Jak zarejestrowac startup w usa i jak delaware jest lepsze od kalifornii: doświadczenia międzynarodowego prawnika

Przy przenoszeniu startupu na rynek amerykanski pojawia się wiele kwestii prawnych i pytan. Czy są jakieś rożnice w rejestracji startupu w rożnych stanach, jaki system opodatkowania jest najlepszy i jakie mogą byc trudności?

Ksenia Mysak pracowała jako prawnik w funduszu venture capital i opowiedziała Pashy Hegayowi o zakładaniu firm w Delaware, otwieraniu konta i problemach z tym związanych.

Xenia jest członkiem społeczności przedsiębiorcow Pasha's Heg.ai. Przeprowadzamy i publikujemy na naszym profilu na wiele wywiadow na najgorętsze tematy z naszymi wspołpracownikami: seryjnymi przedsiębiorcami, inwestorami venture capital, redaktorami i top menedżerami.

Treśc

 • Dlaczego firmy wybierają Delaware
 • Zalety stanu Delaware
 • Rożnica między społką LLC a społką C-corp
 • Proces rejestracji społki C-corp w Delaware
 • Jak otworzyc konto w USA
 • Jaki jest lepszy sposob na otwarcie konta?
 • Postawy bankow wobec rosyjskich inwestorow
 • Dokumenty po rejestracji
 • Na czym można się poślizgnąc?
 • Rodzaje umow z inwestorami
 • Streszczenie

Ksenia ukonczyła MGIMO jako prawnik międzynarodowy i specjalizuje się w komunikacji międzynarodowej oraz zagadnieniach prawnych. Założenie społki MysakLaw.

Obecnie mieszka w Stanach i prowadzi swoje dwa start-upy: Z-Robotyka i Niewidzialna Klawiatura.

Z-Robotics jest robotyczną protetyką.

Niewidzialne klawiatury to inteligentne pierścienie, ktore przekształcają gesty w polecenia, używane jako kontrolery w cybersporcie.

Ksenia Mysak

Ksenia wspierała transakcje i negocjacje w Iranie oraz pracowała jako prawnik w singapurskim holdingu inwestycyjnym. Fundusze strukturyzowane, zakładanie społek zarządzających. Niedawno założyła firmę dla holdingu inwestycyjnego w Stanach.

Xenia pomaga start-upom, w tym często doradza naszym członkom w takich sprawach:

 • Jako rejestracja firmy;
 • LLC i C-corp;
 • jak zrobic pierwszy zestaw dokumentow;
 • numer podatkowy i otwarcie konta;
 • przeprowadzenie audytu prawnego;
 • sporządzanie dokumentow;
 • planowanie strategiczne;
 • sporządzanie strategii prawnej.

Dlaczego firmy wybierają Delaware

Doradzam rejestrację firmy dla początkujących przedsiębiorcow w Delaware. Ponadto, założyciele składają wnioski o rejestrację w Wyoming i Kalifornii. Mowię im, dlaczego nie jest to opłacalne, ale opłacalne jest założenie firmy w Delaware.

82% społek, ktore weszły na giełdę w 2018 r., rownież wybrało Delaware do założenia społki ze względu na jego prawa i ustawowe zwolnienia specjalnie dla IPO.

W sektorze b2b, firmy amerykanskie wolą wspołpracowac z firmami amerykanskimi. Mogą dokonywac własnych odliczen, odpisywac koszty na rzecz firmy. Ponadto, przyjmowanie pieniędzy jest lepsze na konto w USA. I nie tylko ją zaakceptowac, ale i za nią zapłacic. Jeśli musisz zapłacic, na przykład, Wix, jest to system amerykanski, a oni płacą w dolarach.

Płatności i wpływy za pośrednictwem panstw będą dokonywane bez konwersji lub dodatkowych kosztow kontroli wymiany walut.

Przyciąganie inwestycji jest łatwiejsze rownież w Stanach. Delaware C-corp jest najłatwiejszym do przyciągnięcia inwestycji ze względu na swoje prawo korporacyjne.

Inwestorzy często proszą o ponowne zarejestrowanie się w Delaware C-corp, jeśli byłeś zarejestrowany gdzie indziej.

Zalety Delaware

Zacznijmy od Court of Chancery, specjalnego sądu, ktory rozpatruje tylko spory korporacyjne i nic więcej. Nie ma w nim ławy przysięgłych. Sędziowie są wybierani wyłącznie na podstawie zasług. Panstwo ma największą bazę precedensow – sprawy korporacyjne. Nawet prawnicy, kiedy studiują prawo społek, zwracają dużą uwagę na Delaware ze względu na te szczegolne ramy.

Jeśli przychodzisz do sądu, jest prawdopodobne, że już miałeś taką samą sprawę. A sprawa jest rozwiązywana bardzo szybko.

Prawo jest generalnie po stronie właścicieli firm. Jest to bardzo ważny punkt dla inwestorow. Wybierają rownież Delaware, aby zabezpieczyc się przed roszczeniami pochodnymi, wszelkimi zbędnymi kosztami.

Prawo korporacyjne jest tu pro-menedżerskie. Bronią radę nadzorczą przed pozwami w sprawach pochodnych, pozwami akcjonariuszy w imieniu społek przeciwko radzie nadzorczej.

Istnieje zasada BJR (business judgment rule): jeśli osoba zasiadająca w radzie nadzorczej działała w dobrej wierze i w przekonaniu, że podejmuje najkorzystniejszą dla społki decyzję, decyzja prawdopodobnie będzie na korzyśc członka rady nadzorczej.

Rada dyrektorow to nie tylko nazwa i wytworne przyjęcie, to nie tylko siedzenie tam i mowienie, że siedzę na czele firmy. Jeśli ktoś rozumie i podejmuje wystarczająco świadome decyzje, najprawdopodobniej sąd orzeknie na jego korzyśc.

Dozwolony jest jednoosobowy zarząd, podczas gdy na przykład w Kalifornii nie jest to dozwolone. Jeśli jesteś samodzielnym założycielem, w Delaware możesz byc jedynym członkiem zarządu, ale w Kalifornii nie. Ponadto, inwestycje tutaj nie podlegają takiemu nadzorowi panstwa jak w Kalifornii.

W Kalifornii, zanim podniesiesz rundę, musisz złożyc formularz na poziomie stanowym. I dopiero wtedy można dokonywac inwestycji. W Delaware proces ten jest znacznie łatwiejszy.

Delaware ma minimalną opłatę wstępną – można założyc społkę szybko i bardzo tanio. Wszystko odbywa się w ciągu 24 godzin.

Bardzo niski podatek franczyzowy, tutaj jest od 300 dolarow. Na przykład w Kalifornii, jeśli się nie mylę, jest to 800 dolarow.

Rożnica między społką LLC a społką C-corp

Często pytają mnie o Wyoming i mowią, że są tam mniejsze podatki i prostsze wymagania. Wyoming jest stanem macierzystym dla społek LLC. Jest to społka z ograniczoną odpowiedzialnością, łatwo ją założyc, ale jest to inna struktura.

W rzeczywistości, jeśli firma jest prawdziwa, a nie startup, wiele osob otwiera LLC.

W przypadku społki LLC, otwarcie konta i dokonywanie transakcji na koncie jest znacznie łatwiejsze, powiedziałbym, że biurokracja jest minimalna. Widzisz, co dostajesz, dzielisz to na wydatki osobiste i firmowe, robisz rożne obciążenia. To jest tak proste, jak to tylko możliwe.

W Wyoming nie dokonałbyś inwestycji na takich samych warunkach jak w C-corp. LLC nie nadaje się do IPO.

Inną dużą wadą społki LLC jest to, że jeśli nie znasz wszystkich niuansow i nie przygotujesz umowy z wyprzedzeniem, a ktoś umrze lub nagle zbankrutuje, społka LLC automatycznie przestanie istniec. Jest odpowiedni dla małych firm. Jeśli nie zamierzasz uzyskac inwestorow, jesteś jednym lub jesteś dwa fundator, kilku członkow, a następnie można zarejestrowac LLC. We wszystkich innych przypadkach lepiej jest założyc społkę typu C-corp w Delaware.

W C-corp możesz miec nieograniczoną liczbę udziałowcow i rożne klasy akcji. Nieograniczona liczba akcjonariuszy jest potrzebna nie tylko do pozyskania inwestorow i doradcow, ale także do wyjścia na IPO. To samo co społka z o.o. – rozdzielenie własności, odpowiedzialności udziałowcow i społki. Ochrona własności.

C-corp ma zarząd, ktory powołuje menedżerow. Są dyrektorzy, są opcje, ktore możesz napisac do swoich redaktorow, pracownikow, kogokolwiek, kogo uznasz za stosowne. Plus naprawdę fajną rzeczą w C-corp jest to, że IP jest własnością firmy.

Oznacza to, że jeśli Ty i wspołzałożyciel zdecydujecie się na dalszą separację, własnośc startupu nadal pozostanie w Twoim bilansie. Jest to rownież bardzo ważny czynnik dla inwestorow, aby uchronic firmę przed rozpadem wspołzałożycieli.

Proces rejestracji społki C-corp w Delaware

Łatwo jest założyc społkę typu C-corp w Delaware. Jest to wymog prawny, że tylko agent może włączyc. Na stronie internetowej delaware jest lista agentow.gov. Możesz tam wybrac swojego agenta na podstawie swoich preferencji.

Czym zajmuje się agent??

Zgłasza cię na poziomie stanowym, dokonuje bezpośredniej rejestracji, sporządza pierwszy komplet dokumentow. Dodatkowo przekazują oni wszystkie przychodzące do Ciebie z panstwa dokumenty i zapytania. Przypominają o konieczności złożenia raportu lub zapłacenia podatku.

Agenci pobierają opłatę roczną, koszt jest zrożnicowany.

Niektorzy pobierają opłaty od pierwszego roku, niektorzy robią pierwszy rok za darmo, a następnie pobierają opłaty w wysokości 100$150$.

Następnym krokiem jest sprawdzenie nazwy firmy, aby nie było zgodności z kimś, kto jest już tam zarejestrowany. Odbywa się to rownież bardzo szybko na stronie internetowej delaware.gov. Wszystko to można rownież sprawdzic u agenta. Przy okazji, bardzo ważnym punktem jest to, że po zarejestrowaniu firmy musisz zastrzec odmianę nazwy.

Wybierasz swojego agenta, sprawdzasz nazwę społki, minimalną cenę za akcję oraz maksymalną liczbę akcji, ktore społka może wyemitowac.

Po wypełnieniu wszystkich tych danych, otrzymasz zawiadomienie o rejestracji firmy w ciągu jednego dnia, maksymalnie trzech. To wszystko, jesteś zarejestrowany. Czasami dzieje się to nawet w ciągu godziny. Następnie w ciągu tygodnia otrzymujesz podstawowy pakiet dokumentow.

Często proces rejestracji jest łatwy, ale zdarzają się sytuacje, kiedy założyciele nie ufają stronie internetowej, nie mogą znaleźc informacji lub obawiają się, że minimalna cena akcji lub maksymalna liczba akcji nie zostaną wpisane poprawnie. Nie rozumiem, jak to wszystko obliczyc.

W rzeczywistości wszystkie problemy są rozwiązywane w sposob doświadczalny. Albo usiąśc na stronie internetowej, zarejestrowac kilka firm, czy pojśc do prawnika.

Możesz to zrobic za pomocą rożnych usług, ktore pomogą Ci zarejestrowac firmę.

Ale często łatwiej jest rosyjskim założycielom pracowac z kimś, kto może wyjaśnic wszystko po rosyjsku i dac jakąś analogię.

Możesz otworzyc firmę zdalnie. Nawet w Stanach wszyscy otwierają firmy z domu, nikt nigdzie nie wyjeżdża. Proces rejestracji nie zmienił się w ogole podczas kwarantanny. Wszystko to samo z domu, z komputera, klikając przyciski, wypełniając informacje.

Jak otworzyc konto w USA

Aby otworzyc konto w amerykanskim banku należy uzyskac numer podatkowy, ktory jest odpowiednikiem naszego TIN-u. Jest to tzw. numer EIN (Employer Identification Number). Możesz to zrobic za pośrednictwem rożnych firm. Jeśli posiadasz numer SSN (Social Security number), możesz natychmiast otrzymac swoj numer podatkowy. Jeśli go nie posiadasz, numer EIN jest zazwyczaj wyrabiany w ciągu maksymalnie jednego miesiąca.

Istnieje formularz SS-4, ktory wypełniasz, aby uzyskac numer podatkowy. Obowiązkowe jest posiadanie adresu fizycznego w miejscu, w ktorym się fizycznie znajdujesz. To nie może byc adres wirtualny. Ale adres może znajdowac się nie tylko w USA, gdzie jesteś zarejestrowany, może byc rownież w Rosji lub innym kraju. Może to byc Twoj adres biurowy lub domowy.

Na stronie IRS (Internal Revenue Service) możesz zobaczyc wszystkie niezbędne informacje na temat uzyskania EIN. Znajduje się tam przycisk do złożenia wniosku o nadanie numeru podatkowego. Nie będzie już konieczne wypełnianie formularza SS-4. Wypełniasz wszystko online, a formularz jest generowany automatycznie. Po jego utworzeniu należy podpisac ten dokument elektronicznie.

Następnie należy udac się do banku i otworzyc konto bankowe.

Jaki jest najlepszy sposob na otwarcie konta??

Zazwyczaj tak jest:

 • Payoneer jest systemem płatności, świadczy usługi finansowe i usługi transferu pieniędzy. Niestety, od marca 2020 roku nie wspołpracują one z Rosją.
 • Mercury Payment Systems. Domyślnie nie wypłacają one pieniędzy do Rosji, ale jest możliwośc odblokowania tej funkcji.
 • Pasek. Obowiązkowe jest posiadanie nie tylko numeru podatkowego EIN, ale rownież SSN. Więc ta opcja jest odpowiednia dla osob, ktore już posiadają SSN.
 • I klasyczny amerykanski bank.

Z amerykanskim bankiem jest to o wiele łatwiejsze, bo wystarczy pojśc do banku.

Bardzo przyjazny dla firm zagranicznych, takich jak Wells Fargo Bank i Bank of America oraz Chase.

Otworzą oni dla Ciebie konto z Twoim numerem podatkowym i dokumentami firmy. Mogą to robic zdalnie, na przykład poprzez krewnych lub pracownikow firmy. Będą oni jednak nadal mieli dostęp do tego konta, aż do jego zamknięcia. Musisz otworzyc konto dla swojej firmy.

Stosunek bankow do rosyjskiego fundatora

Wiele zależy od banku, więc zawsze najlepiej jest porozmawiac z pracownikami.

Jeden z bankow w Los Angeles poprosił mnie o dodatkową papierkową robotę. Powiedziałem: "Tak, dobrze. Wrocę poźniej.".

Następnie poszedłem do tego samego banku, ale już w San Francisco i powiedziano mi: "Och, otworzmy wszystko teraz, jest w porządku".

Oczywiście, istnieją okoliczności prawne. Ale jeśli masz EIN i wszystkie inne dokumenty, nie wiele uwagi do faktu, że jesteś rosyjski fundator. Co najwyżej możesz zostac poproszony o dodatkowe dokumenty.

Dokumenty po rejestracji

Po rejestracji otrzymujesz certyfikat założycielski (Certificate of Incorporation).

Znajdziecie tam Panstwo datę rejestracji, adres, maksymalną liczbę akcji, minimalną cenę akcji, kto jest Waszym agentem i gdzie macie biuro – standardowe podstawowe rzeczy. Należy rownież miec pod ręką Oświadczenie założyciela. To będzie papier od swojego agenta, że on cię włączył i nie rości już sobie prawa do firmy, daje ci całą kontrolę.

Otrzymują Panstwo rownież regulamin – rodzaj statutu, ktory określa sposob funkcjonowania społki, sposob przeprowadzania wyborow, sposob tworzenia zarządu, podejmowania decyzji zarządczych oraz informacje o emisji.

Pierwszy regulamin jest zazwyczaj sporządzany przez osobę, ktora zajmuje się tworzeniem społki dla Ciebie. Jest najbardziej minimalny. Zazwyczaj jest tam napisane, że po zarejestrowaniu społki trzeba zaakceptowac nowy regulamin. Jest to pierwszy obowiązek zarządu.

Dlaczego warto przyjąc nowy regulamin??

Tak, abyś od razu miał dobry system zarządzania.

Sugeruję wynajęcie prawnika. Czasami można spieprzyc sprawę tak bardzo, że przypadkowo kłocimy się ze wspołzałożycielami, a potem mamy problemy z podejmowaniem decyzji i pozyskaniem nowego inwestora.

Po zarejestrowaniu firmy na pewno trzeba sporządzic umowy. Należy rownież sporządzic umowę wspolnikow – opisuje ona sposob emisji udziałow, warunki obowiązujące dotychczasowych wspolnikow, sposob zakupu nowo wyemitowanych udziałow itd.

Plus umowy korporacyjne rożnego rodzaju, kto ma jaką odpowiedzialnośc i pierwszenstwo w sprawach. Aby w przypadku konfliktu między założycielami wszystko zostało rozwiązane tak szybko, jak to możliwe, bez żadnych kosztow.

Jeśli siedzisz w Rosji, ale zarejestrowałeś firmę w USA, najprawdopodobniej Twoi pracownicy będą niezależnymi wykonawcami. Konieczne będzie sporządzenie umow z nimi oraz z doradcą. Należy rownież wykonac opcje.

Jakie inne dodatkowe dokumenty są potrzebne do stworzenia podstawy prawnej:

 • Po pierwsze, potrzebujesz prawnika, ktory zajmie się dokumentami. Z reguły wszystkie pisma są obecnie przechowywane w formie elektronicznej gdzieś w chmurze, to dobrze.
 • NDA (Non-disclosure agreement) – radzę podpisywac zawsze i wszędzie, gdzie to możliwe. Na przykład, gdy ktoś napisał dla Ciebie oprogramowanie, nie możesz go po prostu użyc, musisz przenieśc prawa do tej własności intelektualnej. W tym celu zawierana jest umowa o przeniesieniu praw własności intelektualnej.
 • Dokumenty, na podstawie ktorych emitowane są akcje i załatwiane sprawy, np. plan opcyjny, ile wydajesz fundatorowi, ile zostawiasz redaktorom, ile inwestorom.
 • Następna jest Umowa o Przydział Technologii. Chodzi tu po prostu o to, że własnośc intelektualna założycieli przedmiotu działalności Twojej firmy zostaje przeniesiona na społkę.

Gdzie cię wkręcają??

Mam dwa interesujące studia przypadkow.

Po pierwsze, przyszła do mnie firma, ktorej umowa społki nie została zaakceptowana, ale pierwszy inwestor już się zgłosił. Potem robią nową rundę, proszą o wszystkie dokumenty. Pytali: "Gdzie są wasze karty??"A oni na to: "O, nie wzięliśmy, nie mamy". Nowy inwestor powiedział: "Wszystko jest w porządku, wszystko jest w porządku. Po prostu zaakceptuj ten statut, a my zainwestujemy w Ciebie.

Z pierwszym inwestorem było wiele problemow. Wcześniej widział klapę prawną, miał byc jedynym inwestorem, więc zawsze będzie miał ostatnie zdanie.

Od miesięcy nie podpisał nowego statutu, nie mogł pozyskac nowego inwestora. Przekonywano mnie na wszelkie sposoby, ale w koncu wszystko skonczyło się dobrze.

Dostajesz nowy statut, wprowadzasz nowego inwestora, ale po kilku miesiącach czas jest stracony.

Drugi przypadek dotyczy sytuacji, w ktorej akcje uprzywilejowane zostały nieprawidłowo uregulowane w umowie wspolnikow. Proces podpisywania umowy odbywał się już online, a w trakcie transakcji poprosiłem o przyniesienie mi dokumentow do wglądu i zobaczyłem, że dosłownie jedno słowo zostało napisane źle i zmieniło wszystko.

Mieliśmy trzech sygnatariuszy. Dwoch z nich złożyło już podpisy. W przypadku podpisania umowy przez osobę trzecią, kontrola nad społką przeszłaby na nowego inwestora. To jest po prostu skandaliczna historia. Potrzeba jak najdokładniejszego sprawdzenia każdego słowa w każdej umowie przed podpisaniem czegokolwiek.

Dwa najważniejsze pytania, ktore interesują każdego inwestora to kontrola i pieniądze.

Kto zarządza firmą? Ile dostaniemy? Na podstawie tych pytan rozumiemy, na jakie klauzule w umowach należy zwracac uwagę.

Rodzaje umow z inwestorami

Musimy sprawdzic dokumenty pod kątem zgodności, aby nie było wpadki, jak wspomniałem powyżej. Sprawdź regulamin, plan opcji i inne dokumenty, aby upewnic się, że wszystko jest tak poprawne, jak to tylko możliwe. Do tego zdecydowanie potrzebujesz prawnika, aby nie wpaśc w pułapkę.

Pierwszą inwestycją jest zazwyczaj inwestycja anioła. Są one wprowadzane poprzez:

 • Y Kombinatoryczne SAFE (Prosta Umowa dla Przyszłego Kapitału).
 • Poprzez KISS (Keep It Simple Securities), umowę stworzoną przez akcelerator 500 startups.
 • Oraz poprzez kredyt zamienny. Umowa ta jest powszechna w Rosji.

Kredyt Zamienny był pierwszym kontraktem.

Następnie Y Combinator stworzył SAFE, a 500 startupow stworzyło KISS dla najprostszych inwestycji. Standardowy SAFE jest nieco krotszy, ma około sześciu stron. KISS ma około 10, ale nie wiele, opcji.

Umowy te można znaleźc na stronach internetowych akceleratorow.

SAFE ma kilka opcji:

 • Moim ulubionym kontraktem jest ten, w ktorym nie udzielasz Cap ani Rabatu. To znaczy, że po prostu masz inwestycję pod pewnymi warunkami.
 • There is Cap, no Discount – oznacza, że dajesz społce odsetki i w następnej rundzie Twoj inwestor dostaje prawo do zainwestowania w Ciebie na tych warunkach, ale nie dasz mu rabatu.
 • Jest też Rabat, no Cap – gdy udzielasz rabatu.
 • A Cap and Discount jest najbardziej regulowany, kiedy dajesz obu.

KISS ma dwa rodzaje:

 • This is Debt Version: Interest Rate Dojrzałośc – kiedy na pieniądze, ktore Ci dają, kapią odsetki. Do tego dochodzi jeszcze Data Zapadalności, czyli dzien, w ktorym następuje konwersja. Jednym z warunkow konwersji może byc rownież wzrost wyceny społki.
 • Wersja kapitałowa: bez odsetek, bez spłaty. Ale data zapadalności nadal pozostaje. Całkiem przyjemna opcja dla założycieli.

Kredyt Zamienny jest w dużej mierze niewykorzystany. Często widywałem to w Rosji. W Stanach Zjednoczonych częściej używa się SAFE i KISS, ponieważ Convertible Loan jest duży, nieporęczny i niewygodny.

Kredyt Zamienny składa się z trzech części:

 • Jakie są wasze warunki, jaka jest kwota inwestycji, jakie jest oprocentowanie.
 • Drugą kwestią jest sposob obsługi obciążenia zwrotnego.
 • I po trzecie – warunki konwersji.

Jeśli inwestor jest w Rosji, trudno będzie go przekonac do zakupu np. SAFE.

Każdy w Ameryce jest już z nim zaznajomiony, zwłaszcza jeśli jest to Kalifornia. W Rosji pracowaliśmy nawet nad kredytem konwertowalnym.

Uważam, że rosyjski biznes jest wyjątkowy. Tutaj trzeba szukac bardziej podejścia do osoby. A w Stanach, to proste.

Streszczenie

Jeśli jesteś startupem i rejestrujesz firmę w Ameryce, wybierz C-Corp i zarejestruj się w Delaware, z jego sądem korporacyjnym i innymi zaletami.

Jeśli nie jesteś początkującym przedsiębiorcą, możesz zarejestrowac się jako społka LLC w Wyoming.

Proces rejestracji:

 • Zatrudnij agenta, ktory zajmie się założeniem społki.
 • Sprawdź nazwę firmy na stronie internetowej Delaware.gov, dane o liczbie i minimalnej cenie akcji
 • Zarejestruj firmę, można to zrobic zdalnie
 • Uzyskaj numer EIN – wszystkie niezbędne informacje oraz formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie internetowej IRS
 • Wybierz system lub bank (np. Stripe lub dowolny bank amerykanski, np. Wells Fargo Bank)
 • Otworz konto bankowe

Zbuduj bazę prawną dokumentow:

 1. Certificate of Incorporation, ktory jest wydawany po rejestracji
 2. Regulamin i pozostałe dokumenty korporacyjne, ktore określają sposob działania firmy
 3. Umowa o nieujawnianiu informacji
 4. Dokumenty dotyczące opcji i własności intelektualnej
 5. Zwroc uwagę na takie drobiazgi, jak starannie opracowana umowa społki i prawidłowo sporządzona umowa z inwestorami, aż do każdego słowa.

Lepiej jest korzystac z szablonow do podpisywania umow z inwestorami na wczesnych etapach:

 • SAFE przez Y Combinator
 • KISS przez 500 startupow
 • Kredyt zamienny, jeśli wspołpracujesz z rosyjskimi inwestorami

Zatrudnij prawnika, aby stworzyc wszystkie dokumenty i zbudowac system zarządzania prawidłowo.

Polub nasze artykuły? Śledź nowe wydarzenia zarowno online, jak i offline na kanale Telegram i na Instagramie.

#inwestycje #USA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *