Indie stawiają na słoneczne źrodła energii

Indie dążą do zwiększenia produkcji energii słonecznej poprzez zachęcanie do instalowania paneli słonecznych wzdłuż linii kolejowych i na terenach niewykorzystywanych do celow rolniczych, powiedział w sobotę indyjski minister finansow, jako że kraj planuje zmniejszyc emisję dwutlenku węgla i przyspieszyc produkcję energii słonecznej.

W dążeniu do przyspieszenia wykorzystania energii słonecznej w obliczu zamknięcia niektorych elektrowni węglowych, trzecia co do wielkości gospodarka Azji postawiła sobie za cel zwiększenie mocy źrodeł energii słonecznej do 175 gigawatow do 2022 roku. Moc odnawialna wzrosła o 16% do 85,9 GW w 2019 r., podczas gdy moc wytworcza wzrosła o 3,9% do 198,5 GW.

"Program zostanie wprowadzony w życie, aby umożliwic rolnikom zakładanie elektrowni słonecznych na ich jałowej ziemi i sprzedawac je do sieci", powiedziała Nirmala Sitharaman w swoim przemowieniu budżetowym.

Powiedziała, że rozważana jest propozycja dużej elektrowni słonecznej obok torow kolejowych i podniosła koszt fotosyntezy słonecznej o 48% na 2020/21 rok. Obniżyła rownież stawki podatkowe dla przedsiębiorstw użyteczności publicznej, co zdaniem niektorych ekspertow powinno przede wszystkim promowac wykorzystanie odnawialnych źrodeł energii, w szczegolności elektrowni słonecznych.

"Oczekuje się, że ogłoszenie nowych społek energetycznych objętych niższą stawką podatku od osob prawnych pobudzi inwestycje w nowe projekty energetyczne" – powiedział Sumant Sinha, prezes ReNew Power, wspierany przez Goldman Sachs.

Indie muszą zwiększyc produkcję energii słonecznej, aby zasilic swoją rosnącą gospodarkę, ktora według szacunkow rządu wzrośnie o 6-6,5% w następnym roku finansowym. Istnieje rownież potrzeba zmniejszenia zanieczyszczenia, ponieważ jakośc powietrza pogarsza się w niektorych częściach kraju, w tym w stolicy New Delhi.

Niektore lokalne elektrownie dotrzymały terminu zainstalowania urządzen ograniczających emisję zanieczyszczen, podczas gdy inne nie osiągną docelowego poziomu emisji. Minister energetyki RK Singh powiedział w sobotę, że około 29 starych elektrowni węglowych zostanie wyłączonych do 2022 roku.

Przedsiębiorstwa energetyczne walczące o odzyskanie ponad 11 miliardow dolarow od firm dystrybucyjnych często powołują się na wyższe koszty wynikające z niemożności zainstalowania zestawu do redukcji emisji. Singh powiedział, że rząd utworzy fundusz, aby pomoc przedsiębiorstwom odzyskac te należności.

W innym środku do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla, Indie uruchomiły program zachęcający rolnikow do korzystania z pomp słonecznych zamiast pomp diesla. Sitharaman powiedziała, że program zostanie rozszerzony, aby dotrzec do 3,5 miliona rolnikow.

Powiedział on, że Indie planują rownież rozbudowę sieci gazociągow do 16 000 km z 16 200 km i podejmą reformy w celu pogłębienia rynkow gazu poprzez uczynienie ujawniania cen bardziej przejrzystymi.

źrodło gasbenzin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *