow jak i agencji.

Tatiana Retina, szefowa działu SEO w Webit

W przypadku klientow, ktorych firmy zostały mocno dotknięte obecną sytuacją, przechodzimy na wspomagający format pracy. Zamiast zasobochłonnych poprawek mających na celu wzrost, realizujemy zadania, ktore pozwalają utrzymac i utrwalic osiągnięte wyniki. Dzięki temu trzymamy rękę na pulsie i nie dopuszczamy do utraty pozycji.

Zmiana priorytetow i celow w zakresie awansu. W niektorych projektach porzucamy długofalowe strategie i pomagamy generowac przychody tu i teraz. Tworzymy strony dla odpowiednich produktow i usług, a więcej wysiłku wkładamy w zadania, ktore przynoszą efekty w krotkim czasie. W przypadku innych projektow, wręcz przeciwnie, wspolnie z klientem decydujemy, że lepiej zainwestowac w wynik teraz, a za poł roku, gdy popyt się ustabilizuje, miec większy udział w rynku.

Doradzamy rownież w zakresie zmian na stronie internetowej, ktore są istotne w nowym środowisku (informowanie odwiedzających o nowych godzinach otwarcia, środki ostrożności podjęte przez firmę itp.).

Dmitry Denisov, marketer projektow

Pracuję jako marketer projektowy dla sieci Stomatologia Dostępna. Wspolnie z klientem optymalizujemy marketing i w ciągu ośmiu miesięcy osiągnęliśmy dobre wyniki – znacząco obniżyliśmy koszty pozyskiwania nowych pacjentow, zwiększyliśmy przychody z kanałow reklamowych, zoptymalizowaliśmy promocje i dostaliśmy od nich więcej pieniędzy.

Reżim samoizolacji i dyrektywa administracji miasta wywarły silny wpływ na wszystkie organizacje medyczne. Sytuacja jest dośc trudna – można przyjmowac tylko pacjentow w ciężkim stanie, a także w nagłych wypadkach. Oczywiście miało to ogromny wpływ na liczbę pacjentow i przychody firmy.

Wraz z właścicielami firmy i zespołem podjęliśmy pewne kroki, aby zminimalizowac straty i przygotowac się do przyszłego rozwoju, w ktory wierzymy. Moja pensja jest uzależniona od konkretnych wynikow, więc w moim interesie jest wspieranie projektu. Zgodziłem się rownież na znaczne odroczenie płatności za moją pracę: 40% teraz, a pozostałe 60% poźniej, kiedy sytuacja się unormuje.

Uważam, że nawet teraz musimy patrzec w przyszłośc. Te firmy, ktore potrafiły się dostosowac, negocjowac z pracownikami, kontrahentami i dostawcami, będą mogły szybko rozwijac się po kryzysie. Jeśli wierzysz w ten projekt – bądź gotow poświęcic swoj czas i dochody dzisiaj, aby wspolnie osiągnąc wyniki w przyszłości.

Lisa Osokina, założycielka agencji brandingowej Osoka Project

Dla naszych obecnych klientow (np. Marvel Distribution) wypracowaliśmy procesy, dzięki ktorym nasza wspołpraca (czyli to, jak budowany był nasz proces pracy przez ostatnie 5 lat) pozostaje na tym samym poziomie.W przypadku wielu klientow zgodziliśmy się na rozpoczęcie pracy bez otrzymania oryginalnych dokumentow. Ponadto, w czasach zamieszania, coraz częściej zdarza się, że coś trzeba zrobic bardzo szybko. Podczas gdy w przeszłości mogliśmy zrezygnowac z takich projektow, teraz podejmujemy się ich realizacji, a w kilku przypadkach pracowaliśmy nawet do poźna w nocy.

Dla potencjalnych klientow, ktorzy nie są pewni czy potrzebują naszych usług, organizujemy bezpłatny, ekspresowy audyt projektowy: np. analizujemy logo i identyfikację wizualną, projekt opakowania, layout reklamowy, projekt broszury czy strony internetowej. Ogolnie rzecz biorąc, teraz musisz bardziej sobie ufac, pomagac i robic trochę więcej niż zwykle.

Nadezhda Rayushkina, autorka i kierownik projektu "Klub Skutecznych Freelancerow

Prowadzę webinaria, na ktorych tłumaczę freelancerom, że w tych trudnych czasach klienci potrzebują pomocy w odbudowie, a także wsparcia (w postaci treści, emisji, porad, ogolnie bycia bardziej proaktywnym).

Na przykład, moj przyjaciel sprzedaje drzwi, ma świetny sklep offline i wyłączne umowy z zakładami produkcyjnymi. Nie miała wcześniej strony internetowej i mediow społecznościowych – po prostu nie potrzebowała ich. Kiedy zaczęła się samoizolacja, pomogłem jej szybko przenieśc biznes do internetu. Spodziewajcie się pierwszej sprzedaży online już w przyszłym tygodniu.

Sergei Shmakov, CEO Shmakov.Media."

Kontynuuj działanie tak dobrze, jak przed trybem samoizolacji. Przez cały kwiecien udostępniamy bezpłatną usługę monitoringu wzmianek online dla restauracji, serwisow dostawczych i platform edukacyjnych. Ale myślę, że możemy przedłużyc do maja, jeśli sprawy nie zmienią się na lepsze. Możesz zostawic zgłoszenie na stronie i wpisac "coronavirus" w kodzie promocyjnym.

W najbliższym czasie uruchomimy kurs programowania dla marketerow, SMM managerow i specjalistow digital, aby pomoc ludziom w rozwoju i odbudowie: dziś jesteś SMM managerem, a jutro analitykiem SMM. Nowa rzeczywistośc wymaga nowych umiejętności.

Elena Solovieva, dyrektor marketingu zewnętrznego, grupa Tandem

Najważniejszą rzeczą, ktorej nie powinieneś robic, jest całkowite zrezygnowanie z działan promocyjnych. Na tle ogolnego spadku aktywności konkurencji, możesz uzyskac więcej konwersji i imponujący zasięg (w porownaniu do poprzednich kampanii).

Ponieważ sprzedaż cierpi obecnie najbardziej, ważniejsze jest, aby znaleźc dźwignie, ktore dadzą Ci 80% rezultatu przy 20% wysiłku:

 1. Dokładnie przeanalizuj swoje dane analityczne. Znajdź źrodła, ktore dają Ci najwięcej klientow, najwyższy czek, itp.
 2. Staraj się dostosowac swoj produkt do obecnych czasow. Obniż cenę poprzez zmniejszenie zakresu prac, jeśli jest to usługa; zrob probki probne lub minimalne partie, jeśli są to dobra materialne. Innymi słowy, zrob wszystko, co możesz, aby obniżyc prog wejścia/znajomości Twojego produktu.
 3. Wyeliminuj najdroższe kanały, skup się na tych stronach, na ktorych obecnie przebywa Twoja grupa docelowa. Jestem pewien, że to przynajmniej media społecznościowe i YouTube. Telegram-kanały mogą byc dla Ciebie nieoczywistym odkryciem: kompetentna integracja reklamowa może dac Ci znaczny wzrost ruchu.
 4. Przeprowadź audyt swojego zespołu sprzedaży, odsłuchaj rozmowy (jeśli masz do nich dostęp). Może się okazac, że do 10% połączen, ktore otrzymujesz, po prostu nie jest obsługiwanych (z powodow technicznych lub ludzkich). Dzwoniąc do tych klientow ponownie, można uzyskac więcej sprzedaży bez kosztow.

Zamiast konkluzji

Elena Chervonets, freelancer, chervonets.pro

Tak, to są bardzo trudne czasy. Ale pamiętaj: "to też minie". Nie zamykaj kampanii reklamowych. Przyciągają do Ciebie nowych klientow. Ale pamiętaj o optymalizacji budżetow reklamowych. Zawęź swoj zasięg do bardziej ukierunkowanej grupy odbiorcow, wyłącz reklamy, ktore przynoszą niewiele konwersji. Targetuj mądrze, optymalizuj reklamę i trzymaj kciuki!

Nikolay Tikhvinsky, specjalista SEO

Każdy kryzys niesie ze sobą zarowno wyzwania, jak i możliwości. Ujawnia słabe punkty biznesu i mowi, co należy zrobic, aby byc lepiej przygotowanym na przyszłośc. Teraz jest dobry moment, aby spojrzec na swoj projekt lub produkt z innej perspektywy – udoskonalic istniejący lub wymyślic nowy.

Deweloperzy, ktorych znam, są w tej chwili zajęci – wielu z nich probuje wykorzystac tę sytuację do aktualizacji strony, dodania nowych produktow, przebudowy. Epidemia kiedyś się skonczy, a skorzystają na tym ci, ktorzy nie siedzieli bezczynnie i nie przygotowali się na nią.

Olesya Goncharova, szefowa ICD MediaSphere

Trudne czasy miną, ale reputacja pozostanie! Dlatego też firmy, ktore w tak trudnym dla wszystkich momencie znajdą możliwośc bycia użytecznym dla swoich klientow, zyskają najbardziej lojalną i oddaną publicznośc.

Kirill Sorokin, założyciel agencji reklamowej Soroka Marketing

To trudny czas dla wszystkich, ale jest to okazja do "restrukturyzacji" biznesu, szybkiego testowania i wdrażania nowych rozwiązan, wycinania wszystkiego, co zbędne. Teraz jest dobry czas na uruchomienie procesow, na ktore do tej pory brakowało Ci czasu z powodu rutynowych zadan. Dbaj o swoje nerwy, bądź filarem dla swoich klientow i pracownikow, wspieraj ich! Dbaj o zdrowie swoich bliskich i swoje własne – tych wartości nie da się kupic za pieniądze. I pamiętaj, że każdy kryzys się konczy!

Svetlana Gaidysheva, szefowa działu reklamy kontekstowej w AGGO

 1. Nie boj się testowac nowych pomysłow.
 2. Rozwijaj swoje konta w mediach społecznościowych, teraz ważne jest, aby byc widocznym.
 3. Zorganizuj płatności online, zoptymalizuj swoją stronę pod kątem CJM (Customer Journey Map).
 4. Skupienie się na promocjach antykryzysowych i cenach z 2019 r., zwłaszcza jeśli dotyczy to towarow importowanych.
 5. Pamiętaj, aby powiedziec klientom, jak zmienił się Twoj schemat pracy w obecnej sytuacji.

Kluczowymi narzędziami zarządzania kryzysem są dyscyplina i ustalanie priorytetow.

Trudna sytuacja gospodarcza stawia specjalistow i menedżerow w trudnym położeniu, ale ci, ktorzy będą potrafili zachowac profesjonalizm i pracowac bez paniki, nie tylko nie stracą pieniędzy, ale zyskają bezcenne doświadczenie.

Narzędzia i usługi pozostają niezmienne w czasach kryzysu, ale Twoje podejście musi się zmienic – powinieneś skupic się na tym, co najważniejsze i zwiększyc swoją efektywnośc.

Elena Solovieva, dyrektor marketingu zewnętrznego, Grupa Tandem

To nigdy nie jest łatwe dla nikogo. Zewsząd słyszymy pesymistyczne prognozy, wielu z nas może znaleźc się bez biznesu lub pracy.

Ale oto wielka szansa: Jeśli od dawna odkładałeś transformację i cyfryzację swojej firmy na poźniej, teraz jest czas, aby zacząc. Jeśli wahałeś się przed wyprobowaniem nowych kanałow reklamowych, nadszedł czas, aby sprobowac. Jeśli do tej pory zbyt wolno optymalizowałeś procesy biznesowe, teraz nadszedł czas, aby o tym pomyślec. Jeśli wahałeś się, czy przenieśc ludzi do pracy zdalnej, okoliczności zrobiły to za Ciebie.

Czasami, gdy brakuje nam chęci do działania, siły zewnętrzne dają nam impuls do zmiany. Wszyscy staniemy się silniejsi, a w koncu wszystko będzie dobrze. A jeśli jest źle, to jeszcze nie koniec.

Evgeniya Fedoseyeva, wspołzałożycielka ARDA, stowarzyszenia rozwoju agencji cyfrowych

Koleżanki i koledzy, wszyscy jesteśmy teraz pod dużą presją. Ale to wszystko, co się dzieje, jest okazją do wyprzedzenia krzywej. Wyrzuc to, czego nie potrzebujesz, uruchom obiecujące rzeczy, ktore od dawna odkładasz na poźniej. Aby dobrze sobie radzic, trzeba pracowac nad wydajnością, myślec i rozwijac się. To dobrze, prawda??

Wszystkim nam zazwyczaj brakuje motywacji do ruchu, do szybszego biegu. Są to czynniki zewnętrzne, ktore pomogą nam przezwyciężyc nasze niedociągnięcia i wziąc się do pracy.

Przydatne dla agencji i freelancerow

 1. Program partnerski eLama jest przeznaczony specjalnie dla agencji i freelancerow. Będziesz mogł efektywnie zarządzac reklamami klientow, wykorzystując wszystkie funkcje serwisu, a także otrzymywac miesięczne wynagrodzenie agencyjne.
 2. Na platformie przetargowej eLama możesz za darmo znaleźc nowych klientow.
 3. Dowiedz się, jak promowac swoje usługi za pomocą wysokiej jakości treści i event marketingu w naszym darmowym kursie online, Expert Content and Educational Marketing.
 4. RUWARD uruchomił rownież program pomocy i centrum samopomocy dla społeczności cyfrowej agencji.

Prowadzenie reklamy dla klientow z domu i dbanie o siebie!

Przeczytaj więcej na ppc o tym, jak firmy dostosowują się do warunkow kryzysowych.świat.

#marketing #internet_marketing #digitalmarketing #antykryzys_plan

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *