Co wpływa na pozycję aplikacji w app store i google play

Aby aplikacja znalazła się na szczycie App Store i Google Play, musisz wiedziec, co wpływa na pozycje. W tym artykule Sergey Sharov, wspołzałożyciel ASOdesk i agencji Angle Connect, omawia głowne czynniki rankingowe w sklepach z aplikacjami oraz wpływ algorytmu wyszukiwania.

Po lewej stronie znajduje się wyszukiwanie w App Store, a po prawej stronie wyszukiwanie w Google Play

Jest to seria artykułow opartych na wykładach ASOdesk Academy, w ktorych poruszyliśmy wszystkie najważniejsze aspekty optymalizacji aplikacji pod kątem wyszukiwarek. W poprzednich artykułach wyjaśniliśmy, jak zacząc od App Store Optimization i jak promowac aplikację w Google Play. Teraz podzielimy się z Wami notką o tym, jak pracowac ze sklepami z aplikacjami i zdradzimy, co najbardziej wpływa na pozycje.

Jak rożni się indeksowanie w App Store i Google Play

Chociaż App Store i Google Play są podobne, są zaprojektowane inaczej. Strategia promocji aplikacji powinna uwzględniac specyfikę serwisu: rożnice w metadanych i ich indeksowaniu przez sklepy z aplikacjami. Przyjrzyjmy się bliżej, na czym polega rożnica.

Tabela porownująca metadane w App Store i Google Play

1. Nazwa aplikacji

Jeśli porownamy nazwę aplikacji, Google Play ma 50 znakow, a nazwa jest indeksowana. App Store ma 30 znakow, tytuł jest rownież indeksowany. Są to głowne metadane, słowa, ktorym algorytm wyszukiwania przypisuje największą wagę.

2. Podtytuł

W Google Play brakuje koncepcji napisu, nie ma go tam. App Store ma to, jest to widoczne na stronie aplikacji i w polu wyszukiwania. Składa się z 30 znakow. Zgodnie z najnowszymi wynikami, podtytuł jest indeksowany słabiej niż tytuł aplikacji, ale znajduje się w strefie widoczności i ma większy wpływ na ranking niż pole słowa kluczowego.

3. Pole słow kluczowych

Istnieje pole słow kluczowych tylko w App Store. Składa się on z 100 znakow, w tym przecinkow, ktorymi oddzielamy wyrazy. Została zindeksowana. Nie jest on dostępny w Google Play.

4. Promotext / Krotki opis

Promoxt, czyli krotki opis, ma w Google Play długośc 80 znakow i jest indeksowany. W App Store, to 170 znakow, i nie jest indeksowany. W App Store tekst promocyjny może byc zmieniany niezależnie od premiery aplikacji. Na przykład, jeśli mamy promocję, możesz napisac, że dzisiaj jest 50% taniej. Ale jeśli w App Store bez wydania, można zmienic tylko tekst promocyjny, w Google Play nie jest konieczne, aby ponownie wydac aplikację do zmiany metadanych w ogole.

5. Opis

Zarowno w App Store jak i Google Play, opis ma długośc 4000 znakow. Ale to jest indeksowane w Google Play, ale nie w App Store. W Google Play możesz dodac emoji do opisu, użyc formatowania html. Ten opis pomaga użytkownikom znaleźc właściwe informacje o aplikacji. Artyom Tkachuk wyjaśnił więcej na temat tworzenia opisow dla Google Play w poprzednim artykule.

Aplikacja skanera w Google Play

6. Recenzje

Recenzje nie są rownież indeksowane w App Store, ale są indeksowane w Google Play. Tak więc w Google Play możesz dodac słowa kluczowe bezpośrednio do recenzji, służy to jako dodatkowe indeksowanie, ale nie powinieneś wstawiac ich w każdym zdaniu, użytkownicy muszą zrozumiec znaczenie. Artyom Tkachuk rownież mowił o tym w poprzednim artykule.

Przykłady odpowiedzi na informacje zwrotne

7. Dodatkowe lokalizacje

Tylko App Store ma pojęcia lokalizacji głownej i dodatkowej w jednym kraju. Dla użytkownika oznacza to, że w zależności od ustawien języka na urządzeniu, zobaczy on rożne strony aplikacji z rożnymi metadanymi, a dla dewelopera, że gdy wyszukiwarka App Store zaindeksuje aplikację, weźmie pod uwagę pola tekstowe zaindeksowane nie tylko z głownej lokalizacji, ale także z dodatkowych.

W tej tabeli można zobaczyc, jakie dodatkowe lokalizacje można dodac, aby zwiększyc liczbę dostępnych słow kluczowych:

Pełną tabelę dodatkowych językow w App Store można znaleźc tutaj.

8. Liczba zrzutow ekranu w wynikach wyszukiwania

Google Play ma wyjście klastrowe, czyli kilka blokow rekomendacji Google, ktore rozdzielają wyniki wyszukiwania między pierwszą i drugą aplikacją. Tylko zrzuty ekranu aplikacji są widoczne w wyświetlaniu grupowym. App Store jest indeksowany w ten sam sposob. Zawsze są albo trzy zrzuty ekranu w pionie, jeden w poziomie, albo jeden filmik i 2 zrzuty ekranu.

App Store po lewej stronie (pokazujący Apple Search Ads i aplikację z trzema zrzutami ekranu), Google Play po prawej stronie (clustered output z zapytaniem branded)

9. Co jest wyświetlane w wynikach wyszukiwania

W Google Play wyniki rożnią się w zależności od zapytania. Jeśli użytkownik zapyta o wąski temat, np. "mandaty policji drogowej do pobrania" lub zapytanie markowe, np. "Uber", aplikacja z największą liczbą pobran będzie na pierwszym miejscu wyrożniona dużą kartą w wynikach klastra. Algorytm musi miec pewnośc, że aplikacja najlepiej odpowiada na potrzeby użytkownika lub rozwiązuje jego problemy. Jeśli zapytanie ma charakter bardziej ogolny, jak na przykład "bilety lotnicze", otrzymasz zwykłe wyniki. App Store pokazuje aplikacje, zakupy w aplikacji, stronę dewelopera, reklamy Apple Search Ads, pakiety i artykuły wybrane przez redakcję. O tym, jak ważny jest content redakcyjny pisałem w ostatnim artykule.

10. Atrybuty zakupow w aplikacji

W wyszukiwaniu w App Store można umieścic do 20 zakupow in-app (abonament, usługa, nowy poziom w grze), ktore posiadają następujące atrybuty: tytuł, ikonę i opis. Wbudowane zakupy pozwalają aplikacji zajmowac więcej miejsca na ekranie użytkownika, co może miec wpływ na wspołczynnik konwersji. Brak zakupow w aplikacji w Google Play.

Wbudowane zakupy w App Store

Jakie czynniki rankingowe dokładnie działają

Nie będziemy opierac się na plotkach i wymysłach, zwrocimy uwagę tylko na te czynniki rankingowe, na ktore można wpływac w krotkim okresie czasu.

Czynniki rankingowe App Store i Google Play

1. Ogolny poziom instalacji

Im większy ruch w Twojej aplikacji będzie pochodził ze wszystkich źrodeł, tym wyższa będzie jej pozycja w wyszukiwarkach.

2. Dochody

Poziom dochodow odgrywa rolę głownie w przypadku płatnych aplikacji.

Założmy, że masz płatną aplikację i jej ogolny wskaźnik instalacji jest znacznie niższy niż podobnej darmowej aplikacji. Gdyby sklepy z aplikacjami patrzyły tylko na wskaźniki instalacji, wszystkie płatne aplikacje, niezależnie od tego jak dobre by były, zawsze byłyby bardzo nisko w wyszukiwaniach. Ale tak nie jest, więc dla zapytan wyszukiwania, płatne aplikacje mogą byc na najwyższych pozycjach, ich dochod jest brany pod uwagę. Przez płatne aplikacje rozumiem tylko te, ktore wymagają opłaty za pobranie.

3. Otwieranie aplikacji

Pierwsze uruchomienie aplikacji jest liczone zarowno w Google Play jak i App Store. Jest to oczywiste w pracy z ruchem zmotywowanym. Kiedy użytkownik ma za zadanie zainstalowac aplikację, aby liczyła się ona w rankingu na konkretne zapytanie w wyszukiwarce, aplikacja musi zostac uruchomiona.

4. Częstotliwośc otwierania aplikacji

Częstotliwośc otwierania jest ważna tylko w Google Play. Użytkownicy, ktorzy nie odinstalowują aplikacji przez 2-3 dni i uruchamiają ją, mają lepszy wpływ na pozycje niż ci, ktorzy tylko ją otwierają.

5. Ocena i liczba recenzji

Liczba recenzji wpływa na pozycję w Google Play i App Store.

Założmy, że wypuszczasz aplikację i zajmuje ona 300 miejsce w wyszukiwarce na ważne dla Ciebie zapytanie. Chcesz zamowic ruch motywowany, ale żadna z sieci z prawdziwymi użytkownikami nie podejmuje się tego zadania. Wynika to z faktu, że prawdziwy użytkownik jest zbyt leniwy, aby przeglądac do 300 pozycji, nikt nie będzie tego robic. W takim przypadku należy najpierw zebrac kilkadziesiąt recenzji, aby zmienic ocenę. To pomoże Ci przejśc z rangi 300 do 150-100. Zmotywowany ruch będzie działał lepiej przy tej stawce.

6. Ostatnia aktualizacja

Ostatnia aktualizacja aplikacji wpływa tylko na rankingi App Store. Natychmiast po wydaniu, aplikacja nieznacznie wzrasta w rankingach wyszukiwarek. App Store robi to specjalnie, aby pomoc nowym wersjom aplikacji zdobyc więcej użytkownikow.

7. Usuwanie aplikacji

Usunięcie wpływa na ranking tylko w Google Play. Zostało to rownież sprawdzone w ruchu umotywowanym. Im wcześniej zmotywowany ruch usuwa Twoją aplikację, tym mniej działa. W App Store nie ma takiej zależności. Tam wystarczy, że aplikacja zostanie uruchomiona i otwarta.

Aktualizacje pozycji następują co kilka godzin. W ASOdesk aktualizujemy pozycje do 4 razy dziennie.

Jaki wpływ na algorytmy mają

W sieci piszą, że linki internetowe, wzmianki w sieci, wzmianki na YouTube, strony aplikacji i wiele innych wpływają na rankingi. Wszystkie one mają wpływ, ale są słabymi dźwigniami algorytmow. Poniżej wymienię kilka mocniejszych dźwigni nacisku, ktore szybko przynoszą widoczne rezultaty.

Wykorzystanie algorytmow

1. Metadane

Jeśli zmienisz metadane aplikacji do wydania, zmienisz strukturę rankingu, wynik będzie szybki i znaczący. W App Store zmiany są widoczne już następnego dnia po aktualizacji, w Google Play trzeba poczekac 2-3 tygodnie, ale efekt będzie zauważalny w obu przypadkach. Jest to silne narzędzie dźwigni.

2. Ocena aplikacji

Oceny mają pozytywny wpływ na wspołczynnik konwersji, co z kolei zwiększa widocznośc aplikacji. Jeśli poprosisz użytkownikow o pozostawienie recenzji i ocen, będzie to silna dźwignia, aplikacja będzie wspinac się wyżej w zapytaniach wyszukiwania.

3. Zestawy na zapytanie

Jeśli zwiększysz liczbę instalacji na zapytanie, pomoże Ci to wspiąc się na szczyt. Im więcej instalacji, tym wyżej będziesz. Jest to rownież silna dźwignia, ponieważ w krotkim czasie uzyskuje się znaczący rezultat.

4. Ogolny poziom instalacji

Jeśli tylko zwiększysz poziom instalacji, kupisz płatny ruch lub będziesz wspołpracował z influencerami, raczej nie uda Ci się przebic do czołowki wyszukiwarek. Wzrost, ale nie wysoki. Siła tej dźwigni jest średnia. Będziesz miał wyniki, ale będą one albo zauważalne po dłuższym czasie, albo będą nieistotne.

Wnioski

Podsumujmy pokrotce kluczowe rożnice w pracy z App Store i Google Play:

  1. Rożnica w konieczności aktualizacji aplikacji. W Google Play, w przeciwienstwie do App Store, nie musimy ponownie wydawac aplikacji, aby zmienic metadane. Dlatego też optymalizacja aplikacji w Google Play jest łatwiejsza i można wykonac więcej iteracji, ponieważ nie każdy deweloper będzie w stanie wydac wersję za każdym razem, gdy zmienią się metadane. W App Store można zmienic tylko tekst promocyjny bez wydania, ale nie jest on indeksowany.
  2. Strony mają rożne tempo wchodzenia w życie zmian. W App Store, efekt pracy z metadanymi będzie zauważalny już następnego dnia po aktualizacji aplikacji. W Google Play, choc można zmieniac metadane bez wydania, to efekt zmiany metadanych jest widoczny dopiero po 2-3 tygodniach.
  3. Sklepy z aplikacjami mają rożne metadane. Podczas gdy Google Play indeksuje krotki opis, opis i recenzje, App Store tego nie robi. Ale App Store ma podtytuł, indeksowalne pole dla słow kluczowych i dodatkowe lokalizacje.
  4. Aplikacje w App Store i Google Play wyglądają inaczej w wyszukiwarce. Podczas gdy App Store pokazuje zrzuty ekranu, Google Play pokazuje je tylko w listingu klastra. Wyszukiwanie w Google Play jest spersonalizowane, w App Store nie. Ale oprocz aplikacji i reklam, App Store ma artykuły, pakiety i zakupy w aplikacji.
  5. Zachowanie użytkownika wpływa na pozycje w rożny sposob. Usunięcie aplikacji i częstotliwośc otwierania wpływa tylko na pozycje w Google Play, te czynniki nie odgrywają roli w App Store.

Mamy nadzieję, że te informacje pomogą w opracowaniu skutecznej strategii promocji aplikacji w App Store i Google Play. Dostosowując się do każdego sklepu, możesz podnieśc pozycję aplikacji i wpłynąc na konwersję do instalacji. Musi ona jednak stale analizowac, testowac i dostosowywac swoją strategię. Ponieważ ASO ma działac regularnie przez cały cykl życia aplikacji.

#aso #appstore #googleplay

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *