Akcelerator z sberbanku i 500 startups – refleksja po rowniku

Cześc!

Poprzednio pisałem, że za radą mentorow postanowiliśmy przyspieszyc start Wibedo: zamiast pięciu miesięcy zajęło nam to dwa tygodnie. Ważne jest, aby osiągac cele, więc 7 listopada zaprezentowaliśmy MVP Danowi, naszemu mentorowi z Akceleratora, i rozpoczęliśmy pierwszą kampanię reklamową.

Więcej o moich osiągnięciach opowiem w artykule!

O produkcie

Na początku akceleratora mentorzy radzili nam "zhakowac" długi cykl rozwoju produktu – usunąc wszystko, co zbędne i stworzyc pierwszą wersję usługi w ciągu dwoch tygodni. To było wyzwanie dla zespołu – musieliśmy zatrudnic 11 innych programistow, aby przyspieszyc proces. Widziałem z czatow, że wszyscy pracowali dzien i noc.

Rownocześnie wspołpracowałem z projektantem przy promocji produktu. Oglądanie filmow instruktażowych o Yandex na początku.Direct, konsultowałem z mentorami funkcje Facebooka i zapoznawałem się z biurami reklamy rożnych systemow.

Wysiłek się opłacił – siodmego listopada pokazaliśmy MVP mentorowi, gdzie złożyliśmy w całośc podstawową funkcjonalnośc produktu. W szczegolności dopracowany został system ubiegania się o pracę: pracodawca publikuje informacje, a osoba poszukująca pracy może je natychmiast zobaczyc i odpowiedziec na nie.

Wkrotce planujemy zrobic czat, systemy raportowania i oceny dla wnioskodawcow, biorąc pod uwagę poziom wiarygodności. Zacznijmy od usprawnienia funkcjonalności zaplecza biurowego.

O reklamie

Postanowiliśmy pozyskac pierwszych klientow jeszcze przed oficjalnym uruchomieniem Wibedo.

Pierwszym krokiem jest stworzenie strony docelowej, na ktorej użytkownicy będą mogli przeczytac o usłudze i zapisac się na listę oczekujących. Mentorki Justyna Petrovska i Briana Salinas pomogły nam napisac kompetentną propozycję wartości, ustrukturyzowac ofertę, uczynic stronę intuicyjną i zautomatyzowac komunikację z klientem.

Drugim krokiem po stworzeniu landing page jest znalezienie potencjalnych klientow. 7 listopada uruchomiłem swoją pierwszą kampanię Yandex.Directe. W ciągu kilku dni otrzymaliśmy 7 zgłoszen, co kosztowało nas 1900 rubli. Jestem pewien, że wspołczynnik konwersji byłby znacznie wyższy, gdyby produkt był gotowy. Proszenie klientow, aby poczekali kilka tygodni jest dośc odważne, ale widzimy, że mają duże braki kadrowe – są skłonni poczekac.

Znalezienie pierwszych kandydatow do pracy rownież okazało się proste. Wzięliśmy kilka losowych numerow z mojej poprzedniej bazy kontaktow biznesowych i wysłaliśmy SMS-owe zaproszenia na stronę Wibedo. Merytorycznie wszystkie komunikaty dzielą się na 2 grupy: spersonalizowane i uniwersalne. W ciągu 15 minut otrzymaliśmy 101 zgłoszen, z czego ponad 60% pochodziło z pierwszej grupy. Tak więc hipoteza, o ktorej mowili mentorzy, została potwierdzona: "Personifikacja rowna się nawrocenie. Nie pisz: "Dzien dobry, drogi szefie organizacji…". – to nie działa! Wszystkie rozmowy i wiadomości muszą byc dostosowane do odbiorcy". Wydaje się, że to znany fakt, ale testowanie go na sobie jest interesujące.

Jeśli klienci i aplikanci wypełnili formularz na stronie internetowej, wysłaliśmy do nich maila. Przedstawili oni propozycję wartości i kolejne kroki w zakresie wspołpracy z Wibedo.

Kandydaci do pracy zostali rownież uprzedzeni, że aby ubiegac się o pracę za pośrednictwem aplikacji, muszą raz przyjśc do naszego biura ze wszystkimi dokumentami – to gwarantowało jakośc i bezpieczenstwo wspołpracy. Innymi słowy, ważne jest dla nas, aby potwierdzic tożsamośc wnioskodawcy.

Reklama w mediach społecznościowych

Po prezentacji Josepha Donniera probowałem przeprowadzic kampanię na Facebooku, ale strona została z jakiegoś powodu zablokowana. Dopoki nie zrozumiem przyczyny – pracujemy nad tym.

Ogolnie rzecz biorąc, nie mamy na celu objęcia wszystkich mediow społecznościowych. Obecnośc na jakiejkolwiek platformie musi miec swoje uzasadnienie, dlatego zawsze zadawaj sobie pytanie: "Dlaczego??" Jeśli widzimy potencjał w witrynie, zaczynamy od testowania kampanii i zbierania pierwszych danych – pomaga to w ustawieniu targetowania look-alike.

W najbliższym czasie organizatorzy akceleratora obiecują spotkanie z zespołem Vkontakte, ktory pokaże nam wszystkie możliwości reklamowe sieci i rynku aplikacji.

Jakie są plany na najbliższą przyszłośc?

Na razie nie zmuszamy do tego. Aktywna praca w zespole nad testowaniem usługi. Chcemy przepracowac wszystkie błędy, aby dostarczyc na rynek produkt wysokiej jakości.

Jednocześnie rozmawiam o możliwości wspołpracy z klientami kotwiczącymi, nie chcę zdradzac ich nazw przed podpisaniem umow, ale są to największe firmy w swoich branżach. Oferty pracy z dużych firm powinny zwiększyc zaufanie potencjalnych kandydatow do naszego serwisu.

13 listopada odbyło się rownież spotkanie z przedstawicielami ekosystemu Sberbanku w akceleratorze. Umowiliśmy się na spotkanie z kilkunastoma firmami, ale jest jeszcze za wcześnie, by o tym mowic – mam nadzieję, że z niektorymi z nich wkrotce ogłosimy rozpoczęcie wspołpracy.

Prezentacja Wibedo przed ekosystemem Sberbanku

#sber500 #HR #startup

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *