Jak motywowac ludzi i rozwijac firmę it w rosji

Pomysł pojawia się w ciągu kilku minut. I wygląda na to, że zmieni świat na lepsze. Ale realizacja pomysłu często wymaga wiele wysiłku, czasu, nerwow, pieniędzy, środkow itd. I to jest skomplikowane. Jednak po prostu nie ma innego sposobu na stworzenie czegoś wielkiego.

Igor Alexandrovich Lushkin marzył o stworzeniu idealnej aplikacji randkowej. Stopniowo pojawia się pragnienie zrobienia czegoś więcej – czegoś, co zaspokoi wszystkie ludzkie potrzeby. Tak powstał pomysł na projekt SFERA – platformę, ktora łączy w sobie kilkadziesiąt rożnych, unikalnych usług (od komunikatora, przez aplikacje randkowe, do szukania pracy, sportowe i ankietowe).

Igor Lushkin wyjaśnia, jak rozwijac rosyjski startup IT, budowac zespoł i pozyskiwac inwestorow.

Ludzie

Jeden człowiek nie może stworzyc aplikacji. Trzeba zatrudnic programistow, PR-owcow, projektantow i wielu innych specjalistow. Tworca SFERA ma wyjątkowe podejście. Oprocz pracownikow, przyciąga także wolontariuszy:

Istnieją dwie możliwości pozyskania pracownikow:

Zatrudnij gotowych ekspertow. Połączone działa dobrze tutaj.W i ten sam HeadHunter. Jeśli jednak zdecydujesz się na tego rodzaju specjalistę, musisz zrozumiec, że kosztuje on więcej, niż jest w rzeczywistości wart. Zwabiasz go i odpowiednio zawyżasz koszty jego pracy. Istnieją jawni freelancerzy i ci, ktorzy chcą iśc do biura. Nie wiem, kto jest lepszy, kto gorszy, bo tych, ktorzy chodzą regularnie i stale, trudno zmusic do pracy ponad normę. Liczą godziny pracy, wynagrodzenie chorobowe, urlopowe itp. A freelancerzy, z jednej strony, pracują w nienormowanym czasie pracy, a z drugiej, są słabo kontrolowani.

Zatrudnianie nowych pracownikow. Dostajesz niedoświadczonego, nisko wykwalifikowanego pracownika, oczywiście, ale to daje ci możliwośc "rozwoju" osoba z pomysłem, oddana firmie i rozumiejąca jej mechanizmy".

Zachęta

Pracownik, czy to ekspert, czy nowicjusz, nie będzie pracował za "dziękuję":

"Głowną trudnością jest to, że nie masz stabilności i narzędzi, aby wpływac na ludzi. Kiedy płacisz pensję, sprawa jest bardzo prosta: dopoki człowiek jest zainteresowany, będzie coś robił. Ale potrzebujesz czegoś więcej niż tylko "czegoś, i wykonanie na poziomie jakości. W grę wchodzą tu trzy rzeczy:

pomysł,

założyciel,

środowisko zespołowe.

I oczywiście jest to kwestia perspektywy. Osoba może wykonywac swoją pracę za darmo, ale tylko przez jakiś czas. W koncu musi zdobyc coś. I to jest w porządku.".

Motywacja

Człowiek nie będzie pracował nawet za pieniądze, jeśli ma wątpliwości co do osobowości kierownika. Inspirowac pracownikow i wolontariuszy należy przede wszystkim własnym przykładem:

"Kierownik musi pracowac ciężej niż jakikolwiek podwładny. Może on byc wyrażony w roboczogodzinach lub w stopniu odpowiedzialności. Jeśli pracownik lub wolontariusz uważa, że robi dużo, a jego szef nic nie robi, bardzo szybko traci motywację. Masz wrażenie, że pracownik potrzebuje tego bardziej. Menedżer musi motywowac poprzez przykład, a to jest dla niego duża presja. Ważna jest rownież idea. Ludzie gromadzą się wokoł niego. Pytanie tylko, jak nie stracic nastroju. Duch zespołowy odgrywa tu dużą rolę. Jeśli widzisz, że osoba po lewej stronie pracuje 12 godzin, a osoba po prawej 13 godzin, nie chcesz pracowac 10 godzin. A to zaczyna się od lidera".

Inwestycja

Wolontariusze potrzebują pieniędzy na pensje dla pracownikow i dywidendy, podobnie jak na wszystko inne. Rozpoczęcie działalności wiąże się z inwestycjami:

"Sposoby przyciągania inwestycji mogą byc rożne. Jeśli nie jesteś początkujący, jeśli masz jakieś doświadczenie w biznesie, to zakłada się, że pewien krąg znajomych, ludzi z pieniędzmi. Więc zawsze możesz zaoferowac tym ludziom swoj pomysł, swoją koncepcję. Nie oznacza to, że musisz byc menedżerem biznesowym: możesz prowadzic sprzedaż. Byłem sprzedawcą sprzętu budowlanego, konsultantem technicznym i po prostu byłem dobry w swoim fachu. Zawarłem wiele znajomości wśrod szefow firm budowlanych. Przychodzenie i proszenie o pracę kontraktową nie stanowiło w zasadzie żadnego problemu. Druga opcja to istniejące standardowe mechanizmy przyciągania inwestycji. Na początku, jeśli nie masz w ogole pieniędzy, to jest to crowdfunding, potem wszelkiego rodzaju IPO, itd. A trzeci, banalny sposob to wykorzystanie instrumentow bankowych. Musisz zrozumiec, że musisz miec jasny, dobrze przemyślany i zrozumiały plan, zabezpieczenie i podstawę bezpieczenstwa. Na przykład mieszkanie. Jeśli nie jesteś gotow zaryzykowac dla startupu, nie powinieneś w ogole wchodzic w ten biznes. Założenie firmy wiąże się z ryzykiem. Musisz lubic życie w stresie i kryzysie.

To tylko niektore z mechanizmow zarządzania, ktore Igor Lushkin wykorzystuje do rozwoju i promocji swojego projektu. Ma bardzo unikalne spojrzenie na funkcjonowanie firmy IT. Dzięki temu może z powodzeniem rozwijac i uzupełniac swoje dzieło. Obecnie aplikacja SFERA jest w fazie aktywnego rozwoju. Premiera w sierpniu 2020 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *