Nawet jeśli nigdy nie promowałeś strony, nadszedł czas, aby dowiedziec się, ile to kosztuje

Niedawne pytanie mojego znajomego, ile kosztuje promocja strony, po raz kolejny sprawiło, że połtorej godziny zajęło mi wyjaśnienie całego mechanizmu promocji. W koncu okazało się, że nie ma jeszcze strony internetowej. Po tym postanowiłem napisac ten materiał: po pierwsze, nie chcę już tracic czasu, a po drugie, pełny materiał pomoże w koncu postawic wszystkie kropki w tej sprawie. Dla tych, ktorzy nie lubią czytac – na koncu są wyliczenia z konkretnymi liczbami.

Zrozumienie procesu

Od razu mowię: w SEO po prostu nie ma podziału na "płatne" i "bezpłatne" – nawet do "bezpłatnych metod" trzeba zatrudnic specjalistę, ktorego praca kosztuje.

Po pierwsze, spojrz na samą stronę. Gotowy do sprzedaży? Właściwa strona ma dobre wskaźniki konwersji, wszystkie elementy użyteczności zostały przemyślane, istnieje wyraźne "call-to-action", formularze zwrotne są połączone. Proces zamawiania jest uproszczony: są recenzje, linki do partnerow, konkretne przypadki, wyrożnione zdjęcia pracownikow itp.

Jednocześnie należy zwrocic uwagę na konkurencję: wybierz 10 najlepszych z wyszukiwarki i przeanalizuj, co pomogło im zając wysoką pozycję na rynku. Będziemy musieli wykorzystac ich tajemnice sukcesu. Zbieramy rdzen semantyczny, sprawdzamy strukturę strony (do tego celu wykorzystujemy podejście SILO).

Zakonczenie audytu zewnętrznego. Przejdźmy do spraw wewnętrznych: stosujemy sprawdzone rozwiązania, ktore wykazały swoją skutecznośc u konkurencji, staramy się w jak największym stopniu poprawic wszystkie parametry dalszego rankingu.

Minimalny czas w tym przypadku – tydzien. Maksymalna wysokośc zależy od wielkości projektu. Przybliżona cena na etapie: 30 000 rubli., co obejmuje koszty marketera, specjalisty SEO i programisty. Miesięczne utrzymanie strony będzie wynosic jedną trzecią tej kwoty. A jeśli mowimy o dużym sklepie internetowym – będzie to oznaczało podobne kwoty w dolarach.

Gdzie należy skierowac wysiłki?

Aby kontrolowac cały proces, musisz połączyc Yandex.Metryka i Google.Analityka (jeśli to konieczne, usługa analityczna typu end-to-end, taka jak Roistat).

Zacznijmy promowac.

Kanał docelowy zostanie wybrany w zależności od specyfiki odbiorcow. Informacje na temat tego planu można rownież zaczerpnąc od konkurencji. Pomoże w następujących usługach: spywords.ru, similarweb.com.

Podstawą każdej promocji są trzy głowne kanały pozyskiwania nowych odwiedzających:

– reklama kontekstowa w wyszukiwarkach;

– SEO;

– Ukierunkowana reklama w mediach społecznościowych (SMM).

Zacznijmy od klasyki..

Reklama kontekstowa pojawiła się na początku XXI wieku i nadal pozostaje najszybszym i najskuteczniejszym sposobem na przyciągnięcie grupy docelowej. Nie ma sensu opisywac procesu tworzenia kampanii: w sieci są dziesiątki materiałow na ten temat. Lepiej jest rozważyc mechanizm obliczania w praktyce.

Wyobraźmy sobie, że jesteśmy małą firmą B2B. W naszej niszy jest mała konkurencja, a obecny wspołczynnik konwersji – 5%. Tj. Od 100 odwiedzających prośbę o zakup produktow zostawia 5 osob. Jeśli średni koszt za kliknięcie wynosi 50 rubli., jedna aplikacja będzie nas kosztowac 1,000 rubli., wydanych na reklamę.

Za dalsze działania odpowiedzialny jest dział sprzedaży. Jeśli nasz produkt zostanie kupiony przez jednego klienta z pięciu, wartośc sprzedaży wyniesie 5 000 rubli. Oczywiście podane liczby są przybliżone: w rzeczywistości negocjacje mogą byc opoźnione, a transakcje często konczą się niepowodzeniem. Jak w życiu.

Dobrą rekomendacją w tym przypadku jest skorzystanie z usług retargetingowych Yandex lub Google. Termin ten odnosi się do powrotu odwiedzających, ktorzy byli zainteresowani naszym produktem, ale nie zostawili zapytania na stronie. Cena takich klientow jest obniżona o połowę: kliknięcia są tansze, a odbiorcy przygotowani i zainteresowani.

W rezultacie, cena spadnie do 3 000-4 000 rubli. Jeśli potrzebujemy zamknąc 10 transakcji miesięcznie, kampania reklamowa będzie kosztowac 40 000 rubli. Do tego dochodzi koszt usług dyrektora (specjalisty od konfigurowania reklamy kontekstowej) – 25 000 za pierwsze uruchomienie i miesięczna opłata w wysokości 10 000 rubli. za utrzymanie strony internetowej. W rezultacie, jeśli nie zagłębiac się w kontekście, analityki i zasad systemu, pierwszy miesiąc musimy 65.000 rubli.

SEO (i nie tylko)

Wyobraźmy sobie, że nasza strona jest już zoptymalizowana. Możesz to sprawdzic dzięki świetnej liście kontrolnej od Texterra. Dodatkowo, zebraliśmy już rdzen semantyczny, o ktorym możesz dowiedziec się tutaj. Następnie należy wypełnic stronę treścią. Należy to robic systematycznie: o tej samej porze w określonym dniu tygodnia. Odbywa się to w celu uproszczenia wyszukiwarek: robot Yandex lub Google będzie wiedział dokładnie, kiedy strona miała nowe informacje, a zatem – będzie indeksowac go szybciej.

Wskazowka: Popraw wyniki przez t. C: "crowdfunding" jest wtedy, gdy umieszczasz swoj link w autorytatywnych zasobach.

Należy rownież monitorowac czynniki behawioralne, starając się je zwiększac z korzyścią dla wyszukiwarek. To, na przykład, jest bardzo ważne dla Yandex. Jeśli nasza strona jest e-commerce (sprzedaż), należy zaimplementowac jak najwięcej filtrow. Słyszeliście już o tym powyżej – podejście SILO. Najłatwiejszy sposob na wdrożenie tego na Bitrix: istnieje specjalne rozszerzenie inteligentnego filtra z możliwościami SEO. Nie zapomnij sprawdzic listy kontrolnej.

Koszt na tym etapie będzie wynosił 55 000 rubli., z czego 20.000 zostanie wypłacone jako wynagrodzenie specjalisty ds. marketingu, 15.000 rubli.będzie to wynagrodzenie technika, ktory wdroży wszystkie zalecenia, 10.000 za niezbędne moduły i rozszerzenia. Obniżenie kosztow o połowę w przyszłości. Ale to jest minimum, aby moc konkurowac z podobnymi projektami.

Poznaj Jego Krolewską Mośc – SMM

Wzrost ogolnego ruchu w mediach społecznościowych doprowadził do zmiany wzorcow sprzedaży. Sieci społecznościowe mają obecnie znaczący udział w rynku sprzedaży. Dla wielu z nich są one zarowno źrodłem publiczności, jak i narzędziem komunikacji.

Utrzymanie jednej sieci – od 15 000 rubli. miesięcznie (za treśc). Dodaj opłatę dla specjalisty SMM (zazwyczaj odbywa się to poprzez zatrudnianie freelancerow). Musisz jeszcze ustawic targetowanie: w zależności od potrzeb i konkretnych celow. Minimalny budżet na targetowanie: 5000 rubli. Całkowity koszt SMM – 20 000 rubli. miesięcznie.

Warto zatrzymac się w tym miejscu. Dalszy rozwoj innych kanałow – YouTube, Email-marketing, reklama programmatic, sieci CPA, reklama teaserowa, aplikacje mobilne, przechwytywanie kontaktow osob odwiedzających stronę, wysyłanie SMS-ow – jest bezsensowny: są to kwestie, ktore należy rozwiązywac indywidualnie.

Jaki jest wynik koncowy??

Podsumowując powyższe. Promocja będzie kosztowac następującą kwotę:

1. Zoptymalizuj swoją stronę: 30 000 rubli. Za pierwszy miesiąc, drugi i kolejne – 10 000 rubli.

2. Reklama kontekstowa: 25 000 za utworzenie i 20 000 za reklamę, następnie odpowiednio 10 000 i 20 000.

3. SEO: 50 000 rubli. za pierwszy miesiąc, drugi i kolejne – 25 000 rubli.

4. SMM: 20.000 rubli. miesięcznie.

Razem: 145 000 RUB. w pierwszym miesiącu, a następnie miesięczny koszt 105 000 RUB.

Nie myśl, że inwestowanie tak dużych pieniędzy to strata pieniędzy. Celem całego projektu powinien byc podwojny zwrot z inwestycji. Przed rozpoczęciem kampanii reklamowej warto wiedziec, jakie KPI wolno przekroczyc – może to byc ROI, COS, CPO itp.

Celem tego artykułu nie jest dostarczenie szczegołowych instrukcji, ale przedstawienie przeglądu rynku. Tekst pomoże początkującym przedsiębiorcom, ktorzy dopiero planują promocję swoich usług i produktow w sieci. Życzę wszystkim powodzenia – i niech ruch docelowy będzie z Wami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *