Były pracownik google i ubera, anthony lewandowski, ogłosił bankructwo w związku z zapłatą 179 milionow dolarow dla google

Inżynier został uznany za winnego nieuczciwej konkurencji i proby podbierania pracownikow Google po odejściu z firmy.

Były pracownik Google i Uber, Anthony Lewandowski, ogłosił bankructwo po tym, jak nakazano mu zapłacic 179 mln dolarow na rzecz Google za nieuczciwą konkurencję, donosi Financial Times.

Lewandowski był jednym z założycieli i kluczowych inżynierow projektu bezzałogowych samochodow Google'a o nazwie Waymo. Odszedł z firmy w 2016 roku, aby wspołzałożyc Otto, ktore rownież opracowało drony. Uber kupił wtedy Otto za 680 mln dolarow.

Na początku 2017 roku Waymo oskarżyło Ubera o kradzież technologii dronow z pomocą byłego pracownika firmy Levandowski. Uber zwolnił inżyniera za odmowę wspołpracy przy śledztwie w maju 2017 r. W lutym 2018 roku Uber i Waymo doszły do porozumienia: Uber zobowiązał się do oddania 0,34% swoich udziałow (245 mln USD) i zgodził się nie wykorzystywac poufnych informacji Waymo w swoich pracach rozwojowych.

W sierpniu 2019 r. amerykanski DOJ otworzył sprawę karną przeciwko Lewandowskiemu, oskarżając go o 33 epizody kradzieży lub proby kradzieży tajemnic handlowych. Grozi mu do dziesięciu lat więzienia, 250 000 dolarow grzywny i zwrot kosztow.

W grudniu panel arbitrażowy orzekł, że Lewandowski dopuścił się nieuczciwej konkurencji: probował podbierac pracownikow Google'a do swojego nowego start-upu Otto po odejściu z firmy internetowej, pisze "FT". Firma została zobowiązana do zapłaty 127 mln dolarow na rzecz Google.

W dniu 4 marca 2020 r. sąd okręgowy podtrzymał decyzję panelu i dodał odsetki oraz rekompensatę za koszty obsługi prawnej do kwoty odzyskanej na rzecz Google. Lewandowski wycenia swoj majątek na 50$100 mln dolarow, a zobowiązania na 100$500 mln dolarow, według publikacji.

Waymo vs Uber: opowieśc o konflikcie od środka..
Zarys artykułu w The New Yorker na temat przyczyn i konsekwencji procesu między firmami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *