„Inteligentni ludzie korzystają z samoizolacji

Nikita Samoilov

Wieczorem 27 kwietnia Fundacja Wspierania Innowacji ogłosiła projekty, ktore otrzymają dofinansowanie w ramach programu UMNIK. Wśrod nich jest GreenPL, startup studentow Informatyki na Politechnice Moskiewskiej. Rozmawialiśmy z chłopakami i dowiedzieliśmy się, jak projekt stworzony na pierwszym roku rozrosł się w ciągu 4 lat, dostarczając tematow do prac dyplomowych i pozyskując fundusze dla firmy z branży jądrowej w okresie samoizolacji.

O projekcie

Tworzymy platformę Internet of things do nauczania uczniow i studentow. Oznacza to, że po ukonczeniu kursu na naszej platformie, student zdobędzie kompetencje przyszłego Internetu Rzeczy, ktory, nawiasem mowiąc, jest rownież dostępny na WorldSkills. Jednocześnie jest to kompletna platforma IoT, ktora może byc wykorzystywana nie tylko do celow szkoleniowych, ale rownież na polach walki. Szkolenia są w większości pisane przeze mnie. Ale teraz zaczęliśmy już korzystac z usług zewnętrznych konsultantow.

O konkursie

Zdecydowaliśmy się wziąc udział w Umniku, ponieważ konkursy Fundacji Bortnik cieszą się popularnością wśrod uczelni wyższych. Po raz pierwszy usłyszałem o tym od Nadieżdy Korostelewej, wykładowcy przedsiębiorczości studenckiej.

Proces selekcji składał się z kilku etapow. Po pierwsze, należało odpowiednio przygotowac i złożyc wniosek do etapu pozauczelnianego. Ocenia to poziom umiejętności czytania i pisania oraz zanurzenia w temacie. Z punktu widzenia fundacji bardzo ważne jest, aby wybrac tych wnioskodawcow, ktorzy posiadają wiedzę na wybrany temat. Projekty te mają największe szanse na komercjalizację. Następnie, faza osobista. Ocenia umiejętności miękkie, wiarę w swoj produkt i pomysł. Ważne jest, aby się nie zgubic. Jeśli przysięgli zadają pytania, pierwszą rzeczą, na ktorą zwracają uwagę, jest umiejętnośc przedstawienia przekonujących argumentow. Potrzeba uzasadnienia części biznesowej, perspektyw komercjalizacji. Nie po to, by przytaczac wygorowane liczby, a la wolumen wszystkiego na rynku, ale po to, by jasno określic niszę i poprawnie obliczyc ekonomikę projektu. Nie oczekuj, że weźmiesz udział w konkursie i od razu wygrasz. Zanim dostaniesz pieniądze, zostaniesz odrzucony wiele razy, odesłany do poprawki, itd. Ale nigdy nie powinniśmy się poddawac. Musisz wrocic ponownie, ale już z dopracowanym pomysłem i informacją zwrotną od rynku i ekspertow. To właśnie wtedy wszystko się ułoży.

Na pewno pomogło nam to, że dośc często prezentujemy nasz projekt. Bierzemy udział w wielu konkursach, często w ramach innych projektow wykorzystujących nasz produkt. Przykładem może byc wdrożenie szkolnego kompleksu bioenergetycznego prowadzonego przez platformę GreenPL z Fundacji Prezydenckiej Grant. Ten sam projekt zwyciężył w konkursie Nasz Region Moskiewski w 2017 r. Były też inne projekty, takie jak zdalne obserwatorium na platformie GreenPL. Jak rownież dotacje jako samodzielny projekt. Drużyna GreenPL po raz pierwszy wzięła udział w Cleverness w 2017 roku, ale nie udało nam się dotrzec do finału. Myślę, że w tamtym czasie pomysł był surowy, tak jak i produkt. Mogliśmy nie byc w stanie przedstawic tego pomysłu jury. Szczerze mowiąc, bardzo chciałem trafic w dziesiątkę, zdobyc szybkie i łatwe pieniądze. Ale nie aż tak bardzo! Teraz rozumiemy, dlaczego potrzebujemy pieniędzy i jak je prawidłowo zainwestowac. Gdyby kwota ta została przyznana w 2017 r., bardzo szybko stałaby się bezsensowna i uniemożliwiłaby realizację projektu. Aby mądrze wydawac pieniądze, musisz nabyc „przedsiębiorczy sposob myślenia”. I rozwija się dzięki doświadczeniu zdobytemu „w terenie”, a nie dzięki teoretycznym i motywacyjnym filmom. We wrześniu 2019 roku złożyliśmy wniosek w konkursie Start Fundacji Bortnik, poszliśmy na obronę osobistą, ale nie dostaliśmy pieniędzy. Następnie postanowiliśmy iśc od dołu, z konkursem Umnik, ktorego osobista obrona odbyła się w grudniu 2019 r. Przygotowałem się dobrze, przemyślałem wystąpienie, długo przygotowywałem materiał do prezentacji, przewidziałem pytania od jury. Teraz pieniądze z tego konkursu nam się przydadzą, bo koronawirus odciął dostawy, wiele spotkan zostało odwołanych. Wsparcie ze strony fundacji pomoże utrzymac działalnośc zespołu podczas usuwania skutkow pandemii. W ramach grantu opłaceni zostaną metodycy, ktorzy opracują materiały edukacyjne oraz programiści, ktorzy dokonczą istniejące prace. Pozwoli to platformie na znalezienie swojej niszy na rynku edukacyjnym.

W efekcie powstanie platforma umożliwiająca wybor kursow związanych z Internetem Rzeczy. Na podstawie tego, jak uczący się będzie odbierał kurs i radził sobie z proponowanymi zadaniami, platforma będzie edytowac trajektorię edukacyjną, zwiększając złożonośc zadan praktycznych lub zwiększając ilośc teorii i liczbę prostych przykładow nauczania.

Warto brac udział w takich konkursach, chocby dlatego, że dają one istotny feedback od ekspertow, ktorzy potrafią obiektywnie ocenic pomysł z zewnątrz. Jeśli idziesz prosto na rynek z niesprawdzonym pomysłem i testujesz hipotezy na polu bitwy, możesz wiele stracic. Zarowno pieniądze, jak i czas. Konkurs daje możliwośc przeczesania pomysłu, jeśli ma on potencjał i odrzucenia go, jeśli rynek raczej go nie potrzebuje.

O zespole

Od lewej do prawej: Nikita Samoilov, Ivan Sinyavsky, Vlad Ploskov

W tej chwili modułem edukacyjnym platformy GreenPL jest tematyka dyplomow, ktore ja i moi koledzy z klasy, pracujący w projekcie, piszemy. Zaczynaliśmy od zera w 2016 roku. Byliśmy wtedy pierwszakami i mieliśmy tylko pomysł: żadnych serwerow, żadnych pieniędzy i żadnych kontaktow. A potem przyszły pierwsze pieniądze od klientow, pierwsze inwestycje. Teraz stac nas już na własne zasoby serwerowe i personel.

Obecnie w zespole jest pięc osob: trzy z Moskiewskiego Instytutu Politechnicznego i dwie osoby z zewnątrz (projektant i metodolog).

Nikita Samoilov: Było nas trzech: Vlad Ploskov, Ivan Sinyavsky i ja. Zawsze zajmowałem się stroną biznesową. Zajmuję się wszystkimi prawnymi aspektami działalności firmy, w tym podatkami, umowami i licencjami. Vlad Ploskov jest tworcą kodu serwera i algorytmow przetwarzania danych oraz architektem wszystkich systemow informatycznych GreenPL. Bez tego rozwoj techniczny projektu byłby bardzo trudny. Ivan Sinyavsky był odpowiedzialny za Front-end. Pisałem w React, tworzyłem interfejsy użytkownika, ktore nadal są aktualne i działają bez zarzutu. Odszedł do innej firmy w połowie 2019 roku, ale jego wkład jest nie do przecenienia.

Sergey Vishnevsky: Jesienią zajmowałem się głownie refaktoryzacją istniejącej platformy IoT, naprawą błędow i drobnymi poprawkami. W czasie, kiedy pracuję, platforma przeszła z 1.2 do 1.6. Obecnie opracowuję nowy landing page dla GreenPL i GreenPL Console, usługi zarządzania organizacją z systemem zarządzania nauką (LMS). To jest właściwie temat mojego dyplomu. Konsola z kolei ściśle integruje się z platformą IoT oraz Polygonem (serwisem szkoleniowym), nad ktorym pracuje Vlad.

Vlad Ploskov: Obecnie zajmuję się techniczną częścią projektu: projektowaniem architektury systemu, programowaniem serwerow. Wraz z Sergeyem Vishnevsky rozwijam rownież częśc kliencką projektu. Do projektu dostałem się po propozycji wdrożenia systemu programowania graficznego. Nikita zaproponował wdrożenie prototypu. Tydzien poźniej przyniosłem pierwszą wersję, pokazałem jak to będzie z grubsza działac. W ten sposob trafiłem do zespołu.

O rozwoju

W tym roku zaczynamy rozwijac platformę przemysłowego internetu rzeczy dla małych i średnich przedsiębiorstw we wspołpracy z moskiewską społką przemysłu jądrowego FIZPRIBOR. Planują wejśc na nowe rynki, przede wszystkim na rynek automatyki dla małych i średnich przedsiębiorstw. W ciągu tych czterech lat projekt znacznie się rozwinął. W 2018 r. dopiero rozpoczynaliśmy działalnośc finansową, a w 2020 r. nasze obroty już się potroiły w porownaniu z 2019 r. A my wciąż się rozwijamy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *