„Dwuletnia proba utraty reputacji: wspołzałożyciel bigpicture baryshnikov ogłasza zwycięstwo w procesie sądowym

W trakcie postępowania BigPicture spadł z 3 milionow dolarow do 3 milionow rubli, powiedział.

Sergei Baryshnikov, wspołzałożyciel wydawnictwa rozrywkowego BigPicture, powiedział, że wygrał sprawę sądową przeciwko swojej byłej partnerce biznesowej, Yevgeniyi Molchanovej, o prawa do projektu.

W dniu 28 lipca 2020 roku Sąd Miejski w Moskwie odrzucił apelację Mołczanowa od decyzji Sądu Rejonowego Zamoskworieckiego. Sąd oddalił jej wniosek o ochronę praw autorskich do znaku towarowego "bigpicture.

Strona głowna BigPicture.

O co spierali się założyciele

Molchanova i Baryshnikov założyli BigPicture w 2009 roku i byli partnerami w projekcie do 2013 roku. W 2014 roku Baryshnikov zawarł za pośrednictwem żony umowę kupna domeny od Molchanovej za 85 tys. dolarow, ale do 2018 roku, jak twierdzi Molchanova, zapłacił jej tylko 12 tys. dolarow.

Według Barysznikowa, jego partner biznesowy z własnej inicjatywy zwiększył kwotę roszczenia do 1 miliona dolarow. W 2018 roku uruchomił stronę internetową bigpikcha.ru o podobnym wyglądzie i treści.

Według SimilarWeb, w czerwcu 2020 roku, strona bigpicture.strona ru miała 1,9 mln wizyt, bigpikcha.ru – 84,4 tys. Teraz bigpikcha.ru domena jest aktualizowana automatycznie, wyjaśnił 11klasov.org Sergei Baryshnikov.

O co prosiła sąd Evgenia Molchanova

W marcu 2019 roku Mołczanowa zwrociła się do sądu rejonowego o zakazanie działalności żonie Barysznikowa Julii Dawydowej, a także agencji reklamowej Barysznikowa Salo i Bigpikcha.do używania oznaczenia „bigpicture” bez zgody właściciela praw, oraz do Federalnego Instytutu Własności Przemysłowej w celu rejestracji znakow towarowych z oznaczeniem „bigpicture.

Jewgienija Mołczanowa zażądała rownież odmowy rejestracji znaku towarowego bigpicture przez Davydovą.ru, aby przenieśc na nią lub anulowac prawa do domeny bigpikcha.ru, jak rownież zobowiązac Bigpikcha Ltd.ru zmienic nazwę i odzyskac 300 000 rubli od społki za naruszenie praw wyłącznych.

Strona głowna serwisu BigPikcha.

Powodka podała, że w 2014 roku zawarła z Davydovą umowę sprzedaży domeny bigpicture.ru. W 2018 roku Mołczanowa wysłała jej wypowiedzenie umowy z powodu braku płatności.

Evgenia Molchanova uważa, że posiada wyłączne prawa do wielkich obrazow.ru, jak rownież oznaczenie „Bigpicture”, ponieważ został on wykonany na jej prośbę.

Co postanowił sąd

Sąd odrzucił pozew Molchanova w całości, zgodnie z orzeczeniem. W szczegolności sąd zwrocił uwagę na fakt, że domena nie była klasyfikowana jako własnośc intelektualna, słowo „bigpicture” było używane zanim Molchanova zarejestrowała swoje prawa do domeny, a strona BigPicture, ktora była hostowana na bigpicture.ru, jest własnością Davydova.

Jak wyjaśnił 11klasov.org Sergei Baryshnikov, z decyzji sądu wynika, że kod i zawartośc strony jest własnością jego rodziny, a nie wspołzałożycielki Evgeniya Molchanova. Jednak w toku postępowania wartośc publikacji spadła.

„W ciągu tych dwoch lat, kiedy pozywaliśmy Bigpikchę jako projekt, ktory wtedy był wyceniany na około 3 mln dolarow, w tej chwili nie jest wart nawet 3 mln rubli. I byliśmy pozwany, w rzeczywistości, nie dla projektu komercyjnego, ktory był bezpiecznie n … (utracone), ale dla reputacji”, – napisał Baryshnikov na swojej stronie na Facebooku.

Dodano o 23:15. „Sergey Baryshnikov powiedział w 2018 roku, że chce odzyskac domenę bigpicture.ze znakiem towarowym. Dlatego złożyliśmy pozew do sądu, aby chronic projekt i uniemożliwic mu jego rejestrację” – powiedziała 11klasov.org Evgeniya Molchanova. Dodała, że jej były partner biznesowy nie przedstawił sądowi umow dotyczących zakupu praw autorskich do treści BigPicture. Teza, że jest właścicielem terenu jest „wyłącznie jego fantazją”, powiedział wspołtworca projektu.

To nie koniec sporow między wspołzałożycielami. Kolejna sprawa toczy się przed Moskiewskim Sądem Miejskim – o odzyskanie 75 milionow rubli od tych samych pozwanych za korzystanie z domeny bigpicture.ru, jak rownież odsetki. W listopadzie 2019 r. sąd rejonowy oddalił powodztwo, we wrześniu 2020 r. sąd grodzki rozpozna apelację od tego orzeczenia.

#bigpicture #author rights

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *