Niemiecka firma pracuje pięc godzin dziennie od 2017 roku i zakazała smartfonow i mediow społecznościowych, aby utrzymac wydajnośc

Pracownicy nadal mają te same zadania i te same pensje, a czasami muszą zostawac do poźna.

Lasse Rheingans, właściciel małej niemieckiej firmy konsultingowej Rheingans Digital Enabler, opowiedział w The Wall Street Journal o wynikach eksperymentu polegającego na skroceniu dnia pracy z ośmiu do pięciu godzin. Uruchomił ją pod koniec 2017 roku, tuż po zakupie firmy.

Rheingans Digital Enabler tworzy strony internetowe, aplikacje i platformy e-commerce. Firma zatrudnia 16 osob. W ramach eksperymentu wszyscy nadal mają takie same pensje i urlopy.

Pracownicy rozpoczynają pracę o 8 rano i mogą ją konczyc już o 13.00. Aby zachowac skutecznośc, Reingans postanowił wyeliminowac czynniki rozpraszające i wprowadził kilka nowych zasad:

  • Drobne rozmowy nie są mile widziane w godzinach pracy.
  • Sieci społecznościowe w biurze zablokowane.
  • Pracownicy powinni trzymac telefony w swoich torbach.
  • Maile sprawdzane są tylko dwa razy dziennie.
  • Większośc spotkan i negocjacji nie powinna trwac dłużej niż 15 minut.

Reingans twierdzi, że firmie udawało się pracowac rownie wydajnie przy 25-godzinnym tygodniu pracy, jak i przy 40-godzinnym. Według niego, Rheingans Digital Enabler zakonczył 2018 rok z zyskiem, a pracownicy byli tylko szczęśliwsi z tego harmonogramu.

Lasse Reingans The Wall Street Journal

Pracownicy Rheingans Digital Enabler powiedzieli WSJ, że przejście na pięciogodzinny harmonogram ma swoje własne problemy. Na przykład, silniej odczuwają presję terminow, ponieważ w ciągu pięciu godzin muszą wykonac tę samą pracę, co w ciągu ośmiu. Musieli rownież dostosowac się do tego, że w ciągu dnia pracy nie mogą wysyłac SMS-ow ani dzwonic do przyjacioł i rodziny.

Zdarza się, że pracownicy muszą pracowac do poźna, ponieważ klienci firmy pracują po osiem godzin dziennie. "Nie zawsze możemy powiedziec klientowi: 'Hej, jest 13:00, do zobaczenia jutro'. Jednak wiele osob było otwartych, a niektorzy nawet pytali, czy mamy dla nich jakieś wolne miejsca", mowi kierownik projektu Jana Burdach.

Z drugiej strony, pracownicy mają czas na hobby i bliskich. Dzięki temu Lucas da Costa, 25-letni asystent ds. marketingu, mogł znow zając się portretowaniem i częściej grac z przyjaciołmi w koszykowkę. "Kiedy pracujesz do wieczora, chcesz wrocic do domu i położyc się na kanapie" – wspomina.

Lasse Reingans rozpoczął poszukiwania nowych koncepcji czasu pracy jeszcze przed zakupem Digital Enabler. W poprzedniej firmie wynegocjował obniżkę wynagrodzenia w zamian za dwa dodatkowe dni wolne w tygodniu, aby moc spędzac więcej czasu z dziecmi.

Kilka miesięcy poźniej Reinhans zażądał zwrotu swojej starej pensji, ponieważ wykonywał taką samą ilośc pracy, jak w "pięciodniowym" harmonogramie. Jego partnerzy zgodzili się, choc nie ukrywali, że denerwuje ich takie podejście.

Reingans zapożyczył model pięciogodzinnego dnia pracy od startupu Tower Paddle Boards z San Diego, ktory przeszedł na taki harmonogram w 2015 roku. Stefan Aarstol, dyrektor generalny firmy Tower Paddle Boards, wprowadził pięciogodzinny dzien pracy, ponieważ czuł się winny, że konczy pracę wcześniej niż jego podwładni.

Aarstol powiedział WSJ, że eksperyment był początkowo udany, ale po dwoch latach szef firmy pozostawił pięciogodzinny harmonogram otwarty tylko na okres letni. Straciliśmy ducha przedsiębiorczości. Życie pracownikow poza pracą było znacznie lepsze, ale odbiło się to na ich entuzjazmie" – wyjaśnił.

#produktywnośc

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *