Czy to prawda, że wkrotce nadejdą święta?

Codziennie spotykamy się z nagłowkami, ktore zmuszają nas do myślenia, jeśli nie do paniki. Linie lotnicze zwalniają 90% swoich pracownikow. Tysiące Rosjan pozostaje za granicą. Przemysł turystyczny odchodzi w zapomnienie. Aby dowiedziec się więcej na ten temat, postanowiliśmy porozmawiac z przedstawicielem firmy, ktora od kilku lat z powodzeniem pomaga wielu klientom wyjechac na wakacje do innych krajow.

Co czeka turystykę? Na co czekamy, marząc o tym, by wsiąśc do samolotu i udac się na długo wyczekiwane wakacje?? Kwestie te były głownym tematem naszego dialogu z Anna Doronina, dyrektor wykonawczy Limon Travel.

– Pytanie to może zabrzmiec dośc naiwnie, ale chciałbym od niego zacząc. Jak się czuje branża turystyczna??

– Byliśmy jednym z pierwszych krajow, w ktore dośc mocno uderzył koronawirus i wszystkie związane z nim wydarzenia. W tej chwili hotele nie działają, linie lotnicze prawie nie latają, nie ma pracy dla przewodnikow, muzea są zamknięte, a wszystkie biura podroży są zamknięte. Ponadto granice są zamknięte, a konsulaty i centra wizowe nie działają. Nasza praca jest sparaliżowana. Najtrudniejsze jest to, że w jednej chwili wiele osob zajmujących się turystyką zostało bez dochodow. Perspektywy dla branży turystycznej zależą w dużej mierze od tego, jak długo potrwa kwarantanna. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że zdrowie jest bardzo ważne, więc teraz czekamy tylko na zrozumienie osi czasu. Niestety, nie da się przywrocic wszystkiego tak szybko, jak wyłączenie go. Niemniej jednak, mamy teraz około trzy i poł scenariusza, aby wydostac się z kwarantanny.

Pierwszy z nich jest optymistyczny. Mowimy o stopniowym przywracaniu branży od początku czerwca, w przypadku gdy kraje zaczną rozluźniac środki kwarantanny już w maju, umożliwiając turystyce. Ludzie będą stopniowo wracac do codziennego rytmu życia. W Rosji oczekujemy przede wszystkim otwarcia możliwości dla turystyki krajowej, ponieważ łatwiej jest kontrolowac zarowno wirusa, jak i jego skutki w obrębie jednego kraju.

Drugi scenariusz zakłada, że turystyka będzie otwarta między lipcem a wrześniem. Ogolnie rzecz biorąc, jest to bardzo pozytywna zmiana rownież dla nas. bardzo byśmy chcieli, aby zaplanowane przez naszych klientow wyjazdy doszły do skutku, ale na razie pozostaje nam tylko czekac.

Scenariusz trzeci – negatywny dla całego świata, kiedy to data zniesienia kwarantanny przypadnie na koniec roku, co oznacza, że do normalnego życia będziemy mogli wrocic dopiero w styczniu 2021 roku. Niestety, już w lutym i marcu zrozumieliśmy, że wszystko jest możliwe. Nie można więc wykluczyc tego scenariusza.

– Jakie środki wsparcia zostały już podjęte? Były łatwe do zdobycia?

– W odniesieniu do panstwowych środkow wsparcia. Na dzien dzisiejszy mamy moratorium na upadłośc, tzn. możliwośc rozciągnięcia w czasie realizacji naszych zobowiązan. Więcej odroczen podatkowych, ale minie trochę czasu i nie będziemy w stanie zapłacic podatkow za okres, w ktorym nie prowadziliśmy działalności. Rownież banki zostały poinformowane o możliwości udzielania kredytow płacowych z oprocentowaniem 0%. Ale nie wspominając o tym, że i tak musiałyby zostac zwrocone, są one rownież prawie niemożliwe do zdobycia. Poza tym branża turystyczna nie ma w zasadzie żadnych kredytow, nawet na nieruchomości. To wszystko. W rzeczywistości tylko linie lotnicze otrzymają znaczące wsparcie i mam wielką nadzieję, że im to pomoże.

– Jakiego rodzaju środki wsparcia są potrzebne, aby utrzymac MŚP na powierzchni, zwłaszcza w sektorze turystycznym??

– Ludzie są ważni w sektorze usług, do ktorego należy rownież branża turystyczna. Dotyczy to w rownym stopniu klientow, jak i zaangażowanego personelu. Wakacje podatkowe zdecydowanie pomogłyby. Byłoby wspaniale, gdyby rząd pomogł w subsydiowaniu wynagrodzen w czasie przestoju. Bardzo pomocna byłaby rownież ustawa sektorowa umożliwiająca wpłacanie pieniędzy na podroż, zakwaterowanie, przelot. To właśnie zrobili w Europie. Nie trzeba daleko szukac, aby znaleźc przykład: Niemcy są idealnym krajem do wspierania tej branży.

– Szczegolnie w takich chwilach rozumiesz, jak wszystkie procesy biznesowe są ze sobą powiązane. Z tego co pamiętam: kursy walut, odwołane loty, zamknięcie granic. Swoją drogą, czy w tym trudnym momencie klienci nie przebywali za granicą?? Co robiłeś, aby im pomoc??

– To właśnie w takich chwilach uświadamiamy sobie nie tylko to, że wszystkie procesy są ze sobą powiązane. Uświadamiasz sobie, jak ważne są relacje międzyludzkie i negocjacje. Wielu mogłoby już powiedziec "poddajemy się i odchodzimy", ale wszyscy probują negocjowac. Jest to ważne, aby turystyka była możliwa w dłuższej perspektywie, aby branża turystyczna cieszyła się zaufaniem, aby podroże, ktore nie odbyły się teraz, były możliwe w najbliższej przyszłości i aby ludzie nie byli rozczarowani. Ważne jest dla nas, aby nasi partnerzy zachowali swoją pozycję w każdym kraju i byli w stanie świadczyc swoje usługi dla każdego turysty.

Mowiąc o zorganizowanej turystyce, nie było żadnych problemow z jedzeniem na wynos. Wszystkie mechanizmy dotyczące zorganizowanej turystyki były dopracowywane od lat, więc wszyscy wrocili do domow przed 31 marca. Wszyscy podrożni wyjeżdżający za granicę są niezależnymi turystami, ktorzy z takich czy innych powodow znaleźli się w innym kraju. Ich powrot do kraju ojczystego nie jest obsługiwany przez branżę turystyczną. Wsparcie jest dostępne tylko w przypadku organizacji lotow lub zakwaterowania. Eksportem zajmuje się wyłącznie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

– Co się stanie, gdy wrocisz do pracy na pełen etat? Jakie czynniki najbardziej zagrażają biznesowi?

– Teraz najważniejsze jest, aby miec możliwośc powrotu do pełnoprawnego trybu pracy. Jeśli my i wszyscy nasi partnerzy zaczniemy pracowac w pełnym składzie, nie będziemy widziec dużych zagrożen dla biznesu. Najgorszy jest okres, przez ktory nie będziemy mogli pracowac.

– Jakie plusy dostrzegasz w obecnej sytuacji?? Już teraz może wystąpic zwiększony popyt na krajowe trasy turystyczne? Czy może istnieją jakieś tajemnice, środki antykryzysowe, ktore na pewno zadziałają??

– Plusy w obecnej sytuacji są dośc trywialne. Po pierwsze, odpoczęliśmy po ciężkim marcu. Cała branża turystyczna powiedziała "dziękuję", gdy zamknęliśmy loty. W koncu była w stanie wydusic z siebie. Po drugie, jest czas na przemyślenia, na zajęcie się technicznymi sprawami związanymi z naszą pracą. Tak więc, na przykład, konczymy prace nad nową stroną internetową, ktora ma zostac uruchomiona już w maju.

Naprawdę mam nadzieję, że ten sezon będzie bodźcem dla turystyki w kraju, ponieważ po raz kolejny możliwości podrożowania w Rosji przede wszystkim się otworzą. Nasi partnerscy touroperatorzy już teraz aktywnie tworzą programy podroży. Zdradzę Panstwu tajemnicę: duży touroperator jest gotowy do uruchomienia lotow czarterowych do Ałtaju i Bajkału. W tej chwili trwają negocjacje. Myślę, że byłoby to bardzo interesujące, chociaż istnieją trudności w pracy w kraju, w szczegolności mentalnośc hotelarzy i małych firm goszczących. Ale jestem pewien, że i z tym sobie poradzimy.

Wersje audio naszych podcastow są zawsze dostępne na najpopularniejszych platformach:

  • Apple.Podcasty
  • Yandex.Muzyka
  • Soundcloud
  • Vkontakte

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *