„Agile to w istocie teoria ograniczen goldratta w komiksie”: ilya balakhnin o marketingu opartym na danych i jego zastosowaniu

Maxim Spiridonov, autor kanału YouTube o tej samej nazwie i dyrektor generalny holdingu edukacyjnego "Netology Group" rozmawia z Ilyą Balakhninem, partnerem zarządzającym Paper Planes.

Jaka jest rożnica między podejściem inżynierskim a podejściem humanitarnym w marketingu??

Podejście inżynierskie polega na oszczędności i teorii ograniczen, jeśli mowimy o zarządzaniu i logistyce. Samo podejście oparte jest na matematyce, statystyce i metryce.

Podejście humanitarne opiera się na poszukiwaniu wglądu i spostrzeżen.

Można go podzielic na dwa podgatunki.

Pierwszy – osobiste spostrzeżenia. To pochodzi od marketerow i trenerow biznesu, ktorzy pozycjonują się jako self-made geniuszy. Są oni połączeni metodą Mahatmy z kanałem do kosmosu i z niego czerpią inspirację.

Drugi – cwiczenie podobne do złej analizy. Lubię chodzic i widziec, jak się czuje dana osoba. Odnoszę je do metody Bayera-Persona – intuicyjnej metody zbudowanej na ekstrapolacjach z bardzo małych prob, z niewielką liczbą respondentow. Rożnica polega na tym, że jedno podejście opiera się na matematyce, a drugie na intuicji.

Kiedy przejśc do marketingu opartego na danych?

Istnieje słynna metodologia cyklu życia firmy Itzhaka Adizesa. Następuje przejście w biznesie z etapu "go-getter" do etapu "youth". W ramach tej transformacji następuje zazwyczaj odejście od metody zarządzania przedsiębiorstwem "skok kawalerii i przewodzenie mieczem" na rzecz zarządzania wydajnością.

Istnieją prymitywne protuberancje podejścia inżynierskiego nawet dla startupow. Przykładowo, ekonomia jednostkowa. Jestem bardzo podejrzliwy w tej kwestii, moim zdaniem jest to rażące nadmierne uproszczenie. Niemniej jednak, dla start-upu jest to normalna i zrozumiała metoda zarządzania wzrostem. Może nie najlepsze, ale jednak.

Jednocześnie podejście matematyczne implikuje pewne rodzaje badan i narzędzi, ktore niekoniecznie wiążą się z naturalną pracą z big data, ktore są gdzieś przechowywane.

Firma jest na etapie "ruszamy"

Pierwszą cechą charakterystyczną jest to, że pod koniec fazy "dawania i brania" założyciel ma o wiele więcej pieniędzy, niż wyobrażał sobie, gdy rozpoczynał biznes. To tutaj zaczyna się etap fermentacji i proba zdobycia gdzieś tych pieniędzy. Kupuje się bardzo drogich pracownikow, inwestuje w firmy zewnętrzne i podejmuje chaotyczne proby automatyzacji.

Po drugie – średnia kadra kierownicza nie jest jeszcze gotowa do zarządzania, a właściciel nie jest jeszcze gotowy. Kadra kierownicza średniego szczebla to dobrze zorganizowani pracownicy, ktorzy krok po kroku przyswajają sobie podstawy umiejętności zarządzania. W rezultacie powstała dziura w średnim szczeblu zarządzania. Pieniądze powoli się rozchodzą. Na papierze firma może byc całkiem rentowna, ale w praktyce jest inaczej. Wtedy właśnie wszyscy zdają sobie sprawę, że coś musi się zmienic i zmiany zaczynają się.

czasami uciekają się do jawnie okultystycznych technik, takich jak agile. Agile jest w zasadzie teorią ograniczen Goldratta w komiksach. Dla bardzo młodych. Ci, ktorzy nie do konca zrozumieli, co Goldratt miał na myśli, sami sobie ubzdurali najbardziej zrozumiałe aspekty zwinności.

Głowny problem marketingu w Rosji

Każdy chce szybkich rezultatow. Niewiele osob chce planowac, ponieważ planowanie wydaje się nudne. Bardzo turbulentne otoczenie zewnętrzne usprawiedliwia brak planowania – wszystko i tak się zawali. Dlatego najbardziej krotkowzroczni wolą kierowac się książką "Sztuka możliwości". Okazja się pojawia – skorzystaj z niej, okazja się nie pojawia – poczekaj na następną.

Co jest głownym problemem rosyjskich firm?? Myślę, że firmom bardzo trudno jest życ bez dobrego kosztorysu. Koszty są piętą achillesową rosyjskich firm, szczegolnie w sektorze usług lub tych, ktore wykonują wiele operacji i zużywają ogromne ilości drobnych materiałow eksploatacyjnych, np.

Problemem jest rownież kalkulacja kosztow produkcji w przedsiębiorstwach produkcyjnych, ponieważ potrafią one skalkulowac koszt surowcow, ale nie koszt kosztow nieprodukcyjnych. W celu wyeliminowania tych kosztow opracowywane są dzikie metody. A czasami trzeba spędzic miesiąc pracując z kaskiem w fabryce, aby zorientowac się, gdzie jest zakopany koszt.

Podstawowe wytyczne dotyczące przeglądu marketingowego

Myślę, że dobry marketing może odpowiedziec na cztery pytania:

  • czy sprawy idą dobrze czy źle?
  • gdzie wszystko idzie dobrze, a gdzie źle?
  • Dlaczego sprawy idą źle lub dobrze?
  • co będzie dalej?

Jeśli marketing potrafi jednoznacznie odpowiedziec na wszystkie cztery pytania, oznacza to, że marketing jest dojrzały. Jeśli nie, program staje się jasny.

Jeśli nie ma żadnego odzewu na jakikolwiek marketing, to albo trzeba iśc do trumny, albo zacząc coś robic.

Jeśli tylko dla pierwszego z nich, musisz wdrożyc normalny system przetwarzania danych

Jeśli odpowiedź na drugie pytanie jest twierdząca, a na trzecie przecząca, należy przeprowadzic dogłębne badanie bazy danych, poszukac przyczyn i zbudowac modele wielowariantowe. Całkiem możliwe jest stworzenie tutaj cyfrowego bliźniaka

Jeśli odpowiedź na trzecie pytanie brzmi "tak", a na czwarte "nie" – należy szukac sposobow na budowanie modeli predykcyjnych. Tu właśnie wkracza kontrola proaktywna.

Przeczytaj więcej o Ilyi, data-driven marketingu, wyzwaniach związanych z wdrożeniem i przewidywaniach na przyszłośc w pełnym wywiadzie.

#balakhnin #spiridonov #netologia #samoloty papierowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *