Dlaczego małe firmy powinny korzystac z internetu przy pierwszej nadarzającej się okazji

I jak my w Shopaholic są gotowe do pomocy

Wirus COVID-19 okazuje się o wiele bardziej niebezpieczny dla małych przedsiębiorstw niż dla ludzi. Na całym świecie małe sklepy, kawiarnie i sklepiki są zamykane lub doświadczają ogromnego spadku ruchu. Jeśli nic nie zostanie zrobione tak szybko, jak to możliwe, jest to rownoznaczne ze śmiercią dla przedsiębiorstw.

Zdjęcie ma charakter ilustracyjny. Fotograf: Anna Shvets

Upadek w trybie offline

Najbardziej ucierpiały restauracje, kawiarnie, bary, kina i inne miejsca publiczne. Popyt w czterech badanych krajach (Chiny, Niemcy, Wielka Brytania i USA) spadł średnio o 86%. Niemal rownie źle jest w turystyce – spadek popytu o prawie 84%. Nieco lepiej jest w usługach krajowych – poziom spadku popytu wynosi prawie 73%. Sprzedaż odzieży spadła średnio o 50,7%, a sprzedaż sprzętu RTV, mebli i artykułow gospodarstwa domowego łącznie o 33,5%.

Głowny analityk Cena.Alexey Petrovsky przeanalizował zmiany w popycie na rożne grupy produktow w Rosji. Najbardziej spadł popyt na pamiątki (-61,8%), biżuterię, zegarki i wyroby jubilerskie (-56,8%), foto i wideo (-46,6%) oraz towary z zagranicy (-42,9%). W tym samym czasie popyt na oprogramowanie i gry wideo wzrosł o 15,8%, na produkty spożywcze o 22,9%, a na wodkę o 24,1%. Poza konkurencją są oczywiście produkty medyczne, ktorych popyt wzrosł o 37,5%.

Średnio nastąpił spadek popytu na towary o 14,9%. Jeśli chodzi o usługi, najbardziej ucierpiały turystyka i sektor HoReCa. Z powodu surowych środkow kwarantanny moskiewskie kawiarnie i restauracje straciły nawet więcej niż wynosi średnia światowa – ponad 90% swoich przychodow.

I problemy w sieci

W międzyczasie kwitnie handel internetowy i wszystkie modele interakcji bezdotykowej. Głowni sprzedawcy detaliczni, zwłaszcza Amazon, nie byli w stanie poradzic sobie z gwałtownym wzrostem popytu, a czasy dostaw znacznie się wydłużyły, co wymusiło rezygnację z usługi Amazon Shipping. Pojawiły się nawet doniesienia o braku możliwości zamawiania u rożnych sprzedawcow internetowych. Brytyjski detalista Tesco wezwał kupujących do udania się do sklepow, ponieważ usługa dostawy może zaspokoic tylko 10% popytu.

Strona kasy na stronie internetowej harristeeter.com
Autor zrzutu ekranu: Rauf Aliyev

Rosyjscy sprzedawcy internetowi rownież nie byli przygotowani na gwałtowny wzrost popytu. Strona internetowa Utkonos była przez pewien czas niedostępna, użytkownicy aplikacji mobilnej VkusVill mieli problemy ze składaniem zamowien, a czas dostawy we wszystkich supermarketach internetowych znacznie się wydłużył. Ponadto, system zezwolen w Moskwie natychmiast sparaliżował ruch tych nielicznych dojeżdżających do pracy.

Skorzystaj z okazji!

Problemy dużych sprzedawcow internetowych stanowią rzadką i bardzo cenną okazję dla małych firm. A jeśli jeszcze nie myślałeś o przeniesieniu swojego zastopowanego biznesu do sieci, czas to zrobic.

Z pewnością wiele osob uważa, że ich biznes jest wyłącznie off-line i w żaden sposob nie nadaje się do przeniesienia do Internetu. Tak, w niektorych przypadkach tak jest, niestety. Często jednak warto spojrzec na sytuację z innej perspektywy, aby dostrzec perspektywy.

Dla jasności, postanowiliśmy zebrac kilka przykładow mikro i małych przedsiębiorstw i pokazac, jak mogą one przekształcac. Wszystkie firmy są prawdziwe i podlegają procesowi transformacji.

Sklep spożywczy

Sklep spożywczy Comercial Mi Vina działa spokojnie od 25 lat w San Pedro Sula, Honduras. Nie powstrzymał go rownież kryzys konstytucyjny w 2009 r., ktory zmienił ustroj panstwa. Ale wraz z nadejściem niewidzialnego zagrożenia na początku 2020 roku, biznes się zatrzymał.

 • Tak więc, aby uratowac swoj biznes, pierwszą rzeczą, ktorą Ramon musi zrobic, jest założenie sklepu internetowego. Dzięki temu klienci mogą wybierac i zamawiac produkty w zaciszu własnego domu.
 • Po uruchomieniu sklepu internetowego ważne jest, aby wszyscy klienci dowiedzieli się o nim jak najszybciej. Umieszczanie ogłoszen na budynkach w sąsiedztwie oraz "word of mouth" są w tym bardzo pomocne.
 • Kiedy klienci zaczną odwiedzac stronę i składac zamowienia, Ramon będzie musiał się dostosowac. Zamiast stac za kasą, będzie teraz spędzał czas na zbieraniu i dostarczaniu zamowien. Ponieważ sklep jest mały, a klienci mieszkają w pobliżu, Ramon może z łatwością sam zarządzac dostawami. Przy okazji, zmiany na pewno dotkną lokal sklepowy, ktory teraz stanie się magazynem.

Kwiaciarnia

Jedną z mocnych stron kwiaciarni Blumen Oase Sottrum w Sottrum koło Bremy było jej doskonałe położenie. Wraz z pojawieniem się koronawirusa ta zaleta przestała odgrywac rolę, a sklep został zamknięty wraz z ogłoszeniem kwarantanny.

Irina, właścicielka firmy Blumen Oase Sottrum, natychmiast doszła do wniosku, że konieczne jest przeniesienie biznesu do sieci. Popyt na kwiaty w bukietach gwałtownie spadł w czasie pandemii, ale sklep sprzedaje rownież sadzonki kwiatow, co daje pewną nadzieję na przyszłośc.

 • Podobnie jak Ramon, Irina musi najpierw stworzyc sklep internetowy. Blumen Oase Sottrum miał już stronę internetową, ale tylko kilka przykładow, a wybor i sprzedaż odbywały się poprzez bezpośrednią komunikację z klientami. Obecnie nacisk kładzie się na posiadanie wszechstronnego, gotowego do użycia asortymentu produktow: klienci nie będą w stanie udzielac konsultacji na odległośc tak skutecznie, jak w sklepie.
 • Irina już od dawna praktykuje zbieranie i dostarczanie zamowien, więc nie trzeba zaczynac od zera.
 • Po uruchomieniu pełnowartościowego handlu internetowego, Irina prawdopodobnie będzie musiała przemyślec wykorzystanie swojej przestrzeni handlowej w kierunku łatwego magazynowania.

Marka odzieży designerskiej

TheDxpest i Spicybears – marki odzieży handmade od białoruskiej projektantki Tatiany Antoszuk. Bluzy, kaptury, bluzy i akcesoria TheDxpest bez podziału na płec oraz oryginalne torby i plecaki Spicybears.

Probka produktow od marek TheDxpest i Spicybears

Jeszcze przed pandemią Tatyana sprzedawała swoje dzieła wyłącznie "online" i dostarczała je na cały świat. Tak więc wraz z pojawieniem się COVID-19 jej biznes zmienił się w znacznie mniejszym stopniu niż inne biznesy naszych bohaterow.

 • Istniejąca strona internetowa umożliwia już składanie zamowien i dokonywanie płatności online. To prawda, przydałoby się kilka poprawek, aby zwiększyc wydajnośc. Na przykład, aby zmniejszyc odsetek zwrotow, warto bardziej szczegołowo określic siatki wielkości, z większą liczbą pomiarow.

 • Obecnie zakupione przedmioty wysyłane są w ciągu 7-9 dni roboczych od momentu dokonania płatności. Warto skrocic ten okres, jeśli to możliwe.

Dostawa do kawiarni

Początkowo mrPaby był pomyślany jako kawiarnia z konkretną kuchnią. Jego głowną cechą jest połączenie tradycji rożnych narodow, rownowaga i użytecznośc. Ale koronawirus spowodował zmiany, kładąc kres chęci karmienia gości na ich terenie.

W rezultacie, na Altufievskoye Shosse w Moskwie pojawiła się nowa dostawa pysznego i zdrowego jedzenia. Znakiem firmowym projektu jest dostawa przez kurierow rowerowych na rowerach elektrycznych i w specjalnych kombinezonach.

 • Pomimo trudnej i nieprzewidywalnej sytuacji w Moskwie podczas kwarantanny, tworcy wyznaczyli ścisły termin 30 minut na dostarczenie przesyłki do okolicznych miejscowości.

 • W rzeczywistości jest to już funkcjonujący biznes, na ktory pandemia nie ma wpływu. Sądzimy, że w najbliższej przyszłości mrPaby nadal będzie wprowadzac korekty w procesach biznesowych w celu osiągnięcia maksymalnej efektywności.

Dostawca produktow rolnych dla restauracji

Reprezentuję grupę rolnikow, sprzedajemy ekologiczne warzywa, chleb i inne ręcznie robione produkty spożywcze. Sprzedawaliśmy to wszystko do restauracji. Niestety, z powodu pandemii koronawirusow, wszyscy nasi klienci "zamknęli się", więc probujemy sprzedawac produkty "online".

Thomas
Rolnik z Portugalii

Biznes natychmiast się rozpadł, nie pozostawiając żadnego kanału dystrybucji. Rozwiązaniem jest ponowne skupienie się na konsumencie koncowym.

 • Thomas miał już najprostszą możliwą stronę internetową z możliwością składania zamowien online. Ale pozycje, ktore obecnie się tam znajdują, są wyraźnie przeznaczone dla restauracji. Minimalne zamowienie na zestaw warzyw wynosiło 8,5 kg. W związku z tym, oferta produktowa musiała zostac całkowicie zmodernizowana i dostosowana do potrzeb klientow detalicznych.

 • Przejście na B2C oznacza dla rolnikow całkowitą zmianę grupy docelowej. Tak więc po przebudowie strony, promocja będzie musiała byc intensywnie prowadzona.

 • Po zakonczeniu kwarantanny rolnicy prawdopodobnie ponownie rozpoczną działalnośc w restauracjach, ale raczej nie zrezygnują z użytkownikow koncowych. Wszystko to można zrealizowac w oparciu o jedną stronę internetową.

Elastycznośc i szybkośc podejmowania decyzji jest tym, co pozwala małym firmom przetrwac w trudnym i bezprecedensowym otoczeniu. Handel okazał się byc najbardziej elastyczny na szybkie zmiany, więc warto wykorzystac tę szansę, aby uratowac swoj własny biznes. A już na pewno nie warto probowac przeczekac trudności: nikt nie wie, kiedy się skonczą i czy Twoj biznes przetrwa do tego czasu w hibernacji.

Jak my w Shopaholic postanowiliśmy pomoc firmom przetrwac

Odkąd pandemia się rozprzestrzeniła, uważnie śledzimy rozwoj sytuacji. Przez cały ten czas pielęgnowaliśmy pomysł, jak najlepiej przyczynic się do przeciwdziałania tym strasznym wydarzeniom.

W związku z tym postanowiliśmy pomoc małym firmom, jako tym, ktore najbardziej ucierpiały w wyniku pandemii. Kilka tygodni temu uruchomiliśmy program wsparcia dla 100 mikro i małych firm, ktore zdecydowały się na przejście "do sieci". Firmy te otrzymają od nas zestaw licencji na wtyczki Shopaholic, całkowicie bezpłatnie, aby mogły tworzyc własne produkty e-commerce. Oprocz licencji, w ramach naszych możliwości i kompetencji, zapewniamy im bezpłatne doradztwo.

Dobrze wiedziec, że nasza inicjatywa została poparta przez innych. Inni sprzedawcy rownież postanowili przyczynic się do transformacji małego biznesu:

 • Vdomah;

 • Gabix;

 • Biz-Mark;

 • Webinsane;

 • Planeta del Este.

Już teraz jest wiele osob, ktore chcą byc przez nas wspierane, a w najbliższej przyszłości będzie ich o wiele więcej. Musimy więc wybrac te najbardziej odpowiednie.

Aby sprobowac szczęścia, wypełnij poniższy formularz i czekaj. Jeśli Twoj projekt zostanie zaakceptowany, skontaktujemy się z Tobą w celu omowienia szczegołow. Wybierzemy optymalną architekturę dla Twojego rozwiązania e-commerce i wyposażymy ją we wszystkie niezbędne licencje.

Mamy nadzieję, że pandemia wkrotce się skonczy. Życzymy zdrowia i siły charakteru w tym trudnym czasie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *