Popyt na centra fotograficzne i pralnie chemiczne w rosji wzrosł po tym, jak rozluźniła się samoizolacja

Sektor handlu detalicznego i usług w Rosji ożywia się po złagodzeniu restrykcji nałożonych w związku z epidemią koronawirusa. W pierwszej dekadzie czerwca nastąpił 3,5-krotny wzrost zakupow w punktach ksero i prawie 2-krotny w pralniach chemicznych. Z kolei sprzedaż w supermarketach spadła o 32%. Jednocześnie liderem w liczbie nowo otwartych placowek były sklepy odzieżowe – w czerwcu otworzyło się ich o 61% więcej, takie dane podali analitycy MTS Banku i serwisu MTS Cash Desk.

Co kupowali częściej

Na początku czerwca w porownaniu do maja największy wzrost liczby transakcji w placowkach handlowych odnotował sklep fotograficzny, w ktorym zakupy wzrosły 3,5-krotnie. Dużym zainteresowaniem cieszyły się usługi pralni chemicznej i ksero – tu liczba transakcji wzrosła odpowiednio o 90% i 48%.
W pierwszej dziesiątce kategorii o największym wzroście liczby transakcji znalazły się rownież usługi prawne (+37%), ubezpieczenia (+31%), bilety lotnicze (+30%), sklepy sportowe i odzieżowe (po +29%), księgarnie (+26%) oraz studia fotograficzne (+23%).
Co znamienne, wraz z poluzowaniem ograniczen nastąpił 32% spadek zakupow w supermarketach. Może to byc spowodowane tym, że konsumenci gromadzą zapasy żywności i innych artykułow pierwszej potrzeby w okresie narzuconej sobie izolacji.

Ktore sklepy zostały ponownie otwarte

Najwięcej otwarc odnotowały sklepy z odzieżą i obuwiem – w czerwcu było ich o 61% więcej niż w ubiegłym miesiącu. 59% więcej sklepow jubilerskich i 58% więcej biur podroży powrociło do swojego zwyczajowego formatu.
W pierwszej dziesiątce dynamiki otwarc placowek handlowych znalazły się rownież kluby fitness (+57%), sklepy sportowe (+57%), sklepy z artykułami gospodarstwa domowego (+43%), pralnie chemiczne (+42%), sklepy kosmetyczne (+41%) i technologiczne (+39%) oraz sklepy tytoniowe (+36%).
Niektore kategorie punktow sprzedaży były aktywne przez cały okres kwarantanny, w tym sklepy z żywnością i alkoholem, apteki i sklepy zoologiczne. Udział tego typu placowek w czerwcu pozostał na niemal niezmienionym poziomie w stosunku do poprzedniego miesiąca.
W sumie sklepy zarobiły w czerwcu o 31% więcej niż w maju.
Jak zmieniły się obroty przedsiębiorstw

Wśrod placowek handlowych największy wzrost obrotow na początku czerwca odnotowały pralnie chemiczne – wzrosły one średnio o 80% w stosunku do maja. Znaczący wzrost odnotowały rownież sklepy sportowe i biura podroży – o 78%. Obroty sprzedawcow produktow motoryzacyjnych i części zamiennych wzrosły o 67%, biżuterii o 60%, a odzieży i obuwia o 60%. Klientow nie tracą rownież apteki – obroty w tej kategorii wzrosły o 55% w stosunku do poprzedniego miesiąca. Rosjanie wydają też dużo na kluby fitness (wzrost obrotow o 53%), sprzęt AGD (+52%) i artykuły gospodarstwa domowego (+51%).A obroty sklepow tytoniowych i sprzedawcow loterii spadły odpowiednio o 34% i 89% w porownaniu z majem.W sumie obroty sprzedawcow towarow i usług we wszystkich kategoriach wzrosły na początku czerwca o 34%.

Gdzie użytkownicy i firmy szybciej wychodzą z samoizolacji

Mieszkancy Moskwy są najbardziej aktywni w czerwcu. W pierwszych dziesięciu dniach lata w sklepach było o 47% więcej placowek niż w maju, a obroty handlowe wzrosły o 62%. Podobna sytuacja ma miejsce w Połnocnokaukaskim Okręgu Federalnym (NCFD): w czerwcu 33% więcej placowek otworzyło się dla odwiedzających, a ich obroty wzrosły o 65%. Liczba przedsiębiorstw, ktore wznowiły działalnośc, wzrosła we wszystkich regionach, a obroty rownież wszędzie wzrastają. W Południowym Dystrykcie Federalnym (SFD) liczba otwartych sklepow wzrosła o 35%, a wolumen transakcji w punktach sprzedaży o 33%. W Nadwołżanskim Okręgu Federalnym (VFD) liczby te wzrosły odpowiednio o 34% i 34%, w Syberyjskim Okręgu Federalnym (SFD) o 17% i 24%, w Połnocno-Zachodnim Okręgu Federalnym (NWFD) o 31% i 24%, w Dalekowschodnim Okręgu Federalnym (FEFD) o 21% i 8%, w Centralnym Okręgu Federalnym (CFD) o 35% i 27%, w Uralskim Okręgu Federalnym o 23% i 44%.

Metodologia badan

Badanie zostało przeprowadzone na podstawie bezosobowych danych o płatnościach kartami MTS Bank i zakupach w sklepach podłączonych do usługi MTS Kasa w okresie od 1 czerwca do 10 czerwca 2020 roku. Dane w porownaniu do średniej z maja 2020 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *