„Tinkoff podał wyniki finansowe za pierwszy kwartał: co się stanie z dywidendami i jakie są prognozy

Inwestorzy, ktorzy mają w portfelu akcje społki lub myślą o ich zakupie, powinni wiedziec, na co zwracac uwagę. Spoiler – jest więcej pozytywow niż negatywow.

Kluczowe wskaźniki w skrocie:

Po pierwsze, Tinkoff nadal wypłaca dywidendę. Wypłata – 1 czerwca. Termin sporządzenia listy osob uprawnionych do dywidendy upływa 28 maja. Całkiem nieźle w warunkach rynku wiencowego.

Po drugie, rośnie zysk netto – wyniosł 9 mld RUB w I kw. 2020 r. Mimo wszystkich trudności pierwszego kwartału, zysk netto wzrosł o 26%. Marża netto w I kw. 2020 r. rownież wzrosła o 40% rok do roku do 25,3 mld RUB (I kw. 2019 r.: 18,1 mld RUB)

Po trzecie, jest więcej klientow. 11 mln klientow dla prywatnego banku rosyjskiego to okazja do podrażnienia nerwow konkurencji, a nawet bankow panstwowych. Tinkoff pozostaje liderem wśrod bankow prywatnych na rosyjskim rynku kart kredytowych (13,3% udziału).

A teraz więcej szczegołow na temat plusow. „Tinkoff już od kilku lat wyraźnie dywersyfikuje swoją działalnośc.

Dlatego w raporcie szczegolnie podkreślono wzrost liczby rachunkow maklerskich w Tinkoff Investments o 600 tys. rachunkow (podczas gdy łączna liczba rachunkow wynosi 2 mln). Napływ środkow jest rownież stabilnie dobry – 23 mld rubli.

Nie zapomnieli rownież o swoim europejskim projekcie fintech – nie został on zamrożony i ma ruszyc do konca roku. Hughes twierdzi, że teraz jest na to odpowiedni czas, biorąc pod uwagę, że Europa przeszła kwarantannę i jest teraz jeszcze bardziej gotowa na zdalne produkty finansowe.

Osobną kwestią jest oczywiście to, czy uda im się przycisnąc Revoluta (ktory ma tylko 30% mniej klientow niż Tinkoff w Rosji) i innych, ale ciekawie będzie śledzic sytuację.

opowiedział o działaniach podjętych przez firmę w związku z koronawirusem: natychmiast przesunięto większośc pracownikow do pracy zdalnej i podniesiono pensje o 15-20% dla pracownikow, ktorzy bezpośrednio kontaktują się z klientami.

Z drugiej strony, Tinkoff wycofał swoją prognozę na 2020 rok, choc jest to zrozumiałe, biorąc pod uwagę stan gospodarki i koronawirus, ktory ma na nią bezpośredni wpływ. Jednocześnie Hughes zapewnił, że Tinkoff może wytrzymac dwu- lub dwuipołkrotny wzrost kosztow ryzyka i zachowac rentownośc.

Wiadomośc, że Oleg Tinkov zrezygnował z funkcji prezesa banku, aby skupic się na swoim zdrowiu, rownież mnie zdenerwowała, ale jak wszyscy tutaj wiemy, nie ma to nic wspolnego z prowadzeniem banku lub jego wynikami finansowymi.

Ogolne wyniki Tinkoff są stabilne. Agencje zagraniczne (Fitch i Moody's) nie zmieniły swojej oceny wiarygodności społki. Będziemy obserwowac, jak notowania społki będą się zmieniac do konca dnia i poźniej.

#tinkoff #raport finansowy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *