O przyszłości, inwestycjach i rozwiązaniach w świecie postkoronawirusowym: fragmenty wywiadu z victorem orlovskym

Viktor Orlovsky jest znany każdemu, kto śledzi działalnośc największego banku w naszym kraju. Jest jednym z kluczowych ekspertow w zakresie rozwoju rodzimej innowacyjności na rynku rosyjskim. Jego projekt cyfrowej transformacji przekształcił kasy oszczędnościowe w bank cyfrowy, z ktorego obecnie chętnie korzystamy. Po zbudowaniu udanej kariery w Sberbanku, Viktor wyruszył na podboj Doliny Krzemowej. Obecnie jest on prowadzony przez Fort Ross Ventures, ktory zarządza ponad 350 milionami dolarow.

Na otwartym spotkaniu w Atlanta Business Club, założyciel funduszu venture capital mowił o organizowaniu się w świecie po koronawirusie, o sekretach udanego inwestowania i przewidywaniach dla sektora medycznego i edukacyjnego.

Założyciel, partner zarządzający Fort Ross Ventures, gośc Atlanta Business Club

Jak podejmowane są decyzje w Fort Ross Ventures

"Głowna zasada brzmi: rozwiązuj szybko.

Moj zespoł i ja znacznie zwiększyliśmy prędkośc naszej komunikacji, pomimo tego, że znajdujemy się w rożnych strefach geograficznych: Izrael, Moskwa, Kalifornia. Zebraliśmy się razem i pracowaliśmy w czasie rzeczywistym. Wyobraź sobie, że nasz Zoom jest zawsze włączony i pracujemy jako zespoł, przynajmniej kiedy nie śpimy. Nie oszczędzaliśmy nikogo, a tam gdzie trzeba było ciąc, to cięliśmy. W kryzysie wygrywają ci, ktorzy potrafią podejmowac szybkie decyzje i szybko reagowac. Był to klucz do naszego ogolnego sukcesu, a wiele z naszych firm przedłużyło swoje istnienie.

Podam przykład start-upow. Ludzie są głownym kosztem firmy. W jednej z firm dyskutowaliśmy o obniżeniu kosztow o 30% i przedstawiliśmy zalecenia dotyczące zmniejszenia wynagrodzen pracownikow. Ale prezes, ktory kosztował firmę najwięcej, postanowił zrezygnowac z własnej pensji na rzecz pracownikow. Uważa on, że ludzie będą wyjeżdżac z powodu nowych warunkow finansowych. I tak były cięcia płac – zarząd upierał się przy swojej decyzji, ale nie odszedł ani jeden pracownik. Rynek się zmienił: ludzie zdają sobie sprawę z tego, jak trudny jest to biznes i wielu kibicuje firmie. Ponadto, wielu ludzi nie ma teraz dokąd pojśc. Ten rok zasadniczo zmienił psychologię ludzi.".

W co inwestuje Fort Ross Ventures

Nie inwestujemy w produkt czy technologię – inwestujemy w zespoł i biznes". Zazwyczaj, na etapie inwestycji, firma generuje już co najmniej 7-8 milionow dolarow przychodu i ma pewną historię. Dlatego bardzo ważne są dla nas następujące rzeczy: wielkośc rynku, na ktory skierowane są nowo powstałe firmy, ewolucja tego rynku oraz konkurencja. Zdolnośc założyciela do rekrutowania i przyciągania dodatkowych talentow do swojego zespołu odgrywa dużą rolę. Ważna jest rownież ekonomika jednostki – czy projekt może zarabiac w teorii i w praktyce oraz czy będzie w stanie wejśc na giełdę. W biznesie cyfrowym, technologia jest produktem, nie można wyznaczyc granicy między tymi dwoma, więc oczywiście inwestujemy tylko w biznes technologiczny.".

Jak zmieni się branża opieki zdrowotnej

"Myślę, że cyfrowa medycyna zmieni się znacznie szybciej niż za 10 lat. Dotychczasowa medycyna była całkowicie tradycyjną, analogową opowieścią. Nadchodzą globalne zmiany: telemedycyna, lekarze mierzący temperaturę przez Zoom i bardziej złożone rozwiązania.

Długo opieraliśmy się wprowadzeniu technologii cyfrowej. Ty sam chcesz umowic się na wizytę do młodego, innowacyjnego lekarza? Myślę, że nie. Ludzie często wolą konserwatywnych lekarzy, ktorzy nie będą eksperymentowac na pacjentach.

Lekarze, personel medyczny, administratorzy w instytucjach opieki zdrowotnej, nie tylko w Rosji, ale na całym świecie, są ludźmi bardzo konserwatywnymi, więc wdrażanie innowacji technologicznych w tej branży jest bardzo długim i trudnym procesem.

Moja prognoza: zobaczymy wiele cyfrowej medycyny, szczegolnie wśrod 10 największych firm w USA, a w ciągu 10 lat zobaczymy przynajmniej jedną firmę telemedyczną.

W branży cyfrowej obowiązuje zasada "60, 30 i wszystko inne". Pierwszy gracz ma 60% rynku, drugi 30%, trzeci 5%, a kolejnych 50 graczy dzieli resztę niszy. Jest powod, dla ktorego Amazon, Apple, Facebook i Google mocno inwestują w opiekę zdrowotną, po prostu nie chcą tam jakiegoś startupu, ktory może przejąc 60% rynku.".

Jak zmieni się sektor edukacji?

"Zmiana w kierunku edukacji online nadchodzi już od dłuższego czasu. To jak trzęsienie ziemi, ktore następuje w ostatniej chwili, kiedy skała nie wytrzymuje już naprężen.

Rynek edukacyjny w USA to ponad trzy biliony dolarow i myślę, że kolejną firmą, ktora znajdzie się w pierwszej dziesiątce w 2030 roku będzie globalna firma edukacyjna. Biznes niecyfrowy rożni się od cyfrowego nie dlatego, że ma aplikację online lub dobrą stronę internetową, ale ze względu na to, jak bardzo może się skalowac. Jeśli możesz się rozwijac dzięki technologii, a nie wzrostowi organicznemu, nie musisz budowac 100 000 nowych szkoł. Rynek edukacyjny na świecie i w Rosji jest fantastycznie duży, a wejście formatu online do tej branży zajęło bardzo dużo czasu.

Kształcenie na odległośc jest obecnie absolutną normą, a na pytanie, czy Stanford mogłby sprzedac swoje kampusy i przejśc do trybu online rownież w ciągu 10 lat, odpowiadam – nie ma takiej możliwości. Mogą istniec tylko korpusy badawcze, ktore potrzebują laboratoriow off-line, a cały proces edukacyjny przeniesie się do sieci.

To przejście będzie miało fantastyczny wpływ na rozwoj świata w ogole, ponieważ teraz chłopiec z Doliny Ferganskiej, podłączony do Internetu, będzie mogł uzyskac wysokiej jakości edukację bez konieczności opuszczania Doliny Ferganskiej, i to jest bardzo fajne. Wierzę, że jeśli cokolwiek może bardzo pomoc ludzkości, to właśnie globalna edukacja online".

#inwestycje #wywiady #kryzys #biznes

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *