Mandaty na drogach w usa

Natknąłem się na kolejny pomysł władz na poprawę bezpieczenstwa ruchu drogowego w Rosji. Zaproponuj zapłatę za ostrożną jazdę. To mnie rozśmieszyło, ale moj mozg się zastanawiał. Dlaczego ruch uliczny w USA jest tak płynny i cichy??

Niektore wykroczenia i mandaty, ktore pozostawił po sobie Patrol w Nowym Jorku

Wszystkie one przyspieszają, tak. Ruch jest o 10 do 15 mil na godzinę szybszy niż dozwolony, policjanci nie przejmują się tym. Chociaż technicznie rzecz biorąc jest to wykroczenie i grzywna. wszyscy jadą z tą samą prędkością, przepuszczają się nawzajem podczas manewrowania, zachowują się uprzejmie.

W ciągu roku widziałem tylko jednego kierowcę objazdow. Nie ma prawie żadnych karnych kamer. Aby otrzymac mandat, musisz zostac zatrzymany przez policję. Moim zdaniem jednym z powodow, dla ktorych warto jeździc ostrożnie, jest system punktow karnych.

Zaraz po przeprowadzce do USA jeździłem po Nowym Jorku w stylu moskiewskim, co zrobiło wrażenie na policjancie. Do tego stopnia, że dogonił mnie z przymrużonymi oczami i podzielił się swoimi wrażeniami.

Na koniec wywiadu poprosił nawet o autograf. Na nagraniu. Mandat wynosił 140 dolarow. Nieprzyjemne. Ale nie o to chodzi – za złamanie prawa dostaje się dwa punkty karne.

System jest następujący: jeśli kierowca ma punkty, jest to zauważane przez firmy ubezpieczeniowe, jego ubezpieczenie staje się droższe. Moje wzrosły o około 15 dolarow miesięcznie. Punkty karne w moim stanie "wypalają się" w tempie dwoch rocznie. Pod warunkiem, że nie ma nowych naruszen. Więc oprocz 140 dolarow grzywny, straciłem rownież 15 * 12 = 180 dolarow w zwiększonych kosztach ubezpieczenia w ciągu roku.

Jeśli w ciągu najbliższego roku popełnię kolejne dwupunktowe wykroczenie, moje ubezpieczenie wzrośnie o około 40$ (więcej punktow – wyższy mnożnik). A jednocześnie dwa punkty za pierwsze przewinienie nie zostałyby "spalone". Tak więc w ciągu jednego roku, oprocz grzywny, miałbym już nadpłacone 40 * 12 = 480 dolarow.

Ale tylko dwa punkty zostałyby "spalone" w ciągu roku! Więc przez kolejny rok po tym, będę płacic dodatkowe $180. Całkowita nadpłata za sumę dwoch lat wyniosłaby 660 dolarow! Taka jest matematyka.

Gdybym w tym czasie popełnił trzecie wykroczenie z 2 punktami, odebrano by mi prawo jazdy na rok. A po ich wyzdrowieniu musiałbym ponosic konsekwencje "ubezpieczenia" przez kolejne dwa lata. Tak na marginesie, za jazdę bez ubezpieczenia grozi grzywna, areszt i kilka tygodni w więzieniu.

Istnieją wykroczenia, za ktore dostaje się jednorazowo pięc punktow. Na przykład za niezachowanie odstępu – tzw. tailgating, czyli "cofanie" pojazdu jadącego przed nami na autostradzie.

Nie trzeba dodawac, że po otrzymaniu pierwszej grzywny i poznaniu systemu zdobywania punktow, następny rok spędziłem bardzo ostrożnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *