W jaki sposob firmy mogą bezpiecznie przywrocic pracownikow do pracy i zmniejszyc ryzyko infekcji

Robotyka, a nawet algorytmy mogą dziś pomoc pracownikom w bezpiecznej pracy w biurze – mowi Siergiej Nurislamov, anestezjolog i reanimator, ktory założył kliniki Vibor i Medvibor oraz Centrum Medyczne Neuro Discovery.

Wiele firm aktywnie przygotowuje się na powrot pracownikow do biura, a niektore już to zrobiły. W porownaniu do telepracy w domu, nawet minimalna liczba osob w biurze (wliczając w to takie czynniki jak jazda do i z biura, dostarczanie żywności i dokumentow przez firmy kurierskie, korzystanie z windy, itp.) zwiększa ryzyko infekcji nawet czterokrotnie. Dla pracodawcow przygotowałem porady, jak zapewnic swoim pracownikom maksymalne bezpieczenstwo i zmniejszyc ryzyko infekcji u osob powracających do pracy.

Od czego zacząc, przygotowując się do powrotu do biura

Przeprowadź audyt z wyprzedzeniem i weź pod uwagę kilka czynnikow, zorganizuj panele dezynfekcyjne przy wejściu do biura i zaopatrz się w środki dezynfekujące, przygotuj pomieszczenia biurowe – tam gdzie to możliwe, otworz drzwi, aby uniknąc dotykania się w ciągu dnia, wyznacz godziny lunchu, przyjścia i wyjścia, zminimalizuj liczbę osob w salach konferencyjnych, a jeszcze lepiej zastosuj Zoom, pomyśl o planie siedzen – w otwartej przestrzeni możesz zastosowac siedzenia ukośne lub w szachownicę w odległości 1,5 do 2 metrow. Dezynfekcja musi byc przeprowadzana co najmniej raz dziennie przez profesjonalny personel i regularne czyszczenie środkami dezynfekującymi zalecanymi przez Rospotrebnadzor. Ludzie będą musieli nosic maski przez cały dzien, potrzebne są rownież rękawice, ale można je zdjąc w miejscu pracy. I, oczywiście, zachowując społeczny dystans. Spożywanie posiłkow jest możliwe w miejscu pracy lub w stołowce w wyznaczonych godzinach, przy użyciu jednorazowych naczyn stołowych i przyborow kuchennych. Posiłki mogą byc zamawiane za pośrednictwem firm kurierskich – w tym przypadku nie należy przyjmowac zamowien na terenie biura, a wskazane jest łączenie zamowien i schodzenie się po dostawę do jednego pracownika. Jeśli dana osoba była w podroży służbowej lub na wakacjach, zaleca się poddanie jej kwarantannie podczas pracy zdalnej.

Kogo w pierwszej kolejności należy wyprowadzic z biura

Badaniu powinni poddac się pracownicy, ktorzy nie są narażeni na ryzyko, w wieku poniżej 45 lat, w rodzinie nie ma pracownikow służby zdrowia. Liczba zależy od sytuacji (pod uwagę bierze się wielkośc powierzchni biurowej, rozmieszczenie miejsc siedzących i potrzeby pracownikow związane z wyjściem), ale powinna zapewniac odległośc. Około 20-30% pracownikow.

Jak zorganizowac testy dla pracownikow

Jeśli chodzi o badania – PCR (wymaz z gardła) wykonany 4-5 dni przed przyjściem do gabinetu. Następnie warto powtarzac je co dwa tygodnie, aby znaleźc bezobjawowych nosicieli.

Jak zmierzyc temperaturę u pracownika?

Pomiar temperatury przy wejściu do biura rano jest zazwyczaj bardziej psychologiczny. Wiedząc, że przy wejściu są kontrole, człowiek nie pojdzie do pracy. Ale każdy, kto miał ostrą infekcję drog oddechowych wie, że temperatura zazwyczaj wzrasta powyżej 37°C.0 bliżej wieczora. Dlatego zalecam, aby pozwolic sobie na przypadkowe termometry pod koniec dnia pracy lub po południu.

Jeśli ktoś w drużynie ma gorączkę, konieczne jest odizolowanie chorej osoby i wezwanie lekarzy. Każdy, kto jest w tym samym pomieszczeniu lub w stałej interakcji z nim/nią staje się pierwszym kontaktem i musi iśc do domu na dwa tygodnie, aby się odizolowac.

Jaka jest obecnie najbezpieczniejsza forma transportu publicznego?

Na zewnątrz i tak jest więcej kontaktu. Szybkie autobusy są najlepszym środkiem transportu, jest mniej kontaktow i nie tak dużo powietrza jak metro. Im więcej masz kontaktow, tym większe jest potencjalne ryzyko zarażenia się i tym większe ryzyko powstania ogniska zakażenia.

W dzisiejszym klimacie epidemiologicznym ryzyko infekcji jest czterokrotnie większe dla pracownikow pracujących w biurze niż dla tych pracujących zdalnie w domu.

Na co warto zwrocic uwagę przy organizacji przestrzeni biurowej

Dodatkowa indywidualna wentylacja nawiewna i wywiewna w miejscu pracy może znacznie zmniejszyc prawdopodobienstwo infekcji. Podczas filtrowania powietrza wylotowego należy upewnic się, że na filtrach nie ma cząsteczek wirusow. Idealnie byłoby rozwinąc monitorowanie cząstek wirusowych poprzez analizę spektralną chusteczek z filtrow, co pozwoliłoby zidentyfikowac możliwośc infekcji w zatłoczonych obszarach. Jeśli w przyszłości zostanie to zautomatyzowane, monitorowanie może byc zdalne. W międzyczasie zaproponowano mobilne laboratoria zdolne do wykonania 300 lub więcej testow reakcji łancuchowej polimerazy (PCR) w ciągu dwoch godzin, aby przyspieszyc identyfikację zakażonych pracownikow w dużych przedsiębiorstwach. A dla pracownikow i pracownic będzie to tylko kwestia radzenia sobie z rosnącym dyskomfortem psychicznym wynikającym zarowno z przymusowej 3-4 miesięcznej samoizolacji, jak i z konieczności dostosowania się do nowych zasad dotyczących dystansu i przestrzegania reżimow pracy. Praca psychologiczna z pracownikami i zespołami oraz kształcenie kadry kierowniczej w zakresie rozwiązywania jakościowo nowych sytuacji konfliktowych będą z pewnością poszukiwane.

Robotyka, a nawet algorytmy mogą pomoc w bezpiecznym prowadzeniu biura dla pracownikow.

Jakie nowe technologie można wykorzystac, aby zapewnic bezpieczenstwo pracownikom w biurze

Firmy mogą korzystac z robotyki. Na przykład, Sberbank stworzył prototyp robota, ktory niszczy wirusy i może zdezynfekowac wystarczająco duży obszar w ciągu jednej nocy. Algorytmy pomagają teraz pracownikom bezpiecznie rozpocząc pracę w biurze. oneFactor oferuje usługę opartą na technologii uczenia maszynowego, ktora identyfikuje ryzyko zakażen w miejscu pracy. Taki algorytm został już zastosowany w Moskwie i Niżnym Nowogrodzie. Pracodawcy mogą korzystac z usługi jako dodatkowego sposobu na zapewnienie bezpieczenstwa pracownikom podczas pracy w biurze i kilkukrotnie zmniejszyc ryzyko ewentualnych zakażen. Na mocy porozumienia z pracownikami, firma zastosowała algorytm przygotowujący do stopniowego otwierania biura. W ten sposob, zgodnie z wynikami badan, 10 z 58 pracownikow zostało uznanych za zagrożonych zakażeniem. Jeden pracownik był rzeczywiście chory, inni mieli rożne objawy ostrej infekcji drog oddechowych, a kilku nie miało żadnych objawow. Algorytm pozwala na proaktywną identyfikację prawdopodobienstwa wystąpienia choroby w celu przeprowadzenia dalszych badan lekarskich. Pracodawcy mogą skorzystac z zalecen ekspertow medycznych dotyczących tego, ktorzy pracownicy mogą zostac przyjęci do pracy w pierwszej kolejności: wykluczyc grupy ryzyka, w pierwszej kolejności przyjąc osoby, ktore chorowały, ale pod warunkiem odbycia 2 tygodniowej kwarantanny, a resztę przyjąc w miarę zmniejszania się prawdopodobienstwa zachorowania.

Zdrowie pracownikow jest podstawową wartością, a pracownicy powinni byc planowani wyłącznie na podstawie celowości, a nie tendencji do usuwania ograniczen. Jeśli pracodawca podjął taką decyzję, powinien podjąc maksymalne środki i chronic swoich pracownikow, w przeciwnym razie może to doprowadzic do powstania ogniska choroby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *