Jak stworzyc bota do telegrama po eksperymencie ze snem

Poł roku temu napisałem artykuł zatytułowany "Zmotywowałem się, by wstac o piątej rano i zacząc medytowac", ktory znalazł się w czołowce sekcji Osobiste doświadczenia roku. To był moj pierwszy poważny artykuł, po ktorym zacząłem bardziej świadomie pisac swoje opinie na stronach osobistych, ponieważ było wystarczająco dużo szumu.

Patrząc na komentarze do artykułu

Opinie były bardzo podzielone. Społecznośc rosyjska jest w stanie zaśmiecic wszystko, co wykracza poza granice normalnego życia. Ale wiele osob poparło ten pomysł i napisało podziękowania za przejrzystą listę kontrolną moich doświadczen. Stało się jasne, że temat jest istotny dla naszego superszybkiego tempa życia, kiedy nie ma czasu nawet na sprawy osobiste.

Sam jestem projektantem UX i UI. Jednym z moich marzen jest stworzenie produktu, ktory pomaga ludziom stawac się lepszymi i doskonalic się każdego dnia.

Etap 1. Przypadkowy pomysł

Popijając milkshake z przyjaciołmi

Koniec typowego tygodnia. Dwoch moich dobrych przyjacioł zabrało mnie na kolację. Przy posiłku rozmawialiśmy o życiu i, oczywiście, o artykule dotyczącym wczesnego wstawania.

Zgodziliśmy się, że wczesna pobudka jest świetna i fajna, ale wkrotce przyjaciele odnieśli się do braku motywacji i dyscypliny, by budzic się wcześniej i robic więcej. Ich energia wyczerpuje się wieczorem, a oni tracą czas na "normalne" rzeczy.

Wtedy to się stało! W dyskusji pojawiła się sugestia, aby stworzyc "osobistego asystenta trenera", ktory monitorowałby Twoją codzienną rutynę, śledził statystyki, stopniowo zmieniał podnoszenie ciężarow i otaczał Cię zdyscyplinowanymi ludźmi, a wszystko to w formie bota! Pomysł od razu mi się spodobał, zawierał w sobie: pomoc ludziom, samorozwoj i cenne doświadczenie w tworzeniu produktu.

Etap 2. Szukanie witryny

Przygotowując się do przedstawienia logiki

Po krotkiej przerwie zacząłem zastanawiac się nad tym pomysłem bardziej szczegołowo. Ekspresowa analiza wykazała, że na rynku jest wiele podobnych aplikacji z inteligentnymi budzikami, trackerami nawykow zdrowotnych i innymi. Stworzenie aplikacji to ogromny wysiłek produkcyjny i finansowy, więc szybko odrzuciłem tę opcję. Pozostała opcja z botem messengera, ktory byłby monopolistą wśrod innych botow.

Potrzebna platforma, na ktorej można szybko przetestowac pomysł pod kątem przydatności. Telegram w 2019 roku z widownią 200 mln użytkownikow przekonuje do skupienia się na nim. Rok temu uzależniłem się od Telegrama i byłem przekonany, że jest to właściwa platforma do stworzenia mojego pierwszego produktu.

Krok 3. Drużyna superbohaterow

Przyprowadzenie chłopakow, żeby przedyskutowac pomysł

Przede wszystkim potrzebowałem generatora pomysłow, ktory byłby podobny do mnie. To nie był prosty pomysł, a burza mozgow z samym sobą to prawdziwe wyzwanie. Bez długiego zastanawiania się, spotkałam znajomego planistę, ktory zakochał się w pomyśle. Od razu zaczął oferowac kilka nowych funkcji dla bota. Było nas już dwoch.

Pozostaje znaleźc osobę, ktora sprawi, że to wszystko się uda. Jak cudownie jest raz napic się gorzałki z ludźmi, ktorzy w przyszłości będą nie tylko twoimi przyjaciołmi. Trzy minuty na Skype z guru bot-buildingu z Sankt Petersburga i zaczynamy od świetnego startu.

Etap 4. Tworzenie logiki

Przed zbudowaniem bota wiedzieliśmy, że musimy dowiedziec się wszystkiego o śnie i produktywności, więc częśc czasu spędziliśmy na poszukiwaniu potrzebnych materiałow. Książki takie jak Dlaczego śpimy i Magia poranka stały się szkieletem dla konstrukcji naszej logiki.

Częśc ekranu tworzenia scenariusza w Miro

Całą podroż użytkownika zaczęliśmy pisac na tablicy online w Miro. Za około dwie lub trzy godziny produkt MVP był gotowy z "tłustym" tekstem. Oczywiście było to na tyle surowe, że zainteresowanie produktem zaczęło nieco przygasac.

Postanowiono zebrac nowe pomysły, wszystko, co przyjdzie nam do głowy, i przedyskutowac je wspolnie w ciągu tygodnia. Mamy więc nową, jeszcze nie wdrożoną funkcję na przyszłośc, z ktorej jestem dumna – "Maternity Mod". Tłumaczy on zwykły tekst bota na profanację. To tak, jakbyś obudził się u standupera Sobolewa, ktory nagle zaczął cię dręczyc.

Etap 5. Proces wdrażania i programowania

W czasie pisania tego tekstu, każdy z nas pracował w biurze 5/2 od 9 do 18. Mamy też inne osobiste projekty, ktore wymagają dużo czasu, więc nie liczyliśmy na szybką realizację.

Ale każde zadanie musi miec swoj termin realizacji. Stosowaliśmy się do prawa Parkinsona polegającego na ustalaniu ścisłych terminow, aby skupic się na zadaniu i nie zwlekac z jego wykonaniem. Idąc dalej, ta teoria okazała się fiaskiem.

Najtrudniejsze było dla mnie przejście od bycia projektantem do menedżera, ktory kontrolowałby wszystkie procesy.

Całą dokumentację przechowujemy w Notion. Zadania ustawia się na tablicy, podobnie jak w Trello. Posiadac tryb czasu rzeczywistego i tryb komentarzy. Pojęcie, ktorego używam na co dzien.

Głowna tablica w Notion

Bot został napisany w języku Java. Byłem tylko minimalnie zaangażowany w ten etap, więc niewiele więcej mogę powiedziec.

Częśc komend Java używanych przez bota

Etap 6. Wydanie wersji alfa

Chcieliśmy, aby bot miał wizerunek prawdziwego słowianskiego mężczyzny, ktory dałby ci ojcowski łomot rano, gdybyś zapomniał rano wstac lub spoźnił się na coś. Wszystko to dodaliśmy do zuchwałej nazwy, ktora kojarzy się z powstaniem słowianskiego człowieka. Nie muszę dodawac, że byłem bardzo daleko od celu, ponieważ nie było klientow z wymaganiami lub ograniczeniami.

Dwa miesiące po premierze przetestowaliśmy minimalnie działającą wersję bota na prawdziwych użytkownikach.

Proces rejestracji

Nawet Instagram z 500 (z czego około 200 prawdziwych) followersow, ktory rzadko prowadzę, nie był problemem, aby zebrac pierwsze oferty. Opublikowałem post, w ktorym powiedziałem, co robimy i że potrzebujemy grupy fokusowej do 20 osob, aby to przetestowac. W około poł godziny znalazłem tych ludzi i dałem im linki. Aby uzyskac obszerne informacje zwrotne, stworzyliśmy czat, do ktorego bot zachęcał użytkownikow – to właśnie tam zbieraliśmy wszystkie opinie.

Przykład zbierania aplikacji do testow

Krok 7. "Co za stek bzdur mi podsunąłeś!". Zbierz informacje zwrotne od użytkownikow

Kiedy zobaczyliśmy pierwsze informacje zwrotne od użytkownikow

Od około 12 dni użytkownicy testują bota. Nawet nie spodziewaliśmy się, że będą się z tego śmiac. Zepsuli go jak chcieli, ale my znaleźliśmy dziury, ktore trzeba było pilnie załatac.

Na przykład, w przypadku naszej koncepcji "wstan lub wyjdź" chcieliśmy, aby użytkownicy wyrobili sobie nawyk wstawania o tej samej porze każdego ranka, ponieważ jest to korzystne dla ich snu. Ale ludzie uważali, że bardzo trudno jest wstawac codziennie o tej samej porze, więc dodaliśmy "dzien wolny".

Przykład niezbyt negatywnej informacji zwrotnej

Wszystkie edycje nagraliśmy rownież w Notionie.

Po 12 dniach podziękowaliśmy wszystkim chłopakom za testy i… Zdobyliśmy punkty na botach. Mowię, jak jest, szczerze i otwarcie. Każdy miał swoje sprawy do załatwienia i problemy do rozwiązania. Dla mnie rozpoczął się okres kwitnienia brzozy, a ja z powodu alergii po prostu przegapiłam ten projekt. Projekt został zamrożony na dwa miesiące.

Etap 8. Startupy dostały się do życia. Projekt Bądź

Zainteresowanie produktem jest bardzo niskie. Alfa jasno pokazała, jak surowy jest produkt i jak wiele pracy jeszcze przed nim. Rownież brak profesjonalizmu w tworzeniu produktu odegrał tutaj rolę, całe doświadczenie było naszym pierwszym razem. Czuliśmy, że cele, ktore chcieliśmy wprowadzic do bota, nie zostały w pełni zrealizowane. Dlatego też skupiliśmy się na trzech najważniejszych zadaniach:

  • Naprawic uszkodzone obudowy.
  • Usun zbędne funkcjonalności.
  • Stworzenie i wypuszczenie minimalnej działającej wersji produktu.

Etap 9. Długo oczekiwane wydanie

Świętowac wydanie

Po pewnym czasie naprawiliśmy wszystkie błędy i przedstawiliśmy długo oczekiwane wydanie

Niektore z funkcji bota:

  • Budzi cię przezabawnymi, związanymi z ciężkim porankiem hyffixami.
  • Zadaje ci łatwe zadania, aby "utrudnic" ci powrot do łożka.
  • Zapisywanie zadan na dany dzien.
  • Sprawdzenie wykonanych zadan wieczorem.
  • Pokazuje pogodę w Twoim mieście.
  • Co tydzien przesuwa poranną pobudkę o poł godziny.
  • Funkcja "siła wyższa" pozwala na opuszczenie dnia z powodu nieokreślonych okoliczności.

Przykład porannej pobudki z botem

Uruchomiliśmy bota dla mas i jesteśmy podekscytowani rozwojem projektu. Mam nadzieję, że pomoże to ludziom znaleźc ich najlepszy czas porannej pobudki i usystematyzowac zadania.

Z niecierpliwością czekam na rozmowę z Tobą. Wszelkie pytania: Instagram, VKontakte, Facebook, Telegram blog pamiętnik.

#produktywnośc #produkt

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *