Jak skonfigurowaliśmy autofunnel na oficjalnym whatsapp, aby promowac kurs online. Przypadek szkoły zdrowia

Przedłużenie życia treści poprzez połączenie marketingu w mediach społecznościowych i na komunikatorach, ominięcie algorytmow sieci społecznościowych, zredukowanie ryzyka blokady WhatsApp do zera i eleganckie sprzedawanie produktow o długim cyklu decyzyjnym.

Jak skonfigurowaliśmy autofunnel na oficjalnym whatsapp, aby promowac kurs online. Przypadek szkoły zdrowia

Cześc, jestem Nikita Vereshchagin, kierownik projektu w Szkole Zdrowia Ekateriny Novikovej. W tym artykule podzielę się wynikami mojego sześciomiesięcznego doświadczenia z API WhatsApp Business. Sprawa uruchomiona na platformie TextBack.

Z tego przypadku dowiesz się:

 • Jak skonfigurowac autofunnel na oficjalnym WhatsApp, ktory konwertuje czytelnikow mediow społecznościowych do kupujących produkty edukacyjne.
 • Wydłużenie czasu życia treści i zmniejszenie kosztow związanych z dotykaniem użytkownikow.
 • "Rozciągnij" darmowe 24-godzinne okno czatu WhatsApp na tydzien.
 • Wykorzystanie WhatsApp do wsparcia użytkownikow i zrownoważenia wad Direct Instagram.

O nas

Aby zrozumiec strukturę lejka potrzebujesz trochę historii.

"Szkoła Zdrowia" – internetowy serwis edukacyjny z zakresu medycyny prewencyjnej, dietetyki i naturopatii. Założycielka, Ekaterina Novikova, łączy swoje doświadczenie i wiedzę z zakresu biochemii, nutritiologii, naturopatii, Anti Age i biohackingu.

Projekt rozwija się w Rosji i w USA, gdzie Ekaterina studiuje na Uniwersytecie Bastyr w San Diego. W Stanach Zjednoczonych, w przeciwienstwie do Rosji, medycyna prewencyjna i naturopatia są szeroko rozpowszechnione i rozwijają się bardzo szybko: wystarczy spojrzec na historię ostatnich inwestycji, pojśc do amerykanskiego sklepu lub po prostu porozmawiac z mieszkancami, aby się o tym przekonac. Naturopata to zaszczytny zawod, podczas gdy w Rosji trzeba jeszcze edukowac publicznośc.

Szkoła opiera się na podejściu kompleksowym; wychodzimy z założenia, że nasz organizm jest jednym mechanizmem, a każda z jego "części" jest ze sobą ściśle powiązana. Jednocześnie opieramy się na nowoczesnych badaniach i osiągnięciach naukowych, ktore są aktywnie wykorzystywane w USA, ale wątpliwe w Rosji.

W Szkole Zdrowia uczymy ludzi krok po kroku, na czym polega zdrowie, jak je poprawic i jak utrzymac je w dobrej kondycji. Tj. jest praktyka, i tu napotykamy na fakt, że większośc ludzi jest przyzwyczajona do szukania "magicznej pigułki" dla swojego zdrowia, zamiast podejmowania rzeczywistych działan.

Wszystko to wydłuża cykl podejmowania decyzji o zakupie.

Dlaczego potrzebujemy aplikacji WhatsApp

W naszej branży ludzie są skłonni kupowac tylko wtedy, gdy dobrze rozumieją wartośc produktu, a to długa gra. Dlatego właśnie content marketing jest dla nas tak ważny: chodzi o długotrwałe komunikowanie wartości produktu i tworzenie podstawowej grupy odbiorcow (zwolennikow marki).

Zanim wprowadziliśmy komunikator, mieliśmy już rozwinięte konto na Instagramie i kanał na YouTube. Nie byliśmy jednak zadowoleni z kilku czynnikow:

1. Cykl życia treści na Instagramie. W rzeczywistości, treści na tym portalu społecznościowym trwają kilka dni, nawet te najwyższej jakości. Szukaliśmy sposobu na "przedłużenie życia" naszych treści.

Jak skonfigurowaliśmy autofunnel na oficjalnym whatsapp, aby promowac kurs online. Przypadek szkoły zdrowia

Instagram Szkoły Zdrowia

2. Za dotykanie użytkownika trzeba zapłacic pewną cenę. Nasz temat wymaga więcej niż jednego dotknięcia, a sieci społecznościowe mają wyraźną wadę w stosunku do komunikatorow – za te dotknięcia trzeba ciągle płacic. Szukaliśmy sposobu na obniżenie ich kosztow.

3. Wygodne opcje wyszukiwania treści. Pracujemy jednocześnie z rożnymi grupami docelowymi. Temat zdrowia jest bardzo szeroki: to, co dla jednego jest interesujące, dla innego nie jest wcale interesujące. Musiał byc sposob, aby dac każdej grupie jej własną zawartośc. Instagram i YouTube nie mają silnej pozycji w wyszukiwarce, więc szukaliśmy intuicyjnego narzędzia, ktore użytkownicy mogliby wykorzystac do znalezienia odpowiednich informacji.

4. Instagram nie ma normalnego sposobu udzielania wsparcia użytkownicy (zrozumieją to ci, ktorzy pracują w Direct Instagram). Otrzymujemy wiele wiadomości przychodzących i chcieliśmy zorganizowac nasz serwis wsparcia w odpowiedni sposob: tak, aby był wygodny zarowno dla naszych pracownikow, jak i dla użytkownikow.

Skonczyło się na używaniu WhatsApp jako dodatkowego kanał marketingowy, ktory pomogł nam sprostac wszystkim tym wyzwaniom.

Wprowadziliśmy autofunnel z chatbotem, ktory zapewnia wielokrotne dotarcie do użytkownika i znacząco skraca okres od pierwszego wprowadzenia do zakupu kursu. Lejek działa w pełni automatycznie, tzn. Nie ma potrzeby ręcznego wysyłania czegokolwiek.

Mamy teraz kilka darmowych produktow opartych na autofunnelu w API WhatsApp Business: bazę wiedzy i trzy maratony edukacyjne. Wszyscy oni przyprowadzają nowych uczniow do Zdrowej Szkoły.

Jak skonfigurowaliśmy autofunnel na oficjalnym whatsapp, aby promowac kurs online. Przypadek szkoły zdrowia

Konto WhatsApp "Szkoła Zdrowia"

Wybraliśmy WhatsApp, t. czytają nas głownie osoby 30+ i jest to dla nich najwygodniejszy i najbardziej znany kanał komunikacji, a Business API pozwala na legalną korespondencję z klientami, bez obawy, że zostaną zablokowani. Dlatego też, gdy oficjalne API WhatsApp Business dopiero co pojawiło się w 2019 roku, byliśmy jednymi z pierwszych w Rosji, ktorzy się podłączyli: z zasady nie korzystamy z "szarych" rozwiązan. Podłączony przez TextBack, moim zdaniem, chłopaki byli i nadal są liderami w tej dziedzinie w Rosji.

Jak działa autofunnel Szkoły Zdrowia

Auto-targeting pozwala w nienachalny sposob przedstawic ludziom szkołę, nasze podejście, nauczyc ich podstawowych zasad dbania o zdrowie i doprowadzic do zakupu naszego głownego produktu – kursu oczyszczania i uzdrawiania holistycznego.

W skrocie, auto-funnel szkoły działa w następujący sposob:

 • Lądowanie subskrybentow z Instagrama i innych kanałow na WhatsApp.
 • Wprowadzenie do naszej Bazy Wiedzy, dające Ci możliwośc samodzielnego znalezienia informacji na temat Twojego problemu.
 • Zapraszamy do wzięcia udziału w tygodniowym maratonie na WhatsApp.
 • Sprzedajemy płatny kurs.

Jeśli chcesz poznac szczegoły, przeczytaj poniżej, opowiem Ci wszystko po kolei.

Lądowanie subskrybentow na WhatsApp

Subskrybenci WhatsApp przychodzą do nas z innych naszych kanałow. Głownym źrodłem są nasze konta na Instagramie, na drugim miejscu znajduje się kanał na YouTube.

Istnieje kilka punktow wejścia, w ramach studium przypadku opowiem tylko o jednym z nich jako o przykładzie Instagram Stories. Na naszym Instagramie mamy trzy wydarzenia na żywo z ekspertem tygodniowo, a po każdym z nich publikujemy historie z krotkim podsumowaniem: o czym było wydarzenie. Bezpośrednio w opowiadaniach podajemy link do WhatsApp i zachęcamy do zadania nam pytania na temat audycji.

Wideo po transmisji. Aby przejśc do WhatsApp, musisz podnieśc

Po kliknięciu na link w opowiadaniach, dana osoba znajdzie się na WhatsApp w otwartym dialogu z kontem "Szkoły Zdrowia". Tekst pierwszej wiadomości został już wypełniony, wystarczy tylko kliknąc przycisk, aby ją wysłac. Z tego miejsca chatbot uruchamia się.

Tekst pierwszej wiadomości jest już wypełniany automatycznie. Jak go skonfigurowac – w instrukcji.

Wprowadzenie do bazy wiedzy

Dialog z chatbotem rozpoczynamy od zapoznania się z naszą Bazą Wiedzy, między sobą nazywamy ją "botem z problemem".

Proponujemy, aby osoba wybrała zagadnienie, ktore ją pasjonuje i natychmiast wysyłamy treści na wybrany temat (tekst + linki do artykułow i filmow na YouTube). Mamy już bogatą bazę treści eksperckich, z ktorych możesz skorzystac (w szkole wzięło udział już ponad 10 000 osob, a wśrod naszych słuchaczy nierzadko można spotkac lekarzy). W rezultacie usystematyzowaliśmy materiał ekspercki i przenieśliśmy go do wygodnego chatbota.

Pierwsze wiadomości chatbota po uruchomieniu

Osoba studiuje materiały na swoje specjalne zamowienie. Używamy treści, aby uświadomic ludziom, że wszystko w organizmie jest ze sobą powiązane i że muszą pracowac nad swoim zdrowiem jako całością.

Po 12 godzinach od pierwszej wiadomości bot wyśle propozycję nauki zdrowego stylu życia z nami i zaprosi na nasz płatny kurs. Nie leczymy ludzi, lecz uczymy ich, jak byc zdrowym.

Zaproszenie na kurs

Wynik:

1,8% – konwersja na zakup. Tak wiele osob, ktore wysłały nam wiadomośc na WhatsApp i uruchomiły chatbota, kupuje kurs już na tym etapie.

Witamy na maratonie

Nie wszyscy subskrybenci są gotowi od razu stac się naszymi uczniami, dlatego po kolejnych sześciu godzinach (w 18 godzinie od uruchomienia bota) proponujemy danej osobie, aby zaczęła od czegoś i zapraszamy ją do bezpłatny maraton edukacyjny.

Zaproszenie na maraton

50% Subskrybenci, ktorzy uruchomili bota akceptują zaproszenie.

Istota maratonu jest prosta: przez około tydzien człowiek przechodzi przez zadania, ktore podsyła mu chatbot. W tym czasie poznaje nas lepiej, a nawet uzyskuje wczesne wyniki. Po maratonie ludzie są bardziej skłonni do dokonania zakupu, ponieważ spojrzą na swoje problemy z innej perspektywy.

Pierwszy maraton, ktory uruchomiliśmy na WhatsApp, nosi nazwę "6 krokow do zdrowia". Poźniej zrobiliśmy jeszcze dwa inne, aby dac czytelnikom wybor – "Moja piękna skora" i "Śmierc mieszka w jelitach". Zbieranie materiałow było łatwe: mamy ogromną ilośc informacji, ktore można wykorzystac: filmy, teksty, podcasty. Jak już wspomniałem – jesteśmy zorientowani na treśc 🙂

Wysyłanie zadan

Maraton trwa około 5-6 dni. Każdego dnia osoba otrzymuje wiadomośc z zaproszeniem do wykonania kolejnego zadania. Struktura takich wiadomości jest mniej więcej taka sama: temat, teoria, samo zadanie i link do filmu (w przypadku, gdy dla danej osoby wygodniej jest otrzymywac informacje w formie wideo).

Początek maratonu

Wysyłamy zadanie do Konfigurowanie wiadomości bota w TextBack

40% – Średnio tylu uczestnikow dociera do konca maratonu.

Jak przedłużamy 24-godzinne okno WhatsApp

*Skrypt: W interfejsie API WhatsApp Business możesz komunikowac się z klientem 24 godziny po wysłaniu przez niego SMS-a. Każda następna wiadomośc od klienta uruchamia to okno ponownie. Ale po 24-godzinnym oknie, można wysyłac tylko szablonowe wiadomości, ktore muszą byc wcześniej uzgodnione z WhatsApp i kosztują około 3,5 rubla. na wiadomośc.

Ważne wyjaśnienie: nie wysyłamy szablonowych wiadomości do subskrybentow. Ogolnie. Nasz autofunnel jest skonfigurowany tak, że działa całkowicie na ruchu przychodzącym i rozciąga darmowe 24-godzinne okno rozmowy WhatsApp o tydzien.

Jak to jest ustawione:

 • Chatbot wysyła nowe zadania automatycznie co 21 godzin. Tekst takich wiadomości jest zawsze inny, ale mają one to samo znaczenie: "Następne zadanie czeka na Ciebie (podając krotką zapowiedź kolejnego kroku), jeśli chcesz kontynuowac, wyślij cyfrę '1'".

 • Osoba wysyła numer i tym samym przedłuża darmowe okienko czatu o kolejne 24 godziny.

 • Następnego dnia cykl się powtarza.

Ustawienia autofunnela w TextBack

Metoda ta rożni się od klasycznego webinaru autofunnel, gdzie wiadomości są po prostu wysyłane na czas, niezależnie od działan osoby (z wyjątkiem wypisania się).

Owszem, ma to swoje koszty: nie wszyscy uczestnicy docierają do konca maratonu, 60% na pewnym etapie przestaje odpowiadac i przedłuża okno darmowego czatu – w tym przypadku bot po prostu się wyłącza. Ale ten rysunek wyraźnie pokazuje zaangażowanie publiczności. Tylko ci, ktorzy rzeczywiście czytają posty, ktorzy są zainteresowani, docierają do konca. I okazuje się, że jest ich 40%, czyli trochę mniej niż połowa! Dla porownania, w innych komunikatorach człowiek może otrzymywac wiadomości miesiącami i nawet ich nie otwierac.

Sprzedaż płatnego produktu

Po wykonaniu zadania koncowego opowiadamy krotko o tym, czym jest Szkoła Zdrowia, zapraszamy do rozmowy i zachęcamy do zadawania pytan, a przede wszystkim dajemy 10% rabatu, ktory obowiązuje tylko przez 24 godziny.

Rabaty motywują – fakt. Ważne jest jednak, aby nie dawac ich nikomu, ponieważ ludzie (a często także sami marketerzy) przyzwyczajają się do nich i dewaluują produkt. Od czasu do czasu spotykamy się z wiadomościami typu: "Chcę iśc do twojej szkoły, ale tylko jeśli dasz mi zniżkę".

Wysyłka premii dla uczestnikow maratonu

Boty to boty, ale nikt nie zastąpi ludzkiej komunikacji, w najbliższej przyszłości na pewno. Niemożliwe jest osiągnięcie pełnej automatyzacji za pomocą chatbota, ponieważ ludzie często przychodzą do nas z indywidualnymi pytaniami i problemami, prosząc o radę i oczekując pomocy żywej osoby.

W prawie każdej wiadomości bota podajemy użytkownikowi instrukcję, jak zadac pytanie naszemu specjaliście. Nazywamy je "Wrożkami", tj. Ich zadaniem jest pomaganie ludziom. Opiekunami i wrożkami Szkoły Zdrowia mogą zostac tylko absolwenci Liceum Żywienia, ktorzy muszą zdac egzamin i odbyc okres probny.

Zapraszamy do dialogu

Konwersje maratonskie

50% – Konwersja na subskrypcję. Że wielu subskrybentow chatbota przyjmie zaproszenie i stanie się uczestnikami maratonu.

40% – tak wielu biegnie maraton do konca.

4% – konwersja na sprzedaż. Tak wielu uczestnikow, ktorzy ukonczyli maraton do konca, kupuje na tym etapie płatny kurs.

Wyniki koncowe i nasze plany na przyszłośc

1. W ciągu 6 miesięcy około 20% wszystkich zaangażowanych odbiorcow z innych kanałow przeszło do nas na WhatsApp. Dla nas był to wskaźnik, że ludzie chętnie używają messengera do wyszukiwania i pozyskiwania informacji.

2. 98,936 kliknięc (nie unikalne) poprzez linki WhatsApp do naszych treści. Komunikatory, w przeciwienstwie do kanałow społecznościowych, nie mają "inteligentnych" algorytmow ingerujących w redukcję wyświetlen. Subskrybent na pewno zobaczy Twoją wiadomośc.

3. Średnio 4 dotknięcia na użytkownika komunikatora. Z auto-funnel na WhatsApp, mamy zapewnione wielokrotne dotknięcia z subskrybentow, dla ktorych nie trzeba płacic stale, i to jest dośc łatwe do przewidzenia konwersji do zakupu.

4. 46% klientow komunikowało się z nami przez WhatsApp w taki czy inny sposob przed dokonaniem zakupu. Jeśli weźmiemy liczby wszystkich klientow, ktorzy zakupili program "Szkoła Zdrowia" (ze wszystkich kanałow) i skrzyżujemy je z liczbami z naszej bazy danych WhatsApp, zobaczymy zbieżnośc na poziomie około 46%. To pokazuje, że klienci czują się komfortowo z tym kanałem. WhatsApp dobrze integruje się z ekosystemem Instagrama i może częściowo zrownoważyc niedociągnięcia Direct Instagrama.

5. Ponad 20% zamowien Pochodzi bezpośrednio z WhatsApp (zliczanie przez tagi UTM).

Teraz jesteśmy zadowoleni z konwersji kanału. Nadszedł czas, aby dopracowac auto-funnel i poprawic jego efektywnośc: rozbierz każde ogniwo łancucha i poszukaj wąskich gardeł oraz punktow wzrostu, ktore mogą prowadzic do zwielokrotnienia efektywności. Polecane wideo na ten temat.

Perspektywy biznesowe WhatsApp

Oficjalny WhatsApp jako kanał komunikacji biznesowej z klientami jest w zasadzie w powijakach. Dlatego właśnie teraz osiąga dobre wskaźniki konwersji. Mam na to proste wytłumaczenie – kiedy kanał jest nowy, nie jest jeszcze zalany reklamami i ludzie odnoszą się do wiadomości w nim zawartych z większym zainteresowaniem.

Oficjalny WhatsApp kosztuje teraz niewiele pieniędzy, ale w czasach, kiedy się podłączaliśmy, prog wejścia był znacznie wyższy. Wiele firm się tym zniechęciło i w efekcie mamy małą konkurencję o uwagę użytkownikow w tym kanale. Przypuszczam, że za rok może się to zmienic.

Jeśli jednak masz produkt online z długim cyklem decyzyjnym i używasz Instagrama, aby przyciągnąc klientow, WhatsApp może Ci bardzo pomoc. Nasze wyniki to potwierdzają.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *