Przypadek yandex autotargeting.direct: jak rozszerzyc semantykę i nie marnowac budżetu na „puste” kliknięcia

Auto-targeting pozwala na rozszerzenie semantyki przy niskiej konkurencji i tanszym ruchu. Ale pod warunkiem, że wszystko zostanie wykonane prawidłowo. Przykładem wykorzystania autotargetingu jest kampania dla serwisu internetowego.

Jak działa autotargeting

3 lipca Yandex ogłosił, że wyłączy "dodatkowe istotne frazy" (ARP). Autotargetowanie pozostanie teraz w Direct dla automatycznego wyboru semantyki i rozszerzenia zasięgu.

Decyzja o wyłączeniu DFR jest podyktowana faktem, że autotargetowanie i "Dodatkowe Istotne Frazy" spełniają podobne zadania. W rzeczywistości oba algorytmy pomagają automatycznie zwiększyc zasięg, ale działają inaczej.

Istota technologii RDF jest następująca: na podstawie słow kluczowych dodanych do kampanii, semantyka jest rozszerzana o dodatkowe zapytania BF w tej samej lub pokrewnej tematyce. Przynajmniej tak miało byc.

Ale w rzeczywistości otrzymaliśmy nieistotny ruch dla zapytan zebranych z pomocą ADF. Dlatego też technologia ta nie cieszy się zbytnią popularnością, a społecznośc PPC nie jest zasmucona słysząc o zniesieniu RFT:

Yandex rozwinął technologię autotargetingu w 2017 roku (początkowo tylko dla kampanii wyszukiwania). Można ją teraz włączyc rownież dla PRX. Przy włączonym autotargetingu Yandex analizuje strony docelowe i automatycznie identyfikuje odpowiednie zapytania, dla ktorych należy wyświetlac reklamy. Synonimy, formy wyrazow i zwroty bliskoznaczne, jak rownież wyrazy minusowe są wybierane automatycznie.

Autotargeting nie jest technologią idealną. Zwiększa udział emisji nietragetowanych (ale można go zmniejszyc – pokażemy Ci jak).

Auto-targeting przypomina dynamiczne reklamy wyszukiwania w kampaniach Google Ads. Google posiada jednak bardziej zaawansowaną technologię: algorytmy systemu same wybierają strony docelowe i tworzą tytuły reklam.

Jak aktywowac autotargetowanie

Jeśli prowadzisz reklamy w wyszukiwarce, autotargetowanie może byc włączone podczas tworzenia grupy reklam.

W tym miejscu należy aktywowac przełącznik autotargetowania i ustawic stawkę.

Możesz rownież włączyc autotargetowanie w już utworzonej grupie. W tym przypadku można ustawic stawkę w zakładce "Frazy".

Zalecenia dotyczące stosowania autotargetingu

Autotargetowanie jest w porządku w następujących sytuacjach:

 • Reklamujesz się w bardzo wąskiej niszy, gdzie trudno jest zebrac wystarczająco dużo semantyki, aby dotrzec do grupy docelowej. Jeśli uruchamiasz kampanie w zwykły sposob, ryzykujesz uzyskanie statusu "low impression" z powodu niskiego zasięgu. Jedno rozwiązanie – tylko autotargeting.
 • Pracujesz w niszy o wysokiej klikalności i dużej konkurencji. Wykorzystanie autotargetowania pomoże zaoszczędzic pieniądze – znajdź nowe zapytania o konwersję przy mniejszej konkurencji.
 • Pilna potrzeba uruchomienia reklam ("na wczoraj"), a rdzen semantyczny nie jest zmontowany. Autotargetowanie pomoże Ci szybko uruchomic reklamy dla zapytan, ktore algorytm znajdzie.

Autotargetowanie nie działa, Jeśli:

 • Nie masz dodatkowego budżetu na testy. Autotargeting wymaga przetestowania i sprawdzenia skuteczności. Dlatego, jeśli masz ograniczony budżet i musisz go racjonalnie wykorzystac, lepiej jest przeprowadzic zwykłą kampanię wyszukiwania.
 • Nie będziesz miał wolnego czasu na optymalizację kampanii. Uruchamiając autotargeting nie można wszystkiego pozostawic algorytmom. Aby Twoja kampania była skuteczna, musisz regularnie monitorowac zapytania, na ktore wyświetlane są Twoje reklamy i na bieżąco dodawac nieistotne dla Ciebie słowa do listy minusow.
 • Na landing page'ach treśc zmienia się cały czas (np. raz w tygodniu). W tym przypadku algorytmy autotargetowania nie będą w stanie zebrac wystarczającej ilości danych do optymalizacji.

Nie jest rownież wskazane uruchamianie autotargetowania, jeśli nie masz aktywnej kampanii wyszukiwania. Po prostu nie będziesz miał danych o skuteczności i nie będziesz mogł ich porownac z wynikami autotargetowania.

Co musisz zrobic zanim uruchomisz autotargetowanie

Aby autotargeting działał skutecznie, należy pamiętac o kilku rzeczach:

 • W tekstach reklamowych należy używac priorytetowych fraz kluczowych, informacji o ofercie oraz komunikatow reklamowych. Algorytm autotargetowania będzie brał pod uwagę treśc reklam, dlatego ważne jest, aby były one odpowiednio zaprojektowane.
 • Sprawdź, czy nagłowki title i h1 na stronach docelowych są wypełnione. Jeśli masz dużo stron docelowych, zbierz z nich tagi za pomocą darmowego parsera i sprawdź podwojnie. Używaj słow kluczowych w tytule i h1 (najważniejsze, unikaj overspamu i nienaturalnych konstrukcji).
 • Upewnij się, że strony docelowe mają odpowiednie teksty – wpływa to na dokładnośc autotargetowania.

Po uruchomieniu wszystko dopiero się zaczyna: monitoring i optymalizacja

Ważne jest, aby zrozumiec: autotargetowanie nie jest magicznym przyciskiem, ktory można nacisnąc i obserwowac jak tanie oferty "spadają". Po uruchomieniu kampanii należy pracowac nad jej skutecznością, aby ją dopracowac.

Co musisz zrobic:

1. Śledzenie zapytan, ktore napędzają ruch. Jeśli autotargetowanie pokazuje reklamy dla zapytan nietargetowanych, szybko je pomniejsz na poziomie grupy.

2. Dostosuj swoją ofertę. Jeśli wybrana została strategia automatycznego składania ofert, nadaj priorytet autotargetowaniu.

Lepiej jest zarządzac ofertami ręcznie, jeśli chcesz miec większą kontrolę. W tym przypadku ocen autotargeting nieco niżej niż średnia dla zwykłych kampanii. Następnie przedstawimy przypadek, w ktorym takie podejście pozwoliło nam zwiększyc skutecznośc kampanii z autotargetowaniem i uzyskac niedrogie zapytania do głownej kampanii.

Case study: Jak autotargetowanie pomogło Ci zwiększyc semantykę w konkurencyjnej niszy i obniżyc koszty ruchu

Dane wyjściowe dla projektu

Reklama serwisu oferującego narzędzia do promocji w Internecie (SEO, PPC, targetowanie).

prowadzą już aktywną kampanię wyszukiwania, ktorej celem jest przyciągnięcie rejestrujących się do serwisu. Reklamy prowadzone są głownie na popularne frazy HF i Cph – pozwalają one na dotarcie do użytkownikow, ktorzy prowadzą autopromocję stron internetowych. Przykłady takich zapytan: "promocja stron internetowych", "promocja seo" itp.

Koszt rejestracji mieścił się w dopuszczalnym przedziale.

Po co optymalizowac coś, co już działa dobrze

Choc kampania przynosi konwersje za rozsądną cenę, nie jest idealna. Ze względu na fakt, że reklama została uruchomiona na popularne słowa kluczowe, a nisza jest dośc konkurencyjna, kliknięcia są drogie.

Testowaliśmy dodawanie synonimow, form wyrazowych i fraz z pokrewnych tematow, aby zmniejszyc koszt ruchu. Wyniki były słabe – większośc naszych reklam otrzymała status "low impressions". Proby łączenia słow w grupy nie poprawiły znacząco sytuacji.

Postanowiliśmy uruchomic autotargetowanie w trybie testowym, aby wyszukac zapytania, ktorych nie udało nam się zebrac w trybie ręcznym.

W ten sposob kampania funkcjonowała przez miesiąc przed włączeniem autotargetowania:

Jak skonfigurowaliśmy i uruchomiliśmy autotargeting

Aby przetestowac autotargetowanie bez wpływu na bieżącą kampanię, skopiowaliśmy ją i utworzyliśmy nową grupę reklam. Grupa zamieściła trzy ogłoszenia w głownym serwisie CTP:

Średni CPC dla kampanii wyszukiwania wyniosł 36 rubli w zeszłym miesiącu. Test autotargetowania został przeprowadzony kosztem 12 rubli. Oferty dla pozostałych słow kluczowych w kampanii zostały ustawione na poziomie -30% wartości bazowej.

Praca po uruchomieniu: codzienny monitoring i usuwanie nieistotnych zgłoszen

Po uruchomieniu częśc ruchu uzyskanego dzięki autotargetowaniu nie była targetowana (około 40% całego ruchu). Możesz zobaczyc przykłady nie docelowych żądan na zrzucie ekranu:

Pojawiły się zapytania dotyczące innych usług oraz zapytania o marki agencji i usług.

Cały ten nieistotny ruch powinien zostac zlikwidowany. Więc przez dwa tygodnie musiałem spędzic sporo czasu ręcznie minusovanie non-target żądan (minusovali około 2-3 razy dziennie).

Do listy słow negatywnych dodano nazwy marek oraz słowa niezwiązane z obszarem usługi.

Regularne zapytania minusowe stawały się mniej istotne wraz ze zmniejszającą się liczbą regularnych zapytan minusowych. CTR wzrosł z 2,5% do 4,5% w ciągu dwoch tygodni. Udział ruchu niekierowanego wynosił już mniej niż 20%.

Zapytania autotargetingowe stały się bardziej istotne:

Co otrzymaliśmy na koniec

Przez pierwsze tygodnie, kiedy optymalizowaliśmy kampanię, autotargetowanie dawało czadu. W czwartym tygodniu grupa reklamowa zaczęła systematycznie przynosic konwersje.

Poniżej przedstawiamy wyniki uzyskane w pierwszym miesiącu po optymalizacji (prosimy o podanie zmian metryk w stosunku do początkowej kampanii):

 • CPC spadło o 40% do 21,7 rubli za kliknięcie.
 • CTR spadł dwukrotnie (z 9,11% do 4,47%). Jest to dośc spodziewane, ponieważ dla kampanii z autotargetowaniem ustawiamy niższe oferty.
 • Liczba rejestracji – 2,5 razy mniejsza. Na uwagę zasługuje fakt, że wspołczynnik konwersji był o 10% niższy niż w początkowej kampanii.

Po kolejnym miesiącu wyniki się poprawiły:

 • Średni koszt za kliknięcie spadł do 19,76 rubli.
 • CTR wzrosł do 6,7% (wciąż niższy niż w początkowej kampanii, ale już lepszy).
 • Koszt i liczba konwersji – prawie takie same jak w oryginalnej kampanii.

Po trzech miesiącach optymalizacji kampanii testowej, zaczęliśmy otrzymywac taką samą liczbę konwersji jak w oryginalnej kampanii. Na tym etapie wyłączyliśmy wyświetlenia dla słow kluczowych przeniesionych z kampanii początkowej. Pozostał tylko autotargeting.

Autotargetowanie pomogło nam zdobyc ruch poprzez niskoczęstotliwościowe wyrażenia, ktore nie były zawarte w naszym oryginalnym rdzeniu semantycznym. Niektore z tych wnioskow miały dośc niedrogie konwersje. Te zwroty zostały dodane do oryginalnej kampanii.

Zwiększenie oferty – nieskuteczne. Probowaliśmy uruchomic go w celach testowych, ale wyniki były gorsze: zaczął napływac ruch dla zapytan jednowyrazowych ("reklama", "strona" itp.). Nie mogliśmy ich dezaktywowac, ponieważ są one częścią BF i fraz BF. Dlatego odmowiliśmy zwiększenia ofert i wrociliśmy do pierwotnej strategii.

Podsumowując, uzyskaliśmy dobre wyniki, a inwestycja czasu i pieniędzy w kampanię testową z autotargetowaniem opłaciła się. Oprocz dodatkowych konwersji, otrzymaliśmy dobrze dostrojony "kombajn" do produkcji niedrogich i trafnych semantyk dla głownej kampanii.

Jak najefektywniej wykorzystac autotargeting

Sposob, w jaki Yandex przedstawia technologię autotargetowania, nie całkiem poprawne oczekiwania są tworzone: jak gdyby autotargetowanie było idealne dla początkujących i pozwala na prowadzenie kampanii w 1 kliknięcie, co doprowadzi do niedrogich konwersji, i ogolnie będzie oszczędzac zasoby tak bardzo, jak to możliwe.

W praktyce jednak, rozpoczęcie kampanii i nie robienie niczego nie przyniesie rezultatow. Jeśli nie pracujesz ściśle z minus-words po uruchomieniu, autotargeting przyniesie ~40-50% nieistotnego ruchu.

Ale jeśli jesteś gotowy do pracy nad optymalizacją, autotargeting może dac dobre wyniki: nadaje się do znalezienia nowych semantyk w wąskich i bardzo konkurencyjnych niszach.

Podstawowy algorytm, jak sprawic, by działał dobrze:

 1. Utworz nową kampanię do testowania autotargetowania – najlepiej kopię zwykłej kampanii wyszukiwania z grupą autotargetowania.
 2. Upewnij się, że tekst reklam i strony, na ktore kierujesz ruch, są związane z Twoim produktem. Jeśli nie, udoskonal je.
 3. Uruchom autotargetowanie. Następnie należy sprawdzic zapytania, na ktore system przynosi ruch każdego dnia i odjąc wszelkie niekierowane słowa kluczowe.
 4. Podczas przenoszenia słow kluczowych do głownej kampanii, sprawdź czy nie ma duplikatow (tutaj jest darmowe narzędzie).
 5. Na początek optymalne jest ustawienie stawki na poziomie 30-50% średniej stawki w początkowych kampaniach. Poźniej można przetestowac, jak zmienia się stawka i jaki ma to wpływ na wydajnośc.
 6. Bądź cierpliwy. Aby odpowiednio ocenic skutecznośc autotargetingu, będziesz potrzebował od 1 do 3 miesięcy optymalizacji i monitorowania kampanii. Okres ten jest potrzebny do wytrenowania algorytmow. Jeśli zrobisz to dobrze, możesz uzyskac dobry i niedrogi ruch.

I pamiętaj, że jeśli masz napięty budżet, nie warto uruchamiac autotargetingu za ostatnie grosze. Jest to w koncu dodatkowe narzędzie dla tych, ktorzy probowali już wszystkiego i mają trochę wolnych środkow na testy.

Profesjonalista w dziedzinie reklamy kontekstowej/targetingowej? Połącz się z Click.i byc wynagradzanym za wydatki klienta.

– Płacenie prawdziwymi pieniędzmi – kiedy Ci to pasuje

– Płatności: przez WebMoney, yandex.money, QIWI

– Maksymalna opłata jest już dostępna od 50 tys. kt i więcej. ruble miesięcznie

– Nie ma minimalnego progu dla przyznawania nagrod

– Jedna umowa i akt dla wszystkich systemow reklamowych

– Bezpośredni dostęp do biur promocji

Szczegołowe informacje na temat programu partnerskiego można znaleźc tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *