Donosiciel w zespole

Wykorzystaj sygnalistę na swoją korzyśc

Każdy menedżer zdaje sobie sprawę z tego, jak jego podwładni czują się w swojej pracy, ale relacje w zespole i nastroje panujące wśrod pracownikow nie zawsze są oczywiste. Jednak to właśnie te dwa ostatnie elementy umożliwiają właściwe oddziaływanie na sytuacje problemowe, co zwielokrotnia efektywnośc pracy. I to właśnie demaskatorzy pomagają wypełnic lukę informacyjną.

W jaki sposob kapusie oferują swoje "usługi?

Praktycznie wszyscy liderzy, bez wyjątku, mieli podwładnych, ktorzy probowali zacząc raportowac, co dzieje się w ich biurach.

Istnieją 3 podstawowe opcje "ofert" dla potencjalnych sygnalistow

  • Masz w pracy specjalistę, ktory po wyjaśnieniu swoich celow jest szczerze zaniepokojony słowami lub działaniami kolegi. Na przykład o ich stosunku do pracy, o niezadowoleniu (z jakiegokolwiek powodu), o nieporozumieniach między wspołpracownikami, o swobodnej interpretacji Twoich słow i polecen, rzadziej – przekazuje niepochlebne słowa.

  • Podwładny (były kolega z klasy lub z pracy, z ktorym zaczynałeś swoją karierę) na imprezie firmowej nagle oświadcza, że boli go, jak wiele osob tylko czeka, aż o Twoich błędach dowiedzą się ich przełożeni…

  • Pracownik otwarcie oferuje informacje dla określonego programu premiowego. A żeby uwiarygodnic swoje słowa, dodaje o podobnej "wspołpracy biznesowej" z byłym szefem.

Właściwa reakcja na donosiciela

Jednoznacznie: informator, ktory proponuje wspołpracę na zasadach, powiedzmy, handlowych i wystawia swojego poprzedniego szefa, powinien byc ostro wyprowadzony z biura. Dobrym pomysłem jest rownież zadbanie o jego przeniesienie do innego działu, a jeszcze lepiej do innej firmy. Najwyraźniej nie dośc mądrzy poszukiwacze przygod "sprzedadzą" rownież Ciebie!

W pozostałych dwoch opcjach należy rownież pamiętac, aby skrocic wypowiedź mężczyzny. Natychmiast kategorycznie odciąc się, że temat Cię nie interesuje lub że nie chcesz o nim rozmawiac. W ten sposob możesz przypomniec swojemu potencjalnemu informatorowi o drabinie stanowisk, a jednocześnie (jeśli to konieczne, oczywiście) możesz w każdej chwili rozpocząc rozmowę od nowa.

Kiedy odrzucic lub przyjąc ofertę donosiciela?

Odpowiedz jednoznacznie: "Nie", – Jeśli jest to interesujące, aby dowiedziec się, co ludzie myślą o Tobie i Twoim stylu zarządzania.

Odpowiedź: "Prawdopodobnie nie, – Jeśli masz kontrolę nad wszystkimi procesami pracy, szybko korygujesz trudności i masz dobry klimat w zespole.

Odpowiedź: "Prawdopodobnie nie.", – Jeśli często masz do czynienia z nieporozumieniami, a nawet złożonymi problemami ręcznie.

Odpowiedź: "prawdopodobnie tak, – W przypadku redukcji personelu lub odwrotnie, gdy pracownicy z innych działow są przenoszeni do zespołu.

Odpowiedź: "Tak", – Jeśli istnieją dowody na kradzież, korupcję, wyciek informacji, jakośc pracy drastycznie spadła, a najlepsi ludzie odchodzą.

Należy rownież pamiętac, że jeżeli informacja od informatora jest fałszywa, a ty już podjąłeś działania, ponosisz wyłączną odpowiedzialnośc. A donosiciela nawet nie widac.

Typy donosicieli i ich psychologia

Środowisko jest trudne i poważnie rozważasz korzystanie z nieoficjalnych informacji? Następnie należy dobrze zbadac opinie o potencjalnym sygnaliście. Nie chodzi tylko o referencje charakteru z poprzednich miejsc pracy, ale także o osobistą opinię o profesjonaliście wystawioną przez jego byłych szefow i wspołpracownikow. Wczuj się rownież w sytuację i znajdź odpowiedź na pytanie: "Co sprawia, że człowiek decyduje się na takie rzeczy??

Dodajmy: problem whistleblowingu dotyczy wszystkich firm, dlatego psychologowie opisali typowe portrety takich osob.

Donosiciel to osoba z zewnątrz. Whistleblower, aby przekierowac winę za swoje ciągłe błędy na swoich kolegow. Może on rownież generowac plotki w imieniu każdego pracownika. Taki informator jest bezużyteczny.

Kumpel kapuś. Osoba, ktora bardzo stara się zdobyc twoje zaufanie, jest a priori niewiarygodna. Jego celem jest osobiste czerpanie korzyści z przyjaznych stosunkow z przełożonym.

Yuppie snitch. Dążenie do awansu zawodowego. Ambitny pracownik może zbierac dowody nie tylko o swoich kolegach, ale także o Tobie, i (w celu zdobycia innej pracy) ujawni je w dogodnym dla siebie momencie.

Z natury kapuś. Gotowośc do codziennego wycieku każdej informacji, w najdrobniejszych szczegołach (długie i żmudne). W jego strumieniu świadomości i spekulacji trudno będzie znaleźc naprawdę ważne informacje, choc znajdą się i takie.

Donosicielstwo z powodu okoliczności. Odpowiedzialnośc za taką rolę spoczywa wyłącznie na kierowniku. Byc może postawiłeś podwładnego w bardzo trudnej sytuacji, a on po prostu probuje utrzymac się na swoim stanowisku.

donosiciel. Zbieranie donosow na ciebie (na twoich kolegow) i na ciebie (na twoich przełożonych). Dowiedz się, jak używac go prawidłowo, czyli jak pośrednio przekazac szefowi wiadomośc, ktorą chcesz. Ważne jest to, że podwojny agent nie może się domyślic, że znasz jego grę.

Donosicielstwo martwi się o wydajnośc. Jest ich kilka rodzajow i sensowne jest ich wysłuchanie. W koncu mowimy o ludziach, ktorzy są nastawieni na osiąganie celow produkcyjnych i nie wahają się usuwac przeszkod na drodze do ich realizacji. Ci pierwsi są idealistami i pracoholikami. Ci ostatni to najlepsi fachowcy z długim stażem w obliczaniu wynikow wszelkich działan (błędow i zaniedban). Trzecia – kobiety z psychologią honoru. Powyższe trzy kategorie pracownikow nie "szczują" swoich kolegow przed dyrektorem, ale martwią się o wyniki jednostki i całej firmy.

Wniosek

Jeśli zdecydujesz się na użycie kapusia (nawet z trzech najbardziej zaufanych kategorii), musisz wziąc pod uwagę pięc ważnych rzeczy.

– Sygnaliści mają tendencję do korygowania faktow, np. jeśli coś zostało źle zrozumiane lub dla osobistej korzyści.

– Pracownik, ktory usłyszy cenną informację i przekaże ją dalej, szybko poczuje zainteresowanie i wdzięcznośc. W rezultacie będzie potępiał wszystko i wszystkich i będzie upiększał sytuację.

– Ochotniczy informator może nastawic cię przeciwko twoim podwładnym, a zespoł przeciwko menedżerowi. Przyczyny takich działan: konkurencja, złe relacje, zmiana pracy, przeniesienie winy za popełniony błąd.

– Donosiciel w zespole na pewno zostanie zidentyfikowany przez ludzi – to tylko kwestia czasu. I możliwe, że ci najbardziej zaradni będą go i ciebie zaskakiwali dezinformacją lub potajemnie lobbowali za swoimi interesami.

– Prędzej czy poźniej znajdziesz się w trudnej sytuacji i będziesz musiał się z niej wydostac.

Od autora

Wykorzystaj informatora na swoją korzyśc

Podczas przygotowywania publikacji dla mediow – trenerzy zarządzania i psychologowie dyskutowali także o tym, jak wykorzystac donosiciela w zespole.

Istnieje założenie, że w zespole jest osoba ujawniająca nieprawidłowości? W obecności kilku kolegow musisz przekazac neutralną wiadomośc, ktora dotyczy Ciebie osobiście i nie może wpłynąc na Twoje relacje z szefem. Poczekaj na reakcję szefa – na pewno taka będzie. Na przykład, menedżer może odpowiedziec Ci lub podjąc działania przy innych, ale bez patrzenia na Ciebie.

Nie trzeba byc analitykiem, żeby zidentyfikowac donosiciela! Jeśli jednak wątpliwości pozostaną, po pewnym czasie ponownie przekaż "podejrzanemu", ale w obecności innej grupy pracownikow, informację o swoich zainteresowaniach. Znow mamy odpowiedź, ale przez jednego z asystentow szefa? Coż, raz zbieg okoliczności, dwa razy zbieg okoliczności, trzy razy wzor! Chociaż za trzecim razem lepiej nie organizowac takiej sytuacji.

Bądź mądrzejszy od informatora: Nie kłoc się – to bezużyteczne. Kontynuowac "bycie przyjaciołmi" – utrzymywac kontakty towarzyskie, pic razem kawę i korzystac z informatora! Podaj informacje, ktore muszą dotrzec do uszu szefa na twoj temat.

Jeszcze jedna rzecz. Kiedy menedżer zachęca do whistleblowerow (pyta, co się mowi w zespole lub nawet w powiązanych jednostkach), jest kilku whistleblowerow i lepiej nie dowiadywac się, kto jest kim? Z czasem stanie się to jasne!

Przeczytaj o "Związki z szefem się nie układają"

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *