Ar i vr w marketingu

Podział udanych przypadkow

Zainteresowanie konsumentow rzeczywistością rozszerzoną i wirtualną rośnie z dnia na dzien. Użytkownicy chcą używac AR i VR do oglądania zawodow, robienia selfie 3D podczas zakupow online, nawiązywania znajomości. Jednak z badania Social Media Institute wynika, że 35% prezesow największych rosyjskich firm nie zna przykładow wykorzystania technologii wirtualnych w biznesie.

W tym raporcie zebraliśmy globalne doświadczenia w zakresie wykorzystania AR i VR do rozwiązywania wyzwan marketingowych. Tutaj znajdziesz:

  • Wizualne porownanie rzeczywistości rozszerzonej i wirtualnej.
  • Skuteczne przypadki AR i VR.
  • Ocena wpływu projektow.

Czym rzeczywistośc rozszerzona rożni się od rzeczywistości wirtualnej?

Aby w pełni zaangażowac się w AR lub VR należy zrozumiec czym jest ta technologia i poznac jej możliwości.

Rożnice między AR a VR

Rzeczywistośc rozszerzona (Augmented Reality lub AR)

Na czym polega ta technologia? Wirtualne obiekty lub wskazowki są nakładane na świat rzeczywisty.

Jakie urządzenia będą mi potrzebne? Wystarczy smartfon lub tablet, aby zobaczyc rozszerzoną rzeczywistośc. Okulary AR mogą byc używane do uzyskania bardziej żywych wrażen.

Jak uruchomic taki projekt?? Programiści najpierw tworzą aplikację AR. Potrafi rozpoznawac płaszczyzny, obiekty i znaki szczegolne. Użytkownik instaluje go na smartfonie lub tablecie, kieruje kamerę na obiekty i widzi rozszerzoną rzeczywistośc na ekranie.

Co widzi użytkownik w interakcji?Użytkownik nadal widzi świat rzeczywisty, ale z nałożonymi na niego obiektami cyfrowymi.

Rzeczywistośc wirtualna lub VR

Jaki jest sens tej technologii?? Wirtualne obiekty lub wskazowki są nakładane na świat rzeczywisty.

/i>Jakiego rodzaju urządzenia będę potrzebował? Potrzebujesz hełmu VR, aby przenieśc się do wirtualnej rzeczywistości. Joysticki, rękawice VR, systemy śledzenia ruchow ciała, głowy i oczu zwiększają doznania podczas korzystania z urządzenia.

Jak uruchomic taki projekt?? Programiści najpierw tworzą aplikację VR. Użytkownik uruchamia go na komputerze, podłącza do niego hełm, zakłada go i zanurza się w wirtualnym świecie.

Co widzi użytkownik podczas interakcji? Użytkownik znajduje się całkowicie w przestrzeni wirtualnej. Widzi tylko wirtualne obiekty i wchodzi z nimi w interakcje jak w grach komputerowych.

Przyjrzyjmy się kilku udanym przypadkom wykorzystania AR i VR do pomocy firmom w realizacji ich celow marketingowych.

Przypadki AR w marketingu

Wyzwanie: zademonstrowanie produktu na żywo

Rozwiązanie firmy Siemens: Firma przygotowała aplikację AR, dzięki ktorej każdy klient może zobaczyc, jak w kuchni będzie wyglądała kuchenka gazowa lub elektryczna.

Użytkownicy pobierają aplikację i skanują broszurę produktową Siemensa za pomocą aparatu fotograficznego

Wynik: aplikacja pozwala im na szczegołowe obejrzenie urządzen kuchennych, przejście do odpowiedniej sekcji na stronie internetowej i złożenie zamowienia.

Rozwiązanie IKEA: firma stworzyła aplikację AR o nazwie IKEA Place dla Apple i Androida. Pozwala wybrac meble z katalogu producenta i "przymierzyc" je w dowolnym mieszkaniu, domu lub biurze.

Aplikacja "odczytuje" samolot i ustawia meble w wybranym miejscu

Wynik: aplikacja pomoże Ci zobaczyc nowe meble w Twoim domu przed ich zakupem. Oto jak IKEA oszczędza czas i wysiłek klientow przy wyborze produktow.

Instrukcja montażu mebli IKEA: Pochodzący z Toronto projektant Adam Picard stworzył aplikację rzeczywistości rozszerzonej do montażu i instalacji mebli IKEA. Ilustruje on instrukcje, ktore firma dołącza do każdego produktu.

Użytkownik skanuje kod kreskowy mebla i widzi krok po kroku proces montażu

Wynik: Oto jak IKEA ułatwiła użytkownikom składanie swoich produktow.

Demonstracja jest jednym z pierwszych krokow w zapoznawaniu ludzi z produktem. Rzeczywistośc rozszerzona pozwala dowiedziec się, jak coś będzie wyglądało w konkretnym mieszkaniu lub otoczeniu biurowym. Tam, gdzie kiedyś wymagało to intuicji lub agentow sprzedaży, teraz wystarczy miec smartfona. Szczegolnie w Rosji, 72% użytkownikow szuka odpowiedniego produktu za pomocą telefonu.

Pomoc po zakupie to kolejny krok, ktory jest niezbędny, jeśli chcesz, aby Twoi klienci mieli pozytywne wrażenie o Twojej firmie.

Wyzwanie: wsparcie dla wydarzen

Rozwiązanie BeaversBrothers: Aby złożyc naszym klientom nietypowe życzenia noworoczne, wykonaliśmy kubki ze świątecznymi ilustracjami i stworzyliśmy dla nich aplikację AR.

Użytkownicy pobierają aplikację, kierują aparat smartfona na zdjęcie, a przed nimi pojawia się wesoły bobr

Wynik: otrzymaliśmy wiele pozytywnych informacji zwrotnych. Nasi klienci zrobili zdjęcia bobra i udostępnili je na portalach społecznościowych.

Rozwiązanie BeaversBrothers dla Eleny Temnikovej: Z okazji ekskluzywnej premiery swojego nowego albumu, piosenkarka Elena Temnikova przygotowała dla swoich gości nietypowe interaktywne zaproszenie. Aby ją zdobyc, zachęcano do pobrania specjalnej aplikacji AR Temnikova. Kiedy skierowaliśmy kamerę smartfona na papierowe zaproszenie, na ekranie pojawił się sześcian 3D w stylu nowego albumu Eleny Temnikovej. Po kliknięciu na przycisk usłyszysz komunikat głosowy od wokalisty.

Przed użytkownikiem pojawia się kostka 3D w stylu nowego albumu Eleny Temnikovej, z przyciskiem do podpowiedzi głosowej

Wynik: Ważni goście otrzymali od wokalistki specjalne wokalne zaproszenie, ktore podkreślało ich rangę, a także z wyprzedzeniem wczuwali się w atmosferę wydarzenia.

Aplikacje AR mogą byc wykorzystywane w wydarzeniach dwojakiego rodzaju: rozrywkowych (jak w naszych przykładach) i informacyjnych.

Rozrywka może obejmowac rownież stworzenie strefy fotograficznej, questu lub interaktywnych kabin. Informacyjnie – wirtualni asystenci i aplikacje nawigacyjne.

Wyzwanie: Uzupełnienie tradycyjnych mediow reklamowych

Rozwiązanie BeaversBrothers: Aby uczynic reklamę drukowaną samochodu jaśniejszą i pomoc producentowi samochodow wyrożnic się na tle konkurencji, stworzyliśmy aplikację AR z interaktywną prezentacją samochodu. Czytelnicy mogą ją pobrac, skierowac kamerę na baner i zobaczyc trojwymiarowy model maszyny.

Samochod można obejrzec z każdej strony, dowiedziec się o jego właściwościach technicznych i zapisac się na jazdę probną

Wynik: taka reklama przedłuży kontakt z reklamą i zostanie zapamiętana przez czytelnika. Wszystkie interakcje mogą byc śledzone i analizowane poprzez statystyki aplikacji.

AR nadaje się nie tylko do druku, ale rownież do reklamy zewnętrznej i pamiątkowej oraz materiałow POS. 7 na 10 media plannerow preferuje reklamę w rozszerzonej rzeczywistości. Głowne powody: AR rozszerza interakcję użytkownika z reklamami, dodaje element grywalizacji i zwiększa zaangażowanie.

W Rosji reklama z wykorzystaniem rozszerzonej rzeczywistości nie jest tak rozwinięta jak na Zachodzie. Każdy projekt tego typu ma więc duże szanse na zaistnienie w mediach i zdobycie środkow na profil.

Przypadki VR w marketingu

Cel: Wspieranie wprowadzania na rynek nowych produktow lub usług

Rozwiązanie Volvo: Aby zebrac zamowienia przedpremierowe na luksusowe Volvo XC 90, firma zorganizowała wirtualną jazdę probną. Stworzyła aplikację i markowe okulary VR oparte na Google Cardboard.

Wynik: Wideo z wirtualną jazdą probną zebrało 4 000 000 wyświetlen w sieciach społecznościowych. Ponad 500 tys. osob kliknęło na stronę, a 40 tys. pobrało aplikację. W rezultacie pierwsza partia Volvo XC 90 została wyprzedana w ciągu 2 dni.

Rozwiązanie Merrell'a: Aby wesprzec wprowadzenie na rynek nowej pary butow śledzących, firma stworzyła aplikację VR i ustawiła interaktywną scenę w centrum handlowym.

Uczestnicy założyli hełm VR, stanęli na drewnianym moście i udali się w ekstremalną podroż

Wynik: Uczestnicy wystawili mu pochlebne recenzje. W ten sposob grupa docelowa marki mogła przetestowac i ocenic produkt w "terenie" przed dokonaniem zakupu.

Volvo i Merrell przenoszą tradycyjną prezentację na wyższy poziom. Firmy umieszczają potencjalnych nabywcow w środowisku, w ktorym właściwości produktow są ujawniane w sposob jak najbardziej przejrzysty.

Szczegolną uwagę przy tworzeniu takich projektow VR należało zwrocic na jakośc sprzętu i obrazu. Niedrogie urządzenia pozwalają tylko na jednosylabowe działania i obracają się wokoł własnej osi – jak w przypadku Volvo. Dzisiejsza technologia już nie wystarcza, użytkownicy chcą więcej.

Cel: zwiększenie lojalności wobec marki i produktu

Rozwiązanie Oreo: Aby w nietypowy sposob pokazac proces powstawania ciasteczek, firma stworzyła animowaną wycieczkę VR na Google Cardboard

Użytkownik podrożuje po mlecznych rzekach wzdłuż czekoladowych brzegow

Wynik: Film 360 uzyskał ponad 3 000 000 wyświetlen i 300 entuzjastycznych komentarzy na firmowym kanale YouTube.

Oreo ujawniło proces tworzenia produktu, zachowując przy tym magiczną legendę marki. Projektowi temu brakuje jednak interaktywności. Jeśli użytkownik może zrobic coś samodzielnie (zmienic kierunek, zatrzymac lub uruchomic przenośnik taśmowy itp.), film zrobiłby jeszcze większe wrażenie. Jest to doświadczenie, ktore człowiek zapamięta najlepiej. będzie samodzielnie uczestniczyc w procesie, a nie występowac w roli obserwatora.

Cel: Prezentacja obiektow wielkogabarytowych

Rozwiązanie General Electric: Aby pokazac halę produkcyjną największej turbiny gazowej, firma sfilmowała wirtualną wycieczkę po hali.

Pracownik warsztatu pokazuje najważniejsze elementy i podaje ich szczegoły

Wynik: podobny format wideo stał się jednym z najbardziej popularnych w portfolio General Electric.

Rozwiązanie Shaw Industries Plant T1: Aby zaprezentowac warsztat produkcji płytek dywanowych, firma nakręciła wirtualną wycieczkę po zakładzie. W ciągu połtorej minuty opowiedziała o najpopularniejszym produkcie, jego zaletach i pokazała proces produkcji.

Pracownik warsztatu pokazuje Panstwu najważniejsze obiekty i udziela szczegołowych informacji na ich temat

Wynik: Wirtualne wycieczki stały się jednym z najpopularniejszych formatow na kanale YouTube Shaw Industries.

Wirtualna wycieczka po mieszkaniu: aby skutecznie pokazac potencjalnym nabywcom przyszłą nieruchomośc. Klienci mogą przejśc przez rożne mieszkania, zobaczyc plany pięter i widoki okien, przejśc na inne piętro, wybrac stronę budynku.

Wirtualna wycieczka po mieszkaniu z efektem rzeczywistym

Wynik: Takie zwiedzanie można zorganizowac w biurze, w punktach sprzedaży, w salonach wystawowych centrow handlowych i na wystawach.

Wirtualne wycieczki są dobrą alternatywą dla fizycznej obecności w danym miejscu. Oszczędza to czas potencjalnych partnerow. Teraz nie muszą jeździc w podroże służbowe do fabryk, aby zobaczyc, jak to wszystko działa.

Po obejrzeniu wirtualnej wycieczki nabywcy nieruchomości mają większe zaufanie do dewelopera. Według VRARA, 45% klientow podejmuje szybszą decyzję o zakupie po obejrzeniu treści VR.

Streszczenie

Najczęstsze cele marketingowe, ktore firmy realizują za pomocą rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości to:

  • Zademonstruj produkt w prawdziwym życiu;
  • obsługa imprez;
  • Uzupełnienie tradycyjnych nośnikow reklamy;
  • Wsparcie przy wprowadzaniu na rynek nowych produktow lub usług
  • zwiększają lojalnośc wobec marki i produktu;
  • prezentacja na dużą skalę.

Popularnośc rozszerzonej rzeczywistości wynika z faktu, że niemal każdy posiada niezbędne do niej urządzenie – smartfon. Przeciętny użytkownik sprawdza swoj gadżet około 47 razy dziennie – dlatego oglądanie czegoś w rozszerzonej rzeczywistości za pomocą telefonu staje się dla niego kolejnym źrodłem przyjemności.

Dużo większą szansą dla firm jest wirtualna rzeczywistośc. Należy jednak pamiętac, że najbardziej żywe wrażenia użytkownicy czerpią z zanurzenia się w wysokiej jakości treści. Jest to możliwe nie tylko dzięki przemyślanemu projektowi, ale rownież dzięki zastosowaniu sprzętu High End.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *