5 Rożnice między sukcesem biznesmenow i zwykłych biznesmenow – prawda i kłamstwo

Kiedy odbierają telefon od odnoszących sukcesy biznesmenow, wielu z nich udziela raczej rozczarowujących odpowiedzi na pytanie, jak im się naprawdę wiedzie… Wniosek jest zawsze taki sam – są pod ciągłym, codziennym stresem, bez czasu na regenerację.

5 Rożnice między sukcesem biznesmenow i zwykłych biznesmenow - prawda i kłamstwo

Biznesmeni, ktorzy cały swoj czas poświęcają pracy, bezskutecznie probują połączyc ją z życiem prywatnym. Po prostu spędzanie czasu z bliskimi lub na ulubionym hobby stało się dla tych biznesmenow nieosiągalnym marzeniem. Ich plan dnia jest przepełniony, a ich życie jest w zasadzie puste. Tracą wiarę w siebie i w koniecznośc tego, co robią.

Przyczyną tego rozczarowującego wyniku jest to, że przez dziesięciolecia przedsiębiorcy byli forsowani na wizerunek heroicznych ludzi biznesu, ktorzy są gotowi narażac swoje zdrowie i życie osobiste na ryzyko. Mowią "tak" na wszystko i biorą na siebie taki ciężar pracy, że nie śpią więcej niż cztery godziny na dobę. Ale o konsekwencjach zawsze było cicho.

W rzeczywistości bowiem ten obraz biznesmena jest fałszywy i wadliwy. Podążanie za nią prowadzi do utraty zdolności do nieszablonowego myślenia i tworzenia nowych rzeczy. Ten "heroiczny" wizerunek uniemożliwia większości ciężko pracujących i zdolnych ludzi pełne rozwinięcie swojego zawodu. Wyjściem z tej sytuacji byłoby przezwyciężenie narzuconych postaw – krok po kroku rozkładanie na czynniki pierwsze fałszywych twierdzen krążących o biznesmenach odnoszących sukcesy:

Kłamstwo: "Biznesmeni myślą: Jeśli mogę coś zrobic, to powinienem to zrobic.

Truizmem jest stwierdzenie: "Biznesmeni, ktorzy odnieśli prawdziwy sukces, są niezwykle wybredni.

Jak wyjaśnia publikacja Harvard Business Review, oznacza to: "To nie jest po prostu bezsensowne powiedziec nie, ale celowe, zamierzone i strategiczne, aby usunąc niepotrzebne rzeczy z Twojej drogi". Mowienie "nie" nie tylko raz w roku na spotkaniu dotyczącym planowania, ale nieustannie, bezustannie redukowac, skupiac się i upraszczac. Nie tylko pozbądź się rzeczy i spraw, ktore w oczywisty sposob marnują czas, ale także tych, ktore mogą wydawac się kuszące i przyjemne. Wydaje się, że niewielu ludzi ma na tyle determinacji i woli, aby zbudowac swoje życie wokoł tej zasady, ale to właśnie ona oddziela zwykłych przedsiębiorcow i ich organizacje od tych, ktorzy odnieśli prawdziwy sukces".

Kłamstwo: "Biznesmeni przeznaczają na sen nie więcej niż 4 godziny dziennie".

Prawda: "Prawdziwie skuteczni biznesmeni dobrze wypoczywają, aby moc pracowac jak najlepiej".

Malcolm Gladwell słynne badanie skrzypkow Eriksona nazwał "regułą 10k". zegarki.". Stwierdzono, że najlepsi skrzypkowie spędzają więcej czasu (te same 10.000) na probach niż tylko dobrzy wykonawcy. Ale mniej znane z wynikow badan jest to, że drugim najważniejszym czynnikiem, ktory odrożniał wybitnych wykonawcow od zwykłych wykonawcow była długośc snu. Pierwszy z nich spędzał co najmniej osiem i poł godziny na sen w ciągu każdego 24-godzinnego okresu.

Fałsz: "Biznesmeni uważają, że metoda grywalizacji nie jest warta czasu".

Prawda: "Prawdziwie skuteczni biznesmeni znajdują grę niezbędną dla kreatywności".

Studiując wspołczesne prace na temat metod kształcenia, można wysnuc uderzający wniosek – to właśnie obecnośc form zabawowych w procesie nauczania sprawia, że uczniowie odnoszą większe sukcesy w poźniejszym życiu zawodowym, zabawa pobudza kreatywnośc, stymuluje wyobraźnię i jest źrodłem wszystkich poźniejszych osiągnięc. I biznes nie jest tu wyjątkiem. Wniosek – trzeba się ciągle uczyc i nie tylko formalnie przyswajac wiedzę, ale w sposob zabawowy, aktywny i tworczy.

Kłamstwa: "Biznesmeni mają tendencję do mowienia dużo".

Prawda: "Prawdziwie skuteczni biznesmeni są dobrymi słuchaczami".

Jak mowi przysłowie, ludzie, ktorzy są zbyt gadatliwi, nie zawsze wiedzą, co jest najlepsze. Umiejętnośc słuchania innych pozwala na analizowanie sukcesow i porażek innych. To jest klucz do pełnego przyjęcia tego doświadczenia. Jeśli wiesz, jak słuchac, możesz dowiedziec się nawet tego, czego mowca nie chce lub nie jest w stanie wyrazic jasno. I to jest właśnie ten rodzaj informacji, ktory jest często krytyczny w każdym biznesie.

Kłamstwo: "Biznesmeni nieustannie obserwują, co robi ich konkurencja".

Prawda: "Biznesmeni, ktorzy odnieśli prawdziwy sukces, skupiają się na tym, co sami robią teraz i jak mogą robic to jeszcze lepiej.

Jest to prawda nie tylko w biznesie, ale także w sporcie. Zespoły, ktore nie rozpraszają się na konkurentow, nie probują przejmowac ich innowacji i pracują nad własnymi innowacjami, zawsze odnoszą sukces. W biznesie doskonale ilustruje to rozwoj takich gigantow jak Microsoft czy Apple – zawsze były one skoncentrowane na sobie i starały się nie odpowiadac na ataki rywali, ale tworzyc własne na kolejnym poziomie.

Prawdziwie skuteczny biznesmen zawsze zadaje sobie pytanie, co tak naprawdę jest dla niego ważne?". Odpowiadając na to pytanie, natychmiast usuwa z pola swojej uwagi wszystko, co zbędne. Biznesmen zawsze mowi "nie" drugorzędnym zajęciom, aby w 100% poświęcic się tym kilku rzeczom, ktore są kluczowe dla sukcesu jego firmy. Oczywiście, takie działania wymagają pewnej odwagi. Będziesz musiał porzucic zakorzenione fałszywe wzorce i mity, ale w koncu będziesz miał większy stopien kontroli nad swoim życiem. I aby odnieśc sukces w biznesie, nie będziesz musiał marnowac swojego zdrowia, odmawiac komunikacji z rodziną i przyjaciołmi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *