Szkoła alternatywna: specyfika działalności gospodarczej

Ilya Lancman rozpoczął swoją pracę od kursow przygotowujących kandydatow na studia w Moskwie. W ciągu 17 lat projekt Lancman School rozszerzył się do 70 oddziałow w całym kraju, a ponad 10 szkoł ogolnokształcących zostało otwartych, wszystkie z wykorzystaniem własnej metodologii. Ilya opowiedział o zasadach pracy z klientem i wyzwaniach, jakie stoją przed szkołą alternatywną.

Problem nr 1

Znajdź swojego klienta

Rozwiązanie: kiedy zaczynaliśmy rozwijac naszą szkołę, skupialiśmy się na klientach, ktorzy szukali wysokiej jakości edukacji poza szkołą panstwową. Ale nie wiedzieliśmy, jak powiedziec rodzicom o korzyściach płynących z prywatnej edukacji i o tym, że jest ona przystępna cenowo. Dlatego też zaczęliśmy zwracac szczegolną uwagę na promocję i zdecydowaliśmy się na wejście do Internetu. W latach 2013-2014 aktywnie promowaliśmy się w sieci i byliśmy pionierem reklamy kontekstowej. Wskazanie geolokalizacji i komunikat, że szkoły nie mają zadan domowych sprawdza się w promocji usług edukacyjnych. Informacje o rabatach, promocjach, rożne warianty wezwania do "kupna" nie działały na naszą korzyśc.

Obecnie klienci przychodzą głownie przez word of mouth, a my wykorzystujemy SMM do publikowania przydatnych postow na Facebooku i Yandex.Zen, organizujemy webinaria dla rodzicow, gdzie dzielimy się naszą wiedzą na temat procesu wychowawczego, psychologii interakcji z dziecmi.

Problem #2

Rodzice chcą widziec klasyczną szkołę

Rozwiązanie: wyjaśniamy rodzicom zalety naszego systemu: w przeciwienstwie do klasycznej szkoły stosujemy system podwojnych lekcji – dubletow, dzięki czemu ich dziecko uczy się intensywnie tylko 3 przedmiotow dziennie, bez rozpraszania uwagi. Sprzyja to lepszej koncentracji i usprawnia proces uczenia się.

Kolejną rożnicą w stosunku do standardowej szkoły jest brak zadan domowych w szkołach podstawowych. Program jest opracowany w taki sposob, aby wszyscy odnieśli sukces w szkole. W gimnazjum i liceum zadania domowe zadawane są na poprawki i zaległości, a nie na naukę nowych rzeczy.

Problem #3

Rodzice nie są świadomi swojej roli w edukacji dziecka

Rozwiązanie: W Lancman School wprowadziliśmy "koncepcję trzech trzecich", ktora stanowi podstawę wszystkich naszych szkolen. Pierwszym z nich jest akademicki komponent nauki. Drugi koncentruje się na hobby i zajęciach pozalekcyjnych. Jedna trzecia czasu poświęcona jest na zajęcia pozalekcyjne z rodzicami i krewnymi. Ta częśc dnia jest dla dziecka tak samo ważna jak dwie pierwsze "tercje". Dzieci mogą "doświadczac życia" z najbliższymi, nie myśląc o sukcesie czy osiągnięciach. Taka koncepcja pozwala już w latach szkolnych uczyc się "work and life balance", harmonijnie łącząc osiągnięcia, odczuwanie życia, chwytanie chwili i docenianie relacji z bliskimi.

Problem #4

Rodzice nie rozumieją, jak można połączyc rodzinną atmosferę z obowiązkowymi zasadami i ocenami

Rozwiązanie: Wyraźnie zaznaczamy, że dziecko nie powinno byc w szkole dlatego, że musi się uczyc, ale dlatego, że ma naturalne predyspozycje do zdobywania wiedzy i niezbędne warunki do nauki. Każdemu dziecku doradzamy i tworzymy indywidualny system motywacji, nauki i doradztwa zawodowego poprzez regularne testy. W razie potrzeby dostosowujemy program, pozwalając dziecku rozwijac się w najbardziej interesującym i pożytecznym kierunku.

Problem nr 5

Rodzice chcą widziec szkołę z basenami, jogą, kortami

Rozwiązanie: Wyjaśniamy, że ważniejsze jest wychowanie dzieci w zdrowym środowisku, gdzie rodzice nie są mierzeni markami i osiągnięciami. I wymaga bardziej ascetycznych warunkow, nawet dla zamożnych rodzin.

Problem nr 6

Rodzice uważają, że dziecko powinno nauczyc się przetrwac w zwykłej szkole

Rozwiązanie: Wyjaśniamy, że dzieci przechodzą socjalizację zarowno w szkołach publicznych, jak i panstwowych. Jednak nie wszystkie środowiska pomagają zmaksymalizowac potencjał dziecka, gdzieś jego energia jest marnowana na niepotrzebne zmagania z otoczeniem. Twierdzimy, że ważne jest, aby stworzyc środowisko wspierające rozwoj talentow, a nie tworzyc nowe bariery.

Problem nr 7

Rodzice przenoszą na szkołę pełną odpowiedzialnośc za przyjęcie na studia

Rozwiązanie: Wyjaśniamy rodzicom, że szkoła może stworzyc motywujące i inspirujące środowisko dla dziecka. Ale odpowiedzialnośc za egzaminy i przyjęcie leży po stronie samego dziecka. Zadaniem rodzica w tym przypadku jest wspieranie i zachęcanie na tej niełatwej drodze. Mamy triadę: dziecko (podstawa), rodzice i szkoła. wiedza przekazywana przez szkołę, przygotowanie do egzaminu technicznego – to tylko częśc sukcesu, reszta to życzenie ucznia. Jest to jeden z czynnikow decydujących o tym, gdzie dziecko pojdzie i jak będzie się uczyc.

Problem #8

Rodzice nie widzą rożnicy między szkołą prywatną a publiczną, jeśli program nauczania i wynik są takie same – dyplom

Rozwiązanie: Wyjaśniamy, że tylko w szkole publicznej możliwe jest wprowadzenie metod autorskich, tworzenie programow nauczania dla każdego dziecka, gdzie ono samo wybiera, czego i jak ma się uczyc. Szkoły klasyczne nie mają swobody w wyborze programu edukacyjnego, w szczegolności nie mają indywidualnych planow.

Mimo że dzieci otrzymają to samo świadectwo ukonczenia szkoły, rożnice w środowisku, podejściu do nauki i osobowości dziecka nie powinny byc dewaluowane w rożnych szkołach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *