10 Pytan, ktore należy sobie zadac przed założeniem firmy z przyjacielem

Bez przeklenstw i uściskow dłoni – jak rozpoznac, czy biznes z przyjacielem się powiedzie.

Nikt nie jest odporny na ryzyko, nawet Ty, kiedy rozpoczynasz biznes z przyjacielem. Wraz z kadrą kierowniczą Kodland Szkoły programowania dla nastolatkow i przyjaciele pracujący w niepełnym wymiarze godzin Aprzez Aleksandra Nosulicza i Oleg Heifetz opracowaliśmy 10 pytan, ktore powinieneś sobie zadac, zanim zaczniesz pracowac z przyjacielem.

1. Dlaczego chcesz robic interesy z przyjacielem?

Zadaj sobie najpierw to pytanie. Tak, budowanie firmy z przyjacielem jest łatwiejsze w kwestiach finansowych i prawnych, ponieważ już znamy się od dawna, nie trzeba szukac obcego człowieka i obawiac się oszustwa. Na początku i w krotkim okresie, kiedy ważna jest lojalnośc i zaangażowanie, jest to niewątpliwy plus, ale w przyszłości może stac się zagrożeniem.

Czy jesteś gotowy na to, że twoj związek pogorszy się w ciągu dwoch lub trzech lat?? W koncu biznes to nie przyjacielskie spotkanie w barze, ale wspolne przedsięwzięcie, w ktorym są sukcesy i porażki.

Ponadto, jeśli okaże się, że przyjaciel osiąga gorsze wyniki niż oczekiwano, ma on mniejszą siłę przebicia. Jeśli odpowiedź na pytanie "dlaczego chcesz budowac biznes z przyjacielem? "nie ma wątpliwości, przejdź do następnego punktu.

2. Czy robiłeś już jakieś transakcje/duże projekty z przyjacielem i jak poszło?

Wspolne doświadczenia przed rozpoczęciem działalności mogą wiele powiedziec o tym, jak wszystko będzie funkcjonowac w nowym projekcie. Jeśli wiele razem przeszliście i wiecie już, jak ze sobą wspołdziałac, będzie wam o wiele łatwiej niż z nieznanym partnerem. Ale jeśli miałeś duże problemy wcześniej z przyjacielem bez możliwości ich rozwiązania, to może nie warto probowac ponownie? Zawsze warto oceniac, Czy dana osoba jest naprawdę zmotywowana, czy tylko chce sprobowac uczestnictwa dla towarzystwa?. Ocenic doświadczenie danej osoby: z kim pracowała i jak zachowywała się w rożnych sytuacjach.

Doświadczenie szkoły programowania Kodland okazało się sukcesem. Przed założeniem szkoły Oleg i Sasza nie prowadzili działalności gospodarczej, ale przez wiele lat brali udział w studenckich mistrzostwach w prowadzeniu spraw i zdawali sobie sprawę z tego, co obaj potrafią i jak mogą ze sobą wspołdziałac. Dodatkowo, w ramach przyjaźni, zaoferowali otwarcie franczyzy dla wspołlokatora. Zgodził się i już drugi rok odnosi sukcesy w oddziale w Nowosybirsku. Ich przyjaźn tylko się umocniła.

Ale były też złe doświadczenia. Na przykład, Oleg założył kiedyś klub wirtualnej rzeczywistości i postanowił zaangażowac do wspołpracy swojego młodszego brata. Okazało się, że w ogole nie mogli wspołpracowac: Oleg nie był autorytetem dla brata, a jego brat nie był gotowy na poważną sprawę. Rodzinny biznes nie wypalił.

3. Jakie cechy charakteru przyjaciela mogą uniemożliwic wam wspolną pracę?

Na etapie rozpoczynania wspołpracy może się wydawac, że jeśli partner jest twoim przyjacielem, to nie będzie problemu. Ale relacje osobiste i praca – rożne rzeczy A to, na co nie zwracasz uwagi w życiu, może miec ogromne znaczenie w biznesie. Na przykład, zbyt emocjonalny i prostolinijny przyjaciel, słaba dyscyplina lub szybka utrata motywacji.

Jeśli dana osoba okaże się zbyt leniwa, a jej motywacja na dłuższą metę jest krucha, może to miec ogromny wpływ na jej sukces w biznesie, ale jeszcze większy wpływ może miec rożne podejście do pracy.

Niektorzy są gotowi ciężko pracowac każdego dnia, podczas gdy dla innych biznes jest sprawą drugorzędną, a w sytuacjach krytycznych ten konflikt może się zaostrzyc. Ale jeśli jesteś gotow słuchac, uczyc się od siebie nawzajem i porzucic wszystko inne, aby rozwiązac problem, to ta niezgoda nie jest straszna. Sprobuj znaleźc rownowagę między swoimi mocnymi i słabymi stronami oraz cechami wspolnymi.

4. Jak twoj przyjaciel radzi sobie z krytycznymi sytuacjami

W biznesie łatwo jest wpaśc w kłopoty, więc umiejętnośc radzenia sobie z nimi, zostawiając wszystko inne za sobą, jest bardzo ważna dla przyszłego sukcesu. Jeśli twoj przyjaciel nie wpada w panikę, może szybko przejąc kontrolę nad problemem i rozwiązac go, nawet stojąc w korku lub w metrze, łatwiej będzie pracowac razem.

Na przykład, Kodland nie posiadał jeszcze działu sprzedaży, a Oleg i Sasha otrzymywali wiele prośb o pomoc. Sasha starał się odpowiedziec wszystkim, ale fizycznie nie był w stanie. Wtedy Oleg rownież podniosł słuchawkę i obaj uporządkowali sytuację.

5. Czy twoj przyjaciel często pozwala sobie na pstryknięcie palcami?

Zderzenie, krzyk i walenie głową w mur nie jest dobrym zachowaniem w biznesie. Więc sprawdź to, jak twoj przyjaciel radzi sobie ze stresem. Istnieją dwie głowne trudności z nerwami, zarowno w biznesie, jak i w życiu w ogole. Niektorzy ludzie stają się drażliwi, a inni popadają w depresję, gdy sprawy przybierają trudny obrot. Oba mogą byc dużym problemem w biznesie.

Oleg i Sasha na początku nie zastanawiali się nad tym zbytnio, ale z biegiem czasu zaczęli zauważac, jak pewne warunki mogą wpływac na ich produktywnośc. W tej sytuacji ważne jest, aby pracowac nad sobą, pomagac sobie nawzajem i, co dla niektorych może wydawac się dziwne, relaksowac się.

Brak odpoczynku wyraża się w drażliwości, emocjonalności, załamaniach nerwowych, a one z kolei obniżają wydajnośc człowieka.

6. Jak dużo czasu twoj przyjaciel poświęca na pracę i jak dużo ciężkiej pracy wkłada

Wielu w życiu spotyka się z tym, że na początku są gotowi przenosic gory, ale przy pierwszych trudnościach tracą motywację.

Tak więc w pracy przyjaciela, ważne jest, aby ocenic krytycznie, ponieważ chęc do pracy jest kluczowym czynnikiem. W przypadku Kodlandu, na przykład, Sasza wywarł wielki wpływ na Olega swoją dyscypliną i obecnie pracują oni co najmniej 65 godzin tygodniowo.

Jednocześnie ważne jest, aby pamiętac, że nie chodzi tylko o liczbę godzin pracy, ale o jej jakośc. Nie oczekuj, że twoj przyjaciel będzie chciał pracowac tak długo jak ty, ocen najpierw ich efektywnośc. Jeśli zaczynasz dostrzegac problem, warto go rozsądnie przedyskutowac i dojśc do kompromisu.

7. Czy jesteś pewien, że wasze relacje nie pogorszą się w trakcie pracy?

Wszystko może się zdarzyc, więc najpierw ocen, czy istnieją przesłanki do poważnej kłotni z przyjacielem. Nie zakładaj, że twoj związek nigdy się nie popsuje. We wspolnym biznesie trzeba ciężko pracowac, aby nie zdradzic wzajemnego zaufania.

Nigdy nie milcz o czymś, co ci się nie podoba i omow to z przyjacielem.

Jest to jedyny sposob, aby nie tylko utrzymac, ale także wzmocnic swoj związek.

8. Czy można zapomniec o przyjaźni w pracy i utrzymac relacje zawodowe bez pobłażania?

Jest to bardzo ważne dla udanego biznesu. Jeśli stale pobłażacie sobie nawzajem, możecie ponieśc porażkę już w pierwszych etapach pracy. Staraj się znaleźc rownowagę: nie bądź zbyt opresyjny, utrzymuj motywację i pomoc, ale pamiętaj o wspolnym celu.

Jeśli oboje jesteście gotowi zrobic wszystko, co trzeba, aby odnieśc sukces, to przyjaźn może byc plusem w relacjach zawodowych. Będziecie bardziej otwarci i szczerzy wobec siebie i możecie byc bardziej krytyczni wobec swoich działan. Na przykład, Oleg i Sasza nie pamiętają sytuacji, w ktorych milczeli na jakiś temat z powodu swojej przyjaźni. I ich relacje nie pogarszają się przez wspolną pracę: mogą iśc razem do baru, ale kiedy się spotkają, będą rozmawiac nie tylko o sprawach osobistych, ale także o tym, jak rozwijac nasz biznes.

9. Czy twoj przyjaciel kiedykolwiek cię zdradził lub był bliski tego?

Jeśli raz doszło do zdrady, prawdopodobnie sam zdajesz sobie sprawę, że nie warto probowac ponownie, z tą samą osobą. Czy jesteś gotowy, aby stracic pieniądze, zaufanie, przyjaciela ponownie i zacząc wszystko od nowa??

Wielu ludzi boi się oszukiwac w biznesie, więc nawet nie zaczynają. Nie sądzimy, że robienie interesow z przyjacielem to dobry sposob, aby stracic zarowno biznes, jak i przyjaciela. Z osobą godną zaufania u boku, przeciwnie, zmniejszasz ryzyko zdrady.

Ogromna częśc projektow umiera na bardzo wczesnym etapie, kiedy nie ma się czym dzielic, a o wiele łatwiej jest przejśc przez tę "dolinę śmierci" z przyjacielem.

Najpierw pomyśl o tym, jak zbudowac działający biznes.

10. Jakie ryzyko w biznesie podejmujesz z przyjacielem i czy jesteś gotowy je podjąc?

Jeśli myślisz, że możesz stracic firmę i przyjaciela, lub że przyjaciel może okazac się złym pracownikiem i trudniej będzie się z nim rozstac, zastanow się, jak zminimalizowac to ryzyko. Głownym ryzykiem w prowadzeniu biznesu (czy to z przyjacielem, czy bez) jest to, że może się nie udac. I może to dotyczyc twojego zespołu. Musisz więc omowic ze swoim partnerem "na brzegu", co zrobisz, jeśli sprawy potoczą się źle i na jakich warunkach, jeśli w ogole, będziesz mogł się rozstac. Jest to w waszym najlepszym interesie, ponieważ razem możecie zarobic więcej, jeśli będziecie dobrze pracowac.

#business #programming #friends #programming_school #it

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *