Cel uświęca środki? (!) black and grey seo

Postaram się krotko opowiedziec o czarnym i białym SEO. Co to jest, czy warto używac, itp.

Na początek skrot SEO, ktory brzmi jak: "Search Engine Optimization", sugeruje już swego rodzaju "szarośc". Słowo "optymalizowac" nie brzmi jak coś złego, ale sugeruje sztuczne "dopasowywanie" się do jakichś reguł wyszukiwarki. W prawdziwym życiu, wszystko jest bardziej pragmatyczne, ponieważ cel jest jeden – doprowadzic stronę na szczyt i zarabiac pieniądze. Ale wszystko w porządku.

White SEO (to nie jest zbyt ciekawy blok, możesz go pominąc:))

Wszyscy wiecie, co znaczy "biały" SEO. Treśc jest krolem. Użytecznośc jest krolową…? Tutaj wszystko jest zgodne z zaleceniami Yandex i Google: zamieśc dobrą treśc, uczyn stronę użyteczną, a ona wystartuje. A jeśli nie? Istnieją dwie opcje:

a) Stworzyłeś złą treśc i/lub strona jest niewygodna według wyszukiwarek;

b) Masz dobrą treśc i przyjazną użytkownikowi stronę, ale po prostu masz pecha;

c) Jest jeszcze trzecia opcja, bardzo popularna. Myślisz, że masz świetną treśc i przyjazną dla użytkownika stronę internetową, ale tak naprawdę nie masz…

Jaki jest problem, aby zrobic wszystko dobrze i dostac się na szczyt, np. w przypadku sklepu internetowego??

1. Treśc:

a) Koszt znalezienia odpowiedniego copywritera. Zarowno finansowe, jak i czasowe. Znalezienie rownowagi między jakością tekstu a kosztami. W koncu potrzebujesz, aby treśc była przywoływana przez inne zasoby (naturalna masa linkow). To jest bol głowy nawet dla mnie. Osobiście przejrzałem chyba ze stu autorow. Spośrod nich tylko pięciu jest na stałe zatrudnionych w zespole.

b) Zdjęcia i wideo. To całkiem proste. Albo wynajmij oddzielną agencję, albo kup sprzęt i zrob to sam. Wszystko to jest kosztowne i często nie do zrealizowania na początkowym etapie.

2. Projektowanie i użytecznośc:

a) Wykonanie unikalnego (nie szablonowego) projektu jest już drogie. A UX design (gdy jest nie tylko piękny, ale i wygodny dla ludzi) to już w ogole "high-end". I tak nie uda ci się wystartowac idealnie. Trzeba będzie "podrasowac" miejsce przez całe życie. Jak VK. Niekonczące się testy a/b i implementacja wynikow wymagają co najmniej programisty.

b) Strona mobilna jest jak nowa strona internetowa, tylko dla urządzen mobilnych. Rownież kosztowne.

3. Wsparcie techniczne:

a) Wspierac wszystkie powyższe działania z technicznego punktu widzenia. Błędy, prędkośc pobierania, funkcjonalnośc, itp.

b) Bezpieczenstwo. Od certyfikatu SSL do hackow, kradzieży danych i atakow dosowych.

4. Koszty SEO:

a) Agencja – opłata abonamentowa;

b) Oddzielne osoby odpowiedzialne za każdy obszar pracy: wyszukiwanie zasobow do cross-postingu, zarządzanie copywriterami, koordynowanie wsparcia technicznego (żeby nie popsuc niczego w ustawieniach SEO), itp. Agencja może to oczywiście zrobic, ale najlepsze treści zawsze pochodzą bezpośrednio od firmy, więc nadal trzeba poświęcic na to czas.

Można by wymieniac jeszcze wiele innych. Ponadto, każdy z elementow, ktore są potrzebne do prawidłowego użytkowania i interakcji z nim. "klejenie" to wszystko naraz jest bardzo złożonym zadaniem. Podsumowując: potrzebujesz dużego budżetu i co najmniej zrozumienia marketingu cyfrowego, aby zrobic dobry projekt i uplasowac się na szczycie. Co najwyżej lata doświadczenia. Interesujące jest to, że nawet w tym przypadku nie ma gwarancji, że to się przyjmie.

Od białego do szarego (dla pozostałych 90% stron)

Grey SEO to sytuacja, w ktorej specjalista manipuluje tymi lub innymi czynnikami w celu oszukania wyszukiwarki. Najbardziej widocznym przykładem jest zakup linkow. Wyobraź sobie, że jesteś lekarzem i chcesz wykupic reklamę swojej kliniki w lokalnym magazynie. Jakie są Twoje możliwości stażu:

a) Kup zwykłą reklamę (zdjęcie/baner);

b) Wykupic krotki artykuł w dziale "reklama";

c) Wykupic miejsce na okładce i całą rozkładowkę z Twoim artykułem, z Twoimi kontaktami na koncu.

W ten sam sposob kupujemy linki poprzez giełdy linkow lub bezpośrednio od webmasterow. I pytanie, czy taki link to "oszustwo" wyszukiwarka? Z jednej strony nikt nie jest odpowiedzialny za jakośc strony akceptującej (strony, do ktorej prowadzi link), z nielicznymi wyjątkami. Z drugiej strony – kupując jakościowy link (o tym, czym jest jakościowy link i jak je wybierac, pisałem wcześniej TUTAJ) serwis zainwestował w reklamę, więc wierzy w siebie i swoj produkt (nie do konca).

Co to jest link SEO?

Oficjalna definicja z Yandex:

"SEO-link to link stworzony w celu wpływania na algorytmy wyszukiwarek internetowych. Możliwośc umieszczania SEO-linkow na stronach pośrednich jest często kupowana w specjalnych serwisach – giełdach referencyjnych lub agregatorach. Dlatego też często nazywa się je "kupionymi" lub "sprzedanymi".

Linki SEO są probą oszukania wyszukiwarki poprzez sztuczne zwiększenie autorytetu strony. Nie poprawiają one jakości strony i nie niosą ze sobą pozytywnego sygnału dla rankingu. Dlatego Yandex uważa linki SEO za spam wyszukiwarkowy." Z jednej strony ma to sens, ale z drugiej strony, wracając do reklamy w magazynie. Jeśli jest to gazeta groszowa – prawdopodobnie nie chcesz byc tam umieszczony, ale jeśli magazyn Forbes? Jaka jest rożnica między linkiem SEO a linkiem naturalnym?? To jest ta "szara strefa".

Więcej przykładow (odcienie?) "szary":

1. Tworzenie tekstow zorientowanych nie na przydatnośc treści, ale na słowa kluczowe, bzdury, ilośc znakow i inne czynniki, mało zrozumiałe dla zwykłego człowieka;

2. Crowd marketing – natywne rekomendacje (z linkiem lub bez) na forach, portalach społecznościowych i blogach. sieci i innych witryn. Często jest to płatny komentarz;

3. Satelity. Są to strony o podobnej tematyce specjalnie zaprojektowane do odbierania ruchu i przekierowywania go do głownej witryny za pomocą linkow;

4. Inne konwencjonalnie sprzeczne manipulacje wyszukiwarką, takie jak agresywne linkowanie end-to-end. Dzieje się tak, gdy w piwnicy znajduje się 5 linkow z kluczowymi zapytaniami, takimi jak "Kup mieszkanie w pobliżu Moskwy", ""żeby kupic dwupokojowe mieszkanie na przedmieściach". Tak niewiele osob już to robi, ale metoda jest na pewno "szara".

Black SEO

Najciekawsze są czarne metody promocji. Konkretne przykłady. Chcesz, aby Twoje zapytanie o słowo kluczowe znalazło się na szczycie listy Yandex w ciągu 1 tygodnia?? Prześledźmy to krok po kroku:

1. Wybierz zapytanie, ktore znajduje się na 30-40 pozycji;

2. Zabranie telefonu komorkowego. Przełącz go w tryb powietrzny, wyłącz wi-fi, włącz internet mobilny;

3. Wpisz nasze kluczowe zapytanie do wyszukiwarki Yandex;

4. Otworz jeden po drugim na początku 3-4 stron konkurencji, patrzec kilka sekund i zamknąc;

5. W koncu znajdujemy naszą 40 pozycję na stronie, otwieramy ją i uważnie studiujemy stronę, do ktorej przeszedłeś około pięciu minut.

6. Przejdź do kilku kolejnych stron i wykonaj dowolną akcję konwersji, np. zostaw zapytanie.

7. Poproś 3-5 kolegow o powtarzanie tych czynności codziennie przez tydzien.

8. PROFIT

9. Nie, nie zostaniesz zbanowany. O ile oczywiście ich nie nadużywasz (rozumiesz jak chcesz:)).

Na podstawie tego przykładu możemy zrozumiec, na czym obecnie opierają się metody czarnej promocji. Przede wszystkim jest to "pobudzenie behawioralne". Naśladowac działania użytkownika na stronie. Dzieje się to na dwa głowne sposoby:

1. Z prawdziwymi ludźmi. Ludzie są proszeni o robienie rzeczy na twojej stronie za pieniądze.

2. Z pomocą robotow. Dzieje się tak, gdy działanie jest naśladowane przez maszynę.

Najpopularniejszą metodą są oczywiście boty. Przeanalizujmy to bardziej szczegołowo.

Zasada działania automatu do wyłudzania kliknięc:

Takie firmy nie reklamują swojej działalności (poza niektorymi, oczywiście, wszyscy je znamy :)), często można je znaleźc tylko dzięki znajomościom lub przekazowi ustnemu. Ja osobiście byłem w biurze jednej z takich moskiewskich kampanii i rozmawiałem z właścicielem. Zasada działania:

1. Istnieje duża liczba serwerow w rożnych częściach Moskwy. Pozwala to na odcięcie czynnika wirtualnego IP (lub jakichkolwiek emulatorow), nie jestem w tym zbyt dobry. Chodzi o fizyczną obecnośc serwera w konkretnej geolokalizacji, tak jakby to był prawdziwy komputer;

2. Z każdego z nich emulowane są określone działania użytkownika. Bardzo podobny do powyższego wzoru. Przejdź do 2-3 konkurencyjnych witryn dla pożądanego klucza, a następnie przejdź do witryny docelowej. Klikasz na trzy lub cztery linki, itd.

3. Cykl powtarza się każdego dnia, aż prośba dotrze na szczyt.

Czy to działa??

Zanim zaczniemy porządkowac sprawy, powinienem od razu powiedziec: w żaden sposob nie probuję reklamowac tych usług. Wszystko, co zostanie powiedziane poniżej, jest wyłącznie moim osobistym doświadczeniem w interakcji z oszustwem. Moja osobista opinia – prędzej czy poźniej to wszystko pęknie jak banka. Yandex jest świadomy i zobaczyc wszystko. Konsekwencje takich działan będą niezwykle godne ubolewania. Złapany pod filtr za click-fraud – usun stronę. Jak to.

Czy click-fixing działa??

Odpowiedź brzmi, z mojego doświadczenia, 60% czasu tak. Przetestowałem na moich osobistych projektach oraz na projektach klientow (oczywiście za ich zgodą). To bardzo ciekawe doświadczenie.

1. Wyszukiwarki nie potrafią jeszcze wykrywac kliknięc. Niektore projekty wiszą na narzucie od ponad roku i mają się dobrze. Brak filtrow i sankcji. I to jest niesamowite. I niesamowite jest to, że każdy, kto zna Yandex-metrics, może łatwo określic, czy jest kliknięcie, czy nie. Wystarczy wejśc na webvisitor i wszystko staje się jasne. Wszystkie kliknięcia – ściśle w środek linku, przejścia nad konkretnym kluczem, z reguły mocno wyrożniają się spośrod innych, przyciągając uwagę swoim komercyjnym komponentem: "kup ladas largus boo", "largus boo price" itd. Wszystkiemu towarzyszy duży skok ruchu, ktory można prześledzic na wykresie.

2. Szczegolnie starałem się obracac żądaniami, ktore przez długi czas (ponad 4 miesiące) były na 30-40 pozycji. 6 z 10 z tych żądan trafiło do TOP w ciągu 2 miesięcy, poza tym ciągnąc za sobą ciąg innych, bardziej rzadkich żądan z tego samego klastra (np. przeniesienie "boo largus", i jest jeszcze sprawa "kup boo largus", "Kup Boo Largus Moskwa, "bu largus 100000", "kup bu largus 2010 moscow" i t.).

Dolna linia – wyświetlenie w top 1 zapytania, wciąga top 30-40 innych zapytan, ktore do tej pory nie były nawet w pierwszej setce, wybierz najczęstsze / najbardziej dochodowe z nowych, dodaj do rekrutacji. I tak dalej.

Kiedy to nie działa?

1. Brak odpowiedniej optymalizacji strony (ale to nie jest pewne). Na niezweryfikowanych informacji, nawet strony bez optymalizacji wyszedł w gorę, ale myślę, że minimalna lista kontrolna jest potrzebne. Meta tagi, teksty, czynniki komercyjne, prędkośc pobierania, itp. Bez niego nie można.

2. Zmiana znaczenia. Przykład: dzisiaj na "buy largus boo" Yandex pokazuje stronę kategorii, jak "strona.ru/bu-auto/lada/largus", a jutro to samo zapytanie doprowadzi do strony głownej "witryny.ru". Jest to głowna przyczyna niepowodzenia narzutu.

3. Wielki przypadek. Czasami to po prostu nie działa i tyle. Z nieznanych mi powodow.

Ile to kosztuje?

Szalenie drogie, ale można negocjowac. Jak pisałem wcześniej, z kampanią rekrutacyjną PF wspołpracują z reguły poprzez znajomości. Ich usługi są często odsprzedawane. Praca z budżetem 40.000 rubli ma sens. Przynajmniej w moim przypadku tak to wyglądało. Koszt wniosku jest uzależniony od jego częstotliwości. Zaletą jest to, że płatnośc rozpoczyna się w momencie, gdy wniosek dotrze na szczyt. Wada – możesz wycofac wniosek dopiero po miesiącu. Jeśli zapytanie znajdzie się na szczycie w ciągu kilku dni – zapłacisz 29 dni bez możliwości jego usunięcia. Ceny zapytan wahają się od 50p do (nieskonczoności)?). Zapłaciłem 6000r dziennie za zapytanie o wysokiej częstotliwości. Po prostu nie miałem czasu, żeby go wyłączyc… Ale oto szczegoły dotyczące tej konkretnej usługi. To nie jest ten artykuł.

Czy możesz tym zabic konkurencję??

Złożona i kontrowersyjna kwestia. Napiszę swoją opinię. Z jednej strony, jeśli używasz podstępu bezczelnie i nieuważnie, system powinien poznac źrodło analizując adres IP. Jeśli są kliknięcia do stron rekrutacyjnych i nie jest to związane z witryną rekrutacyjną, sygnały są anulowane. Z drugiej strony, istnieją rożne VPN i inne sposoby, aby ukryc źrodło oszustwa. Więc jeśli się do tego przyłożysz, to prawdopodobnie jest to możliwe. Ale z drugiej strony, możesz pomoc swojemu konkurentowi zdobyc jeszcze silniejszy przyczołek w pierwszej dziesiątce, i też za to zapłacisz. Podsumowując, moim zdaniem – lepiej poprawic własną stronę, niż zabic cudzą.

Podsumowując głowne myśli black SEO

1. Dzisiaj, niektorzy oszuści nie są zakazane przez Yandex. Sprawdzone na podstawie osobistego doświadczenia;

2. Jest drogi (minimum to 40000r miesięcznie);

3. Działa w 60% przypadkow. Działa dobrze na zoptymalizowanych stronach, ktore są w top 20-40;

4. Czas rozpatrywania wnioskow wynosi średnio 1-2 miesiące. Ponownie, moje doświadczenie.

5. Nie warto szkodzic konkurencji za pomocą click-bait;

I oczywiście najważniejsza rzecz – jeśli stosujesz oszustwo, Twoja strona prędzej czy poźniej zostanie z 100% prawdopodobienstwem zafiltrowana. Jeśli jesteś gotowy podjąc takie ryzyko, śmiało. Ponownie, nie jestem reklamowanie usług clicker oprogramowania w tym artykule. To jest tylko moje doświadczenie i osobista opinia. Wnioski zależą od Ciebie.A jeśli doczytałeś do konca i masz pytania na temat SEO, napisz do mnie na adres [email protected] osobista wiadomośc VK. Postaram się odpowiedziec lub dac darmowe rekomendacje. Dziękuję za uwagę!

Autor artykułu: Dmitry Dyadyukov, specjalista SEO

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *