O dewaluacji, kursie rubla do konca 2020 roku i mojej prognozie na lata 2021-2022 (1k1)

W tym artykule porozmawiamy o tym, czy spodziewam się dewaluacji rosyjskiego rubla, jak widzę kurs rubla do konca 2020 roku, a także podam swoją prognozę dla dolara na lata 2021-2022, ponieważ otrzymałem konkretne pytanie na ten temat od czytelnika tego bloga i postanowiłem spojrzec kilka lat do przodu.

Dla czytelnikow od razu zaznaczam, że autor artykułu, analityk rynku papierow wartościowych z 13-letnim doświadczeniem na rynkach finansowych.

Ale zanim będę kontynuował – chciałbym podziękowac drogim czytelnikom mojego bloga i subskrybentom kanału Yandex.Zen za zaufanie, jakie okazujesz moim prognozom finansowym i poradom inwestycyjnym. To jest miłe – twarz waszego uniżonego sługi nie jest pokazywana w telewizji, a jego nazwisko nie jest wymieniane w RBC. Byc może połowa mojego życia, ktore spaliłem w piecu rynkow finansowych nie była zmarnowaną ofiarą.

A teraz pytanie od Vadima i moja korespondencja z nim. Myślę, że nie tylko on jest w podobnej sytuacji i przedstawione informacje będą pomocne dla wszystkich.

-Dzien dobry, STETSKOFF.Czy mogłby Pan doradzic nam w następującym problemie: siedzimy w rublach, wysłuchaliśmy Pana opinii i nie kupujemy waluty tylko czekamy na odbicie do 68 za dolara.Dziś mamy 17 lipca, 6 lipca pisał Pan, że w ciągu 3-4 tygodni powinniśmy się odbic, ale na razie drepczemy w miejscu widząc trend wzrostowy.Oczywiście wpadamy w panikę, ale czekamy!!! Czy powinniśmy dalej czekac na trend spadkowy????

-Vadim Melkhov, chciałbym coś wyjaśnic: Kiedy robię prognozę, staram się określic ramy czasowe, dla jakiego okresu ta prognoza jest podawana. Rok, kwartał lub miesiąc, aby czytelnik nie był zdezorientowany. Rozumiem, że prawie niemożliwe jest podanie dokładnej daty, kiedy poziom ceny zostanie osiągnięty, z wyjątkiem sygnałow intraday. Jeśli pojawią się nowe czynniki, ktore wpłyną na moj pogląd, opublikuję materiał wyjaśniający ogolny obraz sytuacji. Nie wiem, czy czytaliście moj artykuł z 13 lipca: 3 ekspresowe prognozy dla Rubla, Dolara i Bitcoina, w ktorym wskazałem, że w krotkim terminie możemy jeszcze przetestowac obszar 73-73,5. Teraz przejdźmy do tego, co powinieneś zrobic. Jeśli nie korzystasz z dźwigni finansowej na swoim rachunku handlowym i nie grozi Ci wezwanie do uzupełnienia depozytu, a potrzebujesz waluty do rozliczen z zagranicznymi partnerami i masz czas, aby poczekac, to nie ma powodow do obaw – w przyszłości rubel umocni się do bardziej znaczących wartości (62-64) – pytanie tylko, w jakich ramach czasowych jesteś ograniczony w swoich operacjach handlowych?.

-Tak, czytałem artykuł w 3-Express.Dla nas jest to bardziej banalne, chcemy kupic mieszkanie, brakuje nam trochę pieniędzy i chcielibyśmy sprobowac przelac na dolary, a gdy cena wzrośnie, wrocic do rubli.Nie chcesz popaśc w długi i kredyty.Wszyscy straszą kursem walutowym 90-100, co oznacza, że będzie dewaluacja.Słuchanie Stepana Demury i Walerego Sołowjowa.Chcieliśmy dokonac zakupu mieszkania jesienią, pod koniec października.

-Vadim Melkhov, rozumiem Twoją sytuację i dziękuję za Twoje pytanie. Nie spodziewam się dewaluacji w ciągu najbliższych sześciu miesięcy i nie wierzę w kurs wymiany na poziomie 90-100 w tym samym okresie. Moj pogląd na dolara i rubla w ciągu najbliższych 6 miesięcy jest następujący:

O dewaluacji, kursie rubla do konca 2020 roku i mojej prognozie na lata 2021-2022 (1k1)

Przewiduję więc, że dolar osiągnie rejon 64 (plus/minus) do konca 2020 roku.

Teraz o dewaluacji i denominacji. Po pierwsze, co do samych warunkow.

Dewaluacja oznacza deprecjację realnego kursu walutowego, deprecjację waluty krajowej. Może byc oficjalny lub tajny. Oficjalna denominacja jest ustalana bezpośrednio "z gory"; ukryte denominacje odbywają się bez oficjalnych komentarzy ze strony władz panstwowych odpowiedzialnych za politykę walutową panstwa.

Nominał – to zmiana wartości nominału banknotow, polegająca na wymianie starych banknotow na nowe o mniejszym nominale. Mowiąc prościej, usuwane są zera. Moim zdaniem denominacja jest chwytem psychologicznym, ktory pośrednio wpływa na zachowania ekonomiczne podmiotow. Jednocześnie denominacja jest często logicznym zwienczeniem serii dewaluacji.

Co do denominacji, to na Białorusi przerabialiśmy to w 2016 roku, gdy rubel białoruski stracił 4 zera. Stare pieniądze były stopniowo zastępowane nowymi. Ale wcześniej rubel białoruski od dłuższego czasu tracił siłę nabywczą i ulegał dewaluacji.

Co z rosyjskim rublem, czy grozi mu dewaluacja lub denominacja??

Oficjalne stanowisko Elviry Nabiulliny, prezesa Centralnego Banku Rosji, jest następujące: w Rosji nie ma nic złego w liczbie banknotow i ich nominałach. Nie ma powodow do zmiany wartości banknotow, nie jest to planowane i nie jest brane pod uwagę.

Ale obywatel radziecki wie, że jeśli rząd mowi, że w kraju wszystko jest w porządku, to należy zaopatrzyc się w grykę i zapałki. Jestem tego samego zdania.

Nie spodziewam się jednak denominacji i dewaluacji rubla w 2020 r. Wręcz przeciwnie, uważam, że rosyjska waluta będzie się umacniac w stosunku do dolara do konca 2020 roku (powtarzam, że oczekuję kursu 64 za dolara). Rzecz w tym, że cykl silnego dolara dobiegł konca i spodziewam się umocnienia euro, rubla, funta i kilku innych walut w stosunku do dolara. Inną kwestią jest, jak banki krajowe rozwiążą tę sytuację. Silna waluta nie jest dobra dla kraju, ale stanowi cios dla eksportu i jest jedną z przyczyn deficytu budżetowego.

Dlatego też jest całkiem możliwe, że w warunkach płynnego kursu walutowego Centralny Bank Rosji zacznie podejmowac działania mające na celu ukrytą dewaluację rubla rosyjskiego. Jest mało prawdopodobne, aby nastąpiło to przed 2021-2022 r. Wowczas dynamika kursu walutowego mogłaby wyglądac następująco:

O dewaluacji, kursie rubla do konca 2020 roku i mojej prognozie na lata 2021-2022 (1k1)

Moja prognoza kursu USD na lata 2021-2022, wykres USDRUB z 2013 r

Moja prognoza kursu dolara na lata 2021-2022, wykres USDRUB z 2013 r

A kiedy podczas kolejnej ukrytej dewaluacji kurs dolara przekroczy 100 rubli, denominacja rubla z obciętymi dwoma zerami będzie wyglądała całkiem stosownie. Voila, USDRUB 1:1 – zgodzisz się, że jest piękny!

Jak bardzo sam wierzę w ten scenariusz? Na 95%.

5% jak zawsze pozostawione działaniu siły wyższej.

Dziękuję za uwagę.

Oryginalny artykuł na moim blogu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *