Dlaczego obniżka wynagrodzen nie pomoże twojej firmie i dlaczego warto inwestowac w marketing: trendy biznesowe 2020 roku

Według Centrum Badan Strategicznych (CSR), głowną rożnicą między kryzysem w 2020 r. a tymi z lat 2008, 2014 i 2015 jest wysokie ryzyko bankructwa. W maju osiągnęła 33%. Średnio przychody firm spadły o 15-16%.

Nazywam się Evgeny Barulin, jestem dyrektorem generalnym TalentTech, holdingu IT. Wystąpienie na konferencji VCIOM podczas panelu firmy badawczej Ifors "Post-coronabusiness: w poszukiwaniu diagnozy". Rozmawialiśmy o tym, jak rosyjski biznes przetrwał i zmienił się w czasie pandemii, czy firmy planują inwestycje w marketing, jak zarabiają firmy offline i dlaczego regionalne firmy cateringowe nie zaczęły wspołpracowac z agregatorami.

Opowiedz o głownych nowych trendach, ktore już się przyjęły w rosyjskim biznesie i ktore mogą się w nim utrzymac przez długi czas.

Marketing i reklama to strategie przyszłości

Według Laury Nakoryakovej, dyrektor Centrum Badan Społeczno-Ekonomicznych CSR, firmy planują inwestycje w marketing, ale tną budżety. Przede wszystkim firmy inwestują w reklamę, aby starzy klienci o nich nie zapomnieli, a nowi poznali.

Niewielki odsetek firm badanych przez CSR planuje wejście na nowe rynki. Przede wszystkim ma to związek z rynkami zbytu. Mowimy o tych firmach, ktore pojawiają się w sieci, mimo że przez całe życie działały bez dostaw lub zamowien online. Teraz mogą zarabiac na nowym poziomie, a żeby tak się stało, muszą wspierac marketing w środowisku cyfrowym.

Innym trendem jest wprowadzanie nowych produktow na rynek i informowanie o nich. Tansze odpowiedniki produktow i kompaktowe usługi są implikowane. W ten sposob firmy probują dostosowac się do kurczącego się popytu.

Cięcia płacowe prowadzą do kolejnej obniżki wynagrodzen

Andrei Doroshenko, dyrektor Centrum Analiz Klimatu Inwestycyjnego Agencji Inicjatyw Strategicznych, podkreślił, że obniżki wynagrodzen pracownikow doprowadzą w koncu do spirali bez konca: płace spadają, ludzie mają mniej pieniędzy, mniej wydają, przedsiębiorcy tracą przychody, więc dalej obniżają pensje. Przerwanie tej spirali na wczesnym etapie jest zadaniem rządu.

Pandemia ledwie osłabiła branżę IT, ale uderzyła w regionalny handel

Przedsiębiorcy z branży IT zgłaszali się głownie w celu zapoznania się z prawnymi aspektami pracy w okresie zamkniętym, a nie po wsparcie, powiedział Denis Alenin, pierwszy zastępca dyrektora generalnego Centrum Wspierania Przedsiębiorczości Obwodu Smolenskiego. Wiele produktow firm informatycznych cieszy się niesłabnącym popytem. Ale ucierpieli na tym ich klienci, więc zaczęli płacic niższe abonamenty lub przeszli na niższe taryfy.

Ucierpiała na tym branża gastronomiczna, ktora w regionie nadal prowadzi jedynie restauracje na wynos. Firmy odmawiają korzystania z agregatorow, ponieważ prowizje nie pozwalają im zarabiac na żywności, gdyż ceny w regionach są o rząd wielkości niższe niż w Moskwie. Dlatego też branża gastronomiczna zaczęła korzystac z lokalnych usług dostawczych.

Firmy turystyczne i sprzedawcy detaliczni, ktorzy zamknęli działalnośc po ogłoszeniu ograniczen, ucierpieli. Częśc z nich zaczęła się otwierac, stopniowo wprowadzając do asortymentu artykuły pierwszej potrzeby – przedsiębiorcy szukają wyjścia, by nie łamac prawa i dalej pracowac.

Przemysł lekki ucierpiał w mniejszym stopniu, ponieważ szybko się dostosował. Na przykład, regionalny producent odzieży dziecięcej rozpoczął produkcję masek wielokrotnego użytku i kombinezonow ochronnych dla pracownikow medycznych. Jednak popyt na maski zaczął spadac, gdy na rynku pojawiły się produkty medyczne i jednorazowe.

Cztery podejścia do ratowania przedsiębiorstwa

Ekaterina Bogomolova, głowny ekspert Fundacji Opinii Publicznej, opowiedziała o czterech podejściach do prowadzenia biznesu w erze postkoronowirusowej. Dane te opierają się na badaniu najbardziej dotkniętych przedsiębiorstw.

  • Wstrzymanie offline i ponowne uruchomienie po wprowadzeniu ograniczen. Np. salony piękności, organizatorzy klubow biegowych, miejsca koncertow. Ratuje ich tylko poduszka finansowa.
  • Wstrzymaj tryb offline i przejdź częściowo lub całkowicie do trybu online. Na przykład szkoły sportowe i muzea. Studio jogi uczyniło darmowe treningi częścią swojego lejka sprzedażowego. Siec jubilerska, ktorej koncept marki skupiał się na sprzedaży offline, przeniosła swoj sklep do internetu.
  • Rozwoj nowych produktow. Na przykład, marka odzieżowa specjalizująca się w odzieży podstawowej wprowadziła kombinezony dla lekarzy w czasie pandemii w strefie czerwonej. Marka perfumeryjna przestawiła się na opracowywanie środkow odkażających i zaczęła produkowac zapachy dla dużych firm. Firmy turystyczne przygotowały kampanie ukierunkowane na wakacje w Rosji.
  • Kontynuacja działalności offline i poszukiwanie nowych nisz. Detaliści, ktorzy nie prowadzą sprzedaży artykułow pierwszej potrzeby, wprowadzili format dark store: kontynuowali sprzedaż swoich produktow bezstykowo.

Nowe trendy w HR, ktore przetrwają

Pojawiła się potrzeba szybkiego i masowego szkolenia pracownikow. Kiedy wszyscy zostali przeniesieni na telepracę, należało wprowadzic narzędzia do komunikacji, fakturowania, kontroli dokumentow, spotkan itp. A pracownicy musieli się nauczyc, jak z nimi wspołpracowac.

Na przykład poprzez usługę o nazwie Talenttech.Siec handlowa Magnit rozpoczęła ocenianie i szkolenie pracownikow w zakresie umiejętności cyfrowych poprzez testy adaptacyjne i 3-7 minutowe sesje.

TalentTech

Firmy zdały sobie sprawę, jak ważne jest mierzenie zaangażowania. Według Instytutu Gallupa, firmy z zaangażowanym zespołem są o 21% bardziej dochodowe niż inne. Wiele osob sądziło, że praca w domu da im więcej wolnego czasu. W większości przypadkow było jednak odwrotnie: wydłużono godziny pracy, zaczęto pracowac w weekendy. Pracownicy znaleźli się w stresującej sytuacji, więc firmy pomyślały o mierzeniu zaangażowania. Stwierdziliśmy, że głownym problemem jest strach i niezrozumienie sytuacji. Aby trzymac rękę na pulsie i w porę reagowac na wyzwania, najlepsze są ankiety pulsacyjne, ponieważ są szybkie, ale regularne – łatwo jest śledzic nawet niewielkie zmiany w nastrojach zespołu.

Na przykład, Lenta wykorzystała TalentTech.Zaangażowanie, przebadanie kilku tysięcy swoich pracownikow. W badaniu wzięło udział około 5 000 pracownikow, z ktorych jedna piąta pracuje zdalnie. 75% pracownikow stwierdziło, że byli w stanie przygotowac się do bycia efektywnym, a tylko 5% odpowiedziało negatywnie.

Ankiety pulsacyjne pomogły nam szybko "zmierzyc" nastroje pracownikow, a także uzyskac informacje o tym, co przeszkadza w efektywnej pracy zdalnej. Szybko zareagowaliśmy na te prośby i mamy nadzieję, że ułatwiliśmy życie naszym pracownikom. A platforma TalentTech.Zaangażowanie pozwala na analizę wynikow nie tylko według odpowiedzi, ale także według miasta i oddziałow firmy.

Margarita Titova
dyrektor ds. zarządzania talentami w firmie Lenta TalentTech

Pojawiło się pytanie o onboarding w nowym formacie. Adaptacja to scenariusz, w ktorym nowy pracownik jest zapoznawany z zespołem i procesami. Ale niewiele osob rozumiało, jak dostosowac pracownika, ktory dołączył do zespołu pracując zdalnie i nigdy nie widział swoich kolegow osobiście. Ten element troski nie powinien zostac utracony w nowym świecie. Zdalną adaptację można przeprowadzic za pomocą technologii, takiej jak aplikacja do onboardingu firmy TalentTech.Dostosowanie.

Popyt na zautomatyzowane systemy rekrutacji i zatrudniania wzrosł, oraz wykorzystanie sztucznej inteligencji. Automatyzacja zatrudniania stała się szczegolnie pożądana w firmach, w ktorych wymagana jest masowa rekrutacja. Na przykład, gigant stalowy Severstal z Sever.ai i Potok.io wybrało 36 osob spośrod 5 400 kandydatow do programu przywodztwa i zaoszczędziło 156 godzin pracy menedżerom HR.

Freelancerzy zastąpili studia deweloperskie. Wiele firm zastanawia się, gdzie i jak znaleźc profesjonalnych wykonawcow do konkretnego zadania, ale bez uciążliwego, długiego i niepotrzebnego onboardingu. Zauważyliśmy, że od czasu rozpoczęcia kwarantanny, firmy częściej szukają freelancerow. Tak więc, na rynku FL freelance.ru w okresie świąt majowych było 2,7 razy więcej wykonawcow niż w maju 2019 r., wzrosła rownież łączna liczba zamowien: plus 73% w stosunku do wartości z porownywalnego okresu w maju ubiegłego roku. Większa liczba wykonawcow znalazła się w dziedzinach, ktore nie wymagają silnych twardych umiejętności na wejściu: na przykład teksty (+306,1 %) i fotografia (+315,3 %). Wzrosło zapotrzebowanie na szkolenia i doradztwo (+124%).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *