Znajdź technologię i uczyn ją użyteczną: jak laboratorium atap firmy google jest zorganizowane, aby stworzyc radar soli i telefony project ara

Projekt ATAP ma już siedem lat, a jego głownym celem jest opracowanie technologii i urządzen, ktore będą rownie użyteczne dla użytkownikow, jak usługi korporacji.

Dan Kaufman

Laboratorium ATAP w Google od pięciu lat jest kierowane przez Dana Kaufmana. Wcześniej zajmował wysokie stanowiska kierownicze w DreamWorks i był odpowiedzialny za innowacje informacyjne w laboratorium DARPA w departamencie USA.

Początkowo ATAP swobodnie mowił o niedokonczonych projektach: np. o modułowym konstruktorze smartfonow Project Ara, ktory Google ostatecznie zamknął w 2016 r.

Jednak w ciągu ostatnich kilku lat laboratorium mniej publicznie mowiło o sobie, a dopiero w lipcu 2020 roku Kaufman udzielił pierwszego wywiadu jako szef ATAP dziennikarzowi Fast Company Harry'emu McCrackenowi.

Mowił o tym, jak laboratorium ewoluowało, jakie błędy popełniło i co robi obecnie, np. opracowuje inteligentny długopis, ktory łączy się z usługami Google i uniwersalnego pilota do inteligentnego domu.

Krotka opowieśc o historii.

Podejście do zarządzania

ATAP był początkowo skoncentrowany na technologii mobilnej i rozwijany w ramach Motoroli, ktora została kupiona przez Google. Po sprzedaży firmy, laboratorium pozostało wewnątrz Google i zaczęło prowadzic inne obiecujące badania nad urządzeniami, a w 2016 roku stało się częścią działu rozwoju sprzętu Google.

Ta zmiana doprowadziła do tego, że laboratorium z obiecującymi pomysłami, ale bez jasnej strategii, zaczęło podążac i dostosowywac się bardziej do tego, jak i w ktorym kierunku ewoluowały urządzenia Google.

Zespoł ATAP zrozumiał, że przyszłośc leży w inteligentnych urządzeniach z czujnikami i własną inteligencją, ktore są połączone z chmurą. Jednak wszystkie prace rozwojowe musiały byc użyteczne dla użytkownikow, podobnie jak usługi firmy.

Tylko dla usług Google granice użyteczności są jasne, ale dla urządzen pole możliwości i scenariuszy ich wykorzystania jest znacznie większe.

Na przykład, inteligentny głośnik ustawia timer, aby przypomniec użytkownikowi, kiedy ma wyłączyc piekarnik, ale jeśli użytkownik jest w innym pomieszczeniu, inteligentne urządzenie nie ma więcej sensu niż zwykły budzik. Prawdziwym zastosowaniem inteligentnego urządzenia byłoby, gdyby potrafiło ono automatycznie wyłączyc piekarnik na określony czas, Kaufmann przytacza przykład.

Kaufmann przemyślał rownież sposob, w jaki laboratorium prowadzi projekty. Początkowo w ATAP obowiązywała zasada: badania nie powinny trwac dłużej niż dwa lata. Jeśli projekt umrze po drodze – w porządku. Jeśli nie, powinien miec czas na przekształcenie się w prawdziwy biznes, prowadzony przez menedżerow produktu, a nie naukowcow.

Ale laboratorium ma niewiele projektow w przygotowaniu, więc jest mało prawdopodobne, aby takie podejście odniosło sukces, mowi Fast Company. Oto jak modułowy telefon Ara nie trafił na rynki wschodzące, na ktore został zaprojektowany w ciągu dwoch lat. A technologia obliczeniowa rozszerzonej rzeczywistości Tango ustąpiła miejsca projektowi ARCore.

Znajdź technologię i uczyn ją użyteczną: jak laboratorium atap firmy google jest zorganizowane, aby stworzyc radar soli i telefony project ara

Telefon modułowy Ara fastcompany.com

Na koniec Kaufman zauważył, że niektore pomysły nie mają jeszcze dwoch lat. Jednym z przykładow ATAP, w przypadku ktorego potrzeba było więcej czasu, był projekt Jacquard.

"Smart fabric Jacquard

Technologia żakardowa zmienia tkaninę w powierzchnię sensoryczną. W ten sposob do odzieży lub dodatkow tekstylnych można dodac dodatkowy interfejs użytkownika. Technologia ta została po raz pierwszy wprowadzona w 2015 roku, a w ciągu pięciu lat pojawiło się kilka produktow, ktore ją obsługują.

Jednym z nich jest inteligentna wkładka od Google, Adidas i EA, ktora może przekształcic prawdziwe kopnięcia piłki nożnej w okulary do gry EA FIFA Mobile.

Jedna z technologii firmy ATAP: inteligentna wkładka z tkaniny.com

Jacquard nie jest jeszcze masowo używany, ale Kaufman zauważa, że ma to sens: kiedy technologia jest testowana na małą skalę, zmniejsza to ryzyko.

Na przykład: jeden z nabywcow inteligentnej kurtki z tkaniny, kurier motocyklowy, powiedział, że denerwowało go, gdy zaczęła mu ona podpowiadac trasę przejazdu. Mieszkancy strefy podmiejskiej zazwyczaj wiedzą, dokąd zmierzają, więc dodatkowa nawigacja nie jest konieczna. Następnie Google wzięło to pod uwagę i udoskonaliło produkt.

Kilka wariacji na temat wyglądu tagow dla projektu JACQUARd fastcompany.com

Radar Soli

Dzięki wprowadzonemu pięc lat temu układowi Soli, smartfon Pixel 4 otrzyma Motion Sense pod koniec 2019 roku. Może byc używany do sterowania urządzeniem za pomocą gestow bez dotykania go. Smartfon wykrywa rownież, że ktoś jest w pobliżu, gdy ręka użytkownika właśnie po niego sięga.

Chip Soli był przez lata rozwijany.com

Tego rodzaju funkcje bezdotykowe są dostępne od dawna, ale ATAP spojrzał na to inaczej: badacze chcieli czegoś prostego, energooszczędnego, zdolnego do pracy w ciemności i poufnego – kamera nie była tu rozwiązaniem. W koncu zdecydowali się zaprojektowac radar.

Jeśli Soli miał tylko dwa lata na udowodnienie wartości technologii, projekt zostałby zamknięty – pierwsze lata były tylko do badania widma elektromagnetycznego. Zespoł nie zastanawiał się początkowo nad tym, w jaki sposob użytkownik będzie wchodził w interakcję z technologią, tylko badał i opracowywał.

Kiedy zespoł był gotowy do omowienia konkretnych scenariuszy użycia Soli, pomyślano, że technologia ta będzie wykorzystywana w inteligentnych zegarkach, gdzie mały ekran utrudniał tradycyjne wprowadzanie danych za pomocą dotyku. Ale wtedy ATAP zaczął eksperymentowac na smartfonach i byli w stanie zmniejszyc rozmiar chipa do miniaturowych rozmiarow.

Praca Soli na Pixel 4 otrzymała mieszane recenzje, ale pojawienie się technologii we flagowym telefonie Google pokazuje, że firma ufa laboratorium. Jeśli Soli pojawi się w przyszłych urządzeniach w ciekawszej formie, będzie to oznaczało, że firma naprawdę chce dac innowacjom ATAP szansę na sukces.

W koncu Soli został wykonany na tyle mały, aby byc wbudowany w Pixel 4 Fast Company

Pioro, a nie komputer w piorze

Jednym z obszarow, nad ktorymi pracuje laboratorium, są "proste" obiekty, czyli użyteczne urządzenia, ktore nie są nadmiernie skomplikowane technologicznie.

Według Kaufmana, wiele firm zmienia znane przedmioty, przekształcając je w komputery "specjalnego przeznaczenia". Ale ATAP opiera się na technologii chmury Google, więc jego pomysły są bardziej podobne do rzeczy, do ktorych ludzie są przyzwyczajeni, ponieważ większośc obliczen odbywa się w chmurze, a nie wewnątrz urządzenia.

Nie chcę komputera w kształcie samochodu lub długopisu. Chcę po prostu miec inteligentną maszynę.

Dan Kaufman
Głowica ATAP

Podczas spotkania z dziennikarzem, Kaufmann pracował właśnie nad prototypem długopisu, ktory może digitalizowac notatki. Powiedział, że nie konkuruje on z niezwykłym długopisem Parkera za 200 dolarow, ale ze zwykłym długopisem.

Jednym z przykładow popularnego inteligentnego piora jest projekt Livescribe. Aby jednak mogł on śledzic ruchy użytkownika i przenosic to, co zostało zapisane do urządzen, potrzebuje specjalnego papieru. Staje się to przeszkodą na drodze do stania się produktem mainstreamowym.

Opracowanie ATAP wygląda teraz bardziej jak popsicle niż pioro, ale już rozpoznaje tekst bez specjalnego papieru, co pozwoliło zespołowi na przetestowanie prototypu we wspołpracy z technologiami Google. Na przykład, może sugerowac rozwiązania problemow matematycznych i tłumaczyc teksty na inne języki.

Pioro obsługuje rownież usługę Google Quick, Draw AI, wprowadzoną w 2016 r. Oprogramowanie prosi użytkownika o rysowanie obiektow, a algorytm określa, co dana osoba narysowała.

Szybki, rysunkowy projekt

Kiedy reporter Fast Company dostaje pioro ATAP, aby wyprobowac kota Quick, Draw myśli, że patrzy na kangura (byc może dlatego, że kot nie ma wąsow). Ale takie zamieszanie nie jest aż tak wielkim problemem, a obecny rozwoj sprzyja już tworzeniu czegoś większego, mowi dziennikarz.

Kaufman zazwyczaj pokazuje prototypy na wczesnym etapie. Jeśli ludziom podoba się coś konkretnego, zaczynają iśc dalej w tym kierunku. Szuka więc najważniejszej rzeczy w technologii i dokładnie tego, jak ludzie chcieliby ją wykorzystac.

Szybki transfer informacji

Kolejnym osiągnięciem Kaufmana jest technologia, ktora pozwoli na szybkie przesyłanie rożnych informacji z jednego urządzenia do drugiego. Jego celem jest usunięcie pytania "Jak mogę ci to dac??".

Wcześniej dane były przesyłane za pomocą podczerwieni, teraz tę funkcję pełni Bluetooth. Z kolei Kaufman chce uczynic transmisję jeszcze prostszą i bardziej niezawodną: wykorzystując jedynie głośnik, mikrofon i połączenie z Internetem, ale bez konieczności parowania urządzen czy logowania się.

Kiedy Bluetooth Low Energy był dopiero powstającą technologią, inżynierowie Google probowali wykorzystac go do stworzenia cyfrowej ruletki. Stwierdzili, że Bluetooth nie wystarczy do tego celu, a jeden z ekspertow postanowił wykorzystac fale dźwiękowe do pomiaru odległości.

Jednak hałas z elektroniki był zbyt głośny i denerwował kolegow. Projekt pomiaru taśmowego nie został zrealizowany, ale naukowcy wpadli na pomysł wykorzystania ultradźwiękow do przesyłania danych między urządzeniami.

Kaufman nie jest pewien, kiedy technologia ta będzie dostępna dla konsumentow. Jego zdaniem zależy to od tego, czy uda mu się przekonac inne działy w Google, aby włączyły go do swoich projektow. McCracken uważa to za zaletę: lepiej pozwolic pomysłowi przejśc przez krytykę, niż wypuszczac technologię na rynek, zanim jeszcze będzie gotowa.

"Mysz do domu"

Kaufmann wspomina, że mysz komputerowa początkowo spotkała się z sceptycyzmem. Ułatwił on jednak korzystanie z komputera dużej liczbie osob, ktore nie myślały jak programiści i nie potrafiły pisac komend sterujących programami.

W ostatnich latach pojawiło się wiele urządzen inteligentnego domu, ale dzielenie się nimi jest nadal skomplikowane i przypomina programowanie. Ten problem doprowadził firmę ATAP do pomysłu stworzenia uniwersalnej "myszy dla domu".

Pracownicy laboratoriow uważają, że asystenci głosowi do sterowania urządzeniami, choc są dobrzy, nie zapewniają przestrzennego wprowadzania danych ani łatwego wyboru. Jednym ze źrodeł inspiracji dla tego projektu jest tricorder z serialu Star Trek. Film wykorzystuje go do skanowania czujnikow środowiskowych, analizowania informacji i rejestrowania danych.

Teraz "mozgiem" myszy ATAP jest mały telefon Palm z systemem Android, ktory był rozwijany, aby ludzie mogli odzwyczaic się od dużych smartfonow. Urządzenie jest podłączone do kontrolera systemu wirtualnej rzeczywistości Vive VR, ktorego czujniki pomagają pilotowi zrozumiec, gdzie użytkownik kieruje wzrok.

Teraz możesz skierowac mysz na żarowkę, aby ją włączyc, lub przenieśc muzykę z kanału YouTube na komputerze do prawego głośnika, a następnie z powrotem do żarowki i sprawic, że będzie pulsowac w rytm melodii.

Dodatkowo, mysz wykorzystuje technologię rozpoznawania obrazu Google Lens. Pozwala on na skierowanie zdalnie sterowanej kamery na płytę CD, rozpoznanie jej przez urządzenie i przesłanie zawartości do głośnika w celu odsłuchania.

Projekt Google Lens

Kiedy dziennikarz zapytał Kaufmana o używanie Google Lens, szef ATAP odpowiedział, że działy Google udostępniają swoją technologię, aby laboratoria nie musiały jej tworzyc na potrzeby swoich projektow. Innym przykładem jest pomoc inżynierow Asystenta Google.

Firma nie ujawnia wielkości swojego zespołu ATAP, ale Fast Company reporter McCracken myśli, że jest znacznie mniejszy w porownaniu do działu sprzętu zespołu. W 2018 roku, kiedy Google przejął większośc działu smartfonow HTC, zatrudnił jednorazowo 2 tys. inżynierow.

Jednak jednym z najważniejszych obowiązkow Kaufmana jest wspołpraca nie tylko z innymi działami Google, ale także z innymi firmami Alphabetu: Verily, Waymo i in.

Chociaż ATAP nie wydał wielu przełomowych rozwiązan w ciągu siedmiu lat, jego potencjał jest ogromny, mowi dziennikarz Fast Company. Rosnąca integracja z innymi działami ma sens, a jeśli ATAP może generowac pomysły i rozwoj w taki sam sposob jak usługi Google, postawienie na eksperymentalne laboratorium może działac na korzyśc firmy.

#atap #google

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *