Jak sztuczna inteligencja pomaga w rekrutacji

Siergiej Sotnikow, założyciel serwisu do obliczania poziomu komfortu mozgu

Zatrudnianie nowych pracownikow jest kosztowne. A kiedy trzeba znaleźc zastępstwo za specjalistę lub członka zarządu wysokiego szczebla, koszty mogą byc ogromne. Według wspołzałożyciela Netology Group Maksym Spiridonow – około 600 000 rubli, a w niektorych przypadkach dziesiątki milionow rubli. A najważniejsze jest to, że koszty rekrutacji nie są panaceum: zatrudnianie pracownikow to zawsze proces prob i błędow, a subiektywne wrażenie specjalisty HR jest zbyt wysokie. Ale co by było, gdyby żywy rekruter został zastąpiony przez algorytm?? Sergei Sotnikov, założyciel serwisu obliczeniowego Format Mindset, wyjaśnia, co może wyniknąc z zastosowania sztucznej inteligencji w HR.

Ukryty potencjał

Obecnie w rekrutacji używa się przede wszystkim CV i oceny twardych umiejętności, ale to, co może byc przydatne w jednej firmie, może w ogole nie działac w innej. Podam przykład: rozpoczynając studia prawnicze, student nie zawsze wie, kim zostanie w przyszłości: prokuratorem, oficerem terenowym, adwokatem czy radcą prawnym w korporacji. O każdym specjaliście w zawodzie decyduje nawet nie tyle zestaw doświadczen, co naturalne umiejętności miękkie i myślenie. To właśnie te cechy są określane przez SI.

Podstawowa diagnoza opiera się na specjalnie zaprojektowanym teście, ktory bierze pod uwagę reakcję danej osoby na szereg bodźcow. Mogą to byc pytania w formie tekstu, jak rownież obrazy wizualne lub pliki wideo. Zadaniem metody jest prawidłowe zinterpretowanie reakcji użytkownika na dany bodziec i określenie wspolności reakcji rożnych osob. Kiedy osoba odpowiada na pytanie, daje nam informacje o swoim sposobie myślenia, a maszyna dokonuje pewnych przewidywan dotyczących sposobu myślenia tej osoby. Określa on trzy głowne parametry:

  • Komfortowa ilośc konsumowanych informacji: konwencjonalnie, niektorzy ludzie wolą konsumowac informacje w małych porcjach, podczas gdy inni mogą łatwo otrzymac "słonia w pokoju";
  • Szybkośc podejmowania decyzji: od bardzo przemyślanej do całkowitej improwizacji;
  • Struktura przetwarzania informacji: ktore myślenie w psychice jest bardziej analityczne (rozkładanie całości na poszczegolne elementy) czy systemowe (składanie całości z poszczegolnych elementow).

Uzyskane dane są przetwarzane przez siec neuronową, ktora wyodrębnia z ogolnej bazy typy: liderow horyzontalnych, zaradnych menedżerow, naukowcow, osoby o charakterystycznym nastawieniu przedsiębiorczym itp. Cała baza jest uporządkowana i skorelowana z działaniami konkretnie zdefiniowanymi przez menedżera lub osobę z działu HR dla danego zespołu. Wyobraź sobie, że np. tylko z powodu niewłaściwej motywacji (czytaj komunikacji) Twoj pracownik lub zespoł produkuje tylko 30 procent zamiast 75 procent, wykonując pracę, ktora nie należy do nich?!

Idealny burmistrz i rotacja kadry kierowniczej

Wspołpracując z jednym z rządow, naszym celem było zidentyfikowanie skutecznych menedżerow rządowych. Z kilkusetosobowej bazy musieliśmy wybrac kogoś, kto miałby potencjał do strategicznego zarządzania gminą. Cechy, ktore są wymagane na tym stanowisku powinny odpowiadac cechom menedżerow zasobow, ale z odrobiną ducha przedsiębiorczości. Czyniąc to, musieli byc dobrzy w komunikacji wewnętrznej i zewnętrznej. Niemożliwe jest stworzenie idealnego burmistrza, ale całkiem realne jest przeanalizowanie, kto będzie pełnił tę funkcję lepiej niż inni. Z całej bazy danych zidentyfikowaliśmy około piętnastu osob, ktore pasowały do odpowiednich cech.

Inny ciekawy przypadek z naszej praktyki: przetasowania w ścisłym kierownictwie dużej firmy. Dyrektorzy generalni i menedżerowie wyższego szczebla są towarem i nie można się nimi obrzucac. Naszym zadaniem było ocenic możliwośc przetasowan w dłuższej perspektywie, przeanalizowac działania top managementu i minimalnie zwiększyc ich wydajnośc, ale jakościowo ją zmienic. Po przeprowadzeniu testow wysłaliśmy jednego z dyrektorow ze stanowiska kierowniczego do działu rozwoju, a drugiego do działu sprzedaży, aby wzmocnic istniejący zespoł, dzięki czemu do konca roku firma mogła zwiększyc swoje przychody. Efektem tego przejścia jest wzrost przychodow firmy: z 3,5 mld. do 4,3 miliarda. Wszystko to jest możliwe dzięki technikom sztucznej inteligencji.

Nie tylko rekrutacja

To, co identyfikuje siec neuronowa, to nie tylko zajęcia odpowiednie dla konkretnych osob. Dane, ktore zebraliśmy przez lata dowodzą, że ludzkie myślenie jest mierzalne w jednostkach matematycznych. Jeśli to prawda, to interfejs neuronowy łączący nas z komputerem, o ktorym marzy wielu ludzi, nie mogłby byc jednolitym narzędziem. Naukowcy muszą zrozumiec, jakie super bodźce powstają podczas konsumpcji informacji i jak są one odczytywane przez każdą jednostkę. W tym miejscu przydałaby się typologia i ocena dominacji neuronalnej. Oczywiście, nie osiąga on teraz niezbędnej klarowności obrazu i przypomina sto latarek wyławiających z cienia rozmytą sylwetkę, ale osiągnięcie klarowności wydaje mi się kwestią techniki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *