13 Przyjaciele copywritingu

Pamiętacie film o Oceanie i jego przyjaciołach okradających kasyno?? Udało mu się osiągnąc niemożliwe, ponieważ pracował w zespole. Nie musimy okradac kasyna. Naszym zadaniem jest pisanie skutecznych tekstow, z ktorych można wyciągnąc wyniki. Pomocne wskazowki, ktore staną się naszymi przyjaciołmi w tworzeniu treści.

Więc,

13 przyjacioł copywritingu. Zdjęcie od Yandex.Zdjęcia

13 porad, jak napisac tekst, ktory Cię wciągnie

1. Pisz codziennie

Amerykanski komik opowiedział w wywiadzie, jak wymyśla dowcipy. Ma w tym cwiczenie. Musisz pisac jedną rzecz codziennie przez rok, a ten łancuch nie może zostac przerwany. Jeśli raz przegapisz, zaczynasz wszystko od nowa.

Na początku będziesz miał kiepskie żarty – to fakt. Ale z regularną praktyką, jakośc żartow będzie wzrastac.

To samo dotyczy tekstow. Ważne jest, aby pisac codziennie, nawet jeśli nigdzie tego nie publikujesz. To rozwija umiejętnośc myślenia i mowienia językiem tekstu.

2. Przeczytaj stare fora

Komunikacja w sieciach społecznościowych nie jest anonimowa i ważne jest, aby ludzie pokazywali się z lepszej strony niż są w rzeczywistości. Fora to inna sprawa. Tam możesz nazywac się CuteFox2203 i pisac co tylko zechcesz bez obawy, że zostaniesz zawstydzony. Jeśli chcesz wiedziec, co boli Twoją publicznośc – czytaj fora. Ponieważ podstawowe bolączki nie zmieniły się od dziesięcioleci, a porozumiewanie się pod fikcyjnym pseudonimem pomaga dzielic się problemami.

3. Przestudiuj stare ogłoszenia

Wydaje się, że reklama z ubiegłego wieku jest już przestarzała. Ale jeśli się dobrze przyjrzec, to kręci się w kołko. Weźmy na przykład reklamę natywną. O co chodzi?? Podawanie reklam jako użytecznych treści. Format ten był do niedawna przedstawiany jako coś wyjątkowego i nowego.

Jeśli spojrzec na historię copywritingu, "ukryta reklama" chip był w miejscu przez długi czas.

Copywriterzy wysyłali teksty reklamowe w zwykłych kopertach, tak jakby były pisane przez przyjaciela lub krewnego. Byli pracoholicy, ktorzy ręcznie podpisywali koperty.

W starych reklamach kryje się wiele pomysłow, ktore są świetną inspiracją.

4. Pisz o rzeczach, ktore wywołują emocje

Założmy, że sprzedajesz meble. Nie pisz o tym, jak ładne jest twoje krzesło, ale o tym, jak wygodnie się na nim siedzi. Jeśli sprzedajesz szkolenia, pisz o tym, co sprawi, że ludzie będą szczęśliwi po kursie, a nie w jego trakcie.

Emocje wywołują wyniki, a nie proces. Pamiętaj o tym.

5. Pisz w języku, ktory rozumiesz

Nawet jeśli pracujesz nad mechaniką kwantową, wciąż przytaczasz sytuacje z życia wzięte. W ten sposob więcej osob może Cię zrozumiec.

6. Nagłowek jest najważniejszym elementem

Nie tylko walczysz z konkurencją o uwagę odbiorcow. Filmy, głupie filmiki na youtube to wszystko rozpraszacze. Ludzie nie chcą czytac użytecznych, ale skomplikowanych i ważnych tekstow. Ludzie używają internetu dla zabawy.

Twoim zadaniem jest przyciągnięcie uwagi czytelnika. Nagłowek jest pierwszą rzeczą, ktora przyciąga wzrok. Oto wskazowka, jak to zrobic.

7. Pomyśl o nagłowku po jego napisaniu

Trudno jest zmieścic duży tekst w małym nagłowku. O wiele łatwiej jest, gdy widzisz gotowy tekst i na jego podstawie wymyślasz kreatywny nagłowek.

8. Bawmy się tekstem, a nie tylko edukacją czy "użyteczną treścią

To nie jest żart. Jest taka świetna książka "Made to Stick". Oto zestawienie zwykłych historii, ktore pomogły copywriterom stworzyc niezwykłe reklamy. Pomoże to zainspirowac nowe pomysły na teksty.

9. Dużo czytaj

Czytaj książki beletrystyczne, scenariusze filmowe (tak, są dostępne online), korespondencję, memy, dowcipy i komiksy. Pomocne jest pisanie w języku zrozumiałym dla czytelnikow.

10. Zapisuj wszystko, co przychodzi ci do głowy

Stworz folder na swoim laptopie lub smartfonie (na ktorymkolwiek z urządzen, na ktorym najczęściej czytasz). Wychwytywanie fajnych nagłowkow, ciekawych cytatow, słow i zwrotow akcji. W każdej chwili możesz wrocic do tego archiwum i znaleźc pomysł na nowy tekst.

Na przykład Quentin Tarantino, ktory jest znany ze swoich dialogow i scenariuszy, robi coś podobnego. Wyznał, że wiele pomysłow na sytuacje w swoich filmach zapożycza z innych filmow lub ulubionych książek. Najważniejsze to mądrze czerpac inspirację.

11. Nie pokazuj tekstu przyjaciołom, rodzinie, znajomym

Liczy się tylko to, co ma do powiedzenia Twoja grupa docelowa. Mama, brat, przyjaciele kupią ci czesne? Nie, co oznacza, że ich ocena jest nieistotna. Zła rada może sprawic, że zepsujesz swoj tekst. Pamiętaj, że skutecznośc treści sprawdza dopiero rynek.

12. Pisz o tym, co jest interesujące dla Twojej grupy docelowej

Nie pisz o motocyklach, jeśli sprzedajesz kursy zarabiania pieniędzy dla kobiet na urlopie macierzynskim, nawet jeśli uwielbiasz motocykle. Nie będą ich interesowac wałki rozrządu, systemy napędowe i wybor benzyny.

Wybierz tematy, ktore spodobają się Twoim czytelnikom. Jak to zrobic? Zob. pkt 2 i 3.

13. Przygotuj się na to, że będziesz miał przechlapane

Nie wszystkie teksty będą generowac setki subskrybentow i sprzedaży. To jest fakt. Ktoś zawsze będzie niezadowolony z tego, co piszesz. Jest to szczegolnie odczuwalne przez osoby pracujące w branży edukacyjnej. Zawsze znajdą się hakerzy, chętni do "wyciągnięcia cię na światło dzienne". Dla niektorych ludzi jest to nawet ważniejsze niż osiągnięcie sukcesu na własną rękę. Pamiętaj, że liczą się tylko opinie tych, dla ktorych pracujesz.

Stawiamy na naszych studentow i ludzi, ktorzy dbają o rozwoj, budując swoj biznes na tym, co kochają. To właśnie dla nich tworzymy treści.

Skup się tylko na ludziach, z ktorymi chcesz pracowac. Pamiętaj jednak, że dobre posty czy artykuły wymagają praktyki.

Skorzystaj z porady numer jeden – i idź na całośc. W tej chwili. Dlaczego nie?

Zespoł projektowy Andrei Parabellum

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *