Abc marketingu motive agency&production: marketing multisensoryczny

W marketingu od dawna mniej chodzi o sprzedaż i produkcję – to na budowaniu lojalności konsumentow zależy marketerom. Marketing multisensoryczny działa bez zarzutu w przypadku następujących celow. Mowi Anastazja Daniłowa, asystent działu reklamy w agencji Motiveproduction.

Marketing multisensoryczny to podejście oparte na wynikach badan nad reakcjami mozgu i zachowaniami ludzi. Odpowiada za to pięc zmysłow: wzrok, węch, słuch, dotyk i smak. Oznacza to, że każdy produkt powinien miec swoj własny, charakterystyczny smak, zapach, wygląd i odczucie. Marketing sensoryczny (SM) emocjonalnie wpływa na percepcję i odczucia konsumentow, pozwala zwiększyc sprzedaż. Marketing kolorystyczny wywołuje odruch, ktory kojarzy zapach, melodię, kolory i materiał opakowania z konkretną marką i wywołuje przyjemne odczucia w procesie zakupu. Według badan: jeśli procesowi zakupu towarzyszy odpowiedni dźwięk, ilośc kupowanych towarow wzrasta o 65 %; przyjemny smak wzrasta o 23 %; atrakcyjny zapach o 40 %; przyjemne opakowanie o 26 %; dostojny wygląd o 46 %.

Kolor lub kolorysta Marketing

Każdy kolor jest w stanie wywołac podświadome emocje i skojarzenia. Sprobuj pomyślec o żołtym kolorze, ktory pojawia się w twoim umyśle? Ale jej postrzeganie jest rzeczą subiektywną, ponieważ powstaje w mozgu patrzącego. Przedmioty nie są fizycznie kolorowe, ale my je tak postrzegamy. Jeśli kolor zostanie dobrze dobrany, zawsze będzie kojarzony z marką. Jest to bardzo potężne i dostępne narzędzie reklamowe. Dzięki niemu producenci mogą przekazac konsumentom zupełnie inny komunikat. Według badan, 93% klientow podejmuje decyzje na podstawie wyglądu produktu, 6% ceni sobie wrażenia dotykowe, a tylko 1% chce wyprobowac produkt. A co najlepsze: 85% konsumentow przy zakupie zwraca uwagę na kolor. Właściwy kolor zwiększa świadomośc marki o 85%. Doskonałym przykładem jest Coca Cola, ktora w umysłach konsumentow kojarzy się z połączeniem czerwieni i bieli.

Marketing dźwięku lub audio

Nauka o fizycznej i psychicznej percepcji dźwięku nazywana jest psychoakustyką. Wskazowki dźwiękowe zazwyczaj uzupełniają obraz wizualny i są podświadome, wpływając na działania i decyzje zakupowe danej osoby. A jeśli chodzi o głośnośc, nie powinna byc zbyt głośna i natarczywa; kiedy ledwo ją dostrzegasz, trafia prosto do podświadomości. Na przykład w McDonald's jest specjalny pracownik, ktory analizuje sytuację w kawiarni i na tej podstawie dobiera odpowiednie tempo muzyki: dużo klientow – puszczają dynamiczne płyty, aby przyspieszyc proces, mało – muzykę spokojną i relaksacyjną. Istnieje rownież kontrowersyjna teoria, że bicie serca jest związane z rytmem muzyki. Niektorzy naukowcy twierdzą, że muzyka wpływa na stan psycho-emocjonalny, a emocje już wpływają na bicie serca, inni twierdzą, że żaden czynnik zewnętrzny nie może wpływac na szybkośc skurczu mięśnia sercowego.

Smak

Jest postrzegany poprzez zapach. Człowiek rozpoznaje cztery podstawowe smaki: słodki, gorzki, kwaśny, słony. Inne odcienie ujawniają się poprzez zapach. Pożądanie określonego smaku jest związane z nastrojem człowieka: kiedy człowiek czuje się leniwy, pożąda słodyczy; kiedy czuje się smutny, pożąda gorzkich potraw (kawa, chleb żytni); kiedy czuje się zły, pożąda pikantnych potraw; kiedy jest urażony, pożąda słonych potraw; kiedy ktoś jest w złym nastroju i byłeś niegrzeczny, pożądasz smażonych potraw. Informacje te mogą byc wykorzystane w reklamie i kojarzyc Twoj produkt z określonym nastrojem osoby.

Zapach

Jednym z głownych elementow marketingu sensorycznego jest. Przykład wykorzystania naturalnego aromatu kawy do promocji marki Tochibo będzie tego dowodem. W sklepie zainstalowana jest gigantyczna puszka na kawę o wyśmienitym aromacie. Po przejściu kilku metrow, klienci rozglądali się i wąchali. 92% klientow deklaruje zakup kawy, mimo że organizator nie oferował żadnego rabatu. Dzięki zapachowi w sklepie można zwiększyc sprzedaż średnio o 10-15%. W Japonii, wpływ zapachu jest wykorzystywany w biurach. Pewna kombinacja aromatow roży, mięty, jaśminu i goździkow zostaje wprowadzona do przestrzeni roboczej. Odkryto, że zwiększa wydajnośc o 50% i zmniejsza ryzyko błędu o 20%. McDonald's, na przykład, ma charakterystyczny zapach, ktory jest kojarzony tylko z jego kuchnią. Niektore restauracje mają specjalne armaty, ktore kierują zapach na zewnątrz i zaostrzają apetyt przechodniow, zamieniając ich w klientow. Siec sklepow Massimo Dutti używa specyficznego zapachu drzewnego w każdym miejscu, zwiększając świadomośc marki.

Waga produktu i wyczuwalnośc opakowania

Subtelna gra, ktora uzupełnia ogolne wrażenie klienta na temat produktu. Doświadczenie interakcji z marką ma bezpośredni wpływ na jakośc produktu i jest kluczowym elementem w rozpoznawaniu produktu i podejmowaniu decyzji o zakupie. Kiedy Coca Cola pojawiła się na rynku w specjalnie ukształtowanej szklanej butelce, stała się obiektem całego uwielbienia. Po tym, jak firma zaczęła rozlewac Coca-Colę do plastikowych butelek, a następnie do metalowych puszek, wrażenia dotykowe tak silnie związane z Coca-Colą zaczęły zanikac. Czy marka straciła częśc swoich fanow? Ważna jest rownież waga. Czując wagę, klient czuje wartośc produktu. Na przykład, osoby poszukujące pracy, ktore wydrukowały swoje CV na papierze o dużej gramaturze, szybciej znajdowały pracę. I pamiętaj, kiedy się ubezpieczasz, dokumenty są przekazywane w ciężkiej teczce? Robi się to celowo, aby odczuc wagę i wartośc zakupionej usługi.

Kolor, smak, zapach, waga, dotyk, dźwięk – w marketingu wszystko ma znaczenie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *