9 Oznak, że twoj księgowy kradnie lub oszukuje

Rachunkowośc jest dziedziną, w ktorej nie można nic zrozumiec bez 100 gramow. Szczegolnie dla właściciela bez doświadczenia i odpowiedniego wykształcenia. Skąd wiesz, kiedy masz problem z księgowością i czas na zmiany, jeśli nie jesteś profesjonalistą?? Zajmijmy się tym.

Wszyscy są winni, tylko nie ja

Księgowy beszta swojego poprzednika i opowiada emocjonalne historie, że skutki złej jakości pracy innych będzie sprzątał jeszcze długo? Jeśli nie zwolniłeś poprzedniego pracownika specjalnie z powodu tych mielizn, ta reakcja obronna powinna byc dla Ciebie pierwszym sygnałem ostrzegawczym.

W ten sposob pracownik przerzuca odpowiedzialnośc za potencjalną wpadkę na kogoś, kto był przed nim. Czepia się każdego przecinka, wyolbrzymiając czasem nieistotne wpadki do rangi ogolnoświatowej katastrofy. Prawdziwe problemy firmy nie są ujawniane. Prędzej czy poźniej doprowadzi to do katastrofy i szkod dla firmy, a księgowy pogrąży się we mgle krzycząc "Mowiłem ci, że to koszmar".

Co należy zrobic? Poproś o pełny i szczegołowy raport o problemie na piśmie. W ten sposob można łatwo stwierdzic, czy naprawdę masz kłopoty, czy też księgowy po prostu manipuluje tobą do własnych celow.

Martwe dusze i zawyżone pensje

Jednym z najbardziej rozpowszechnionych schematow jest pobieranie wynagrodzen od nieistniejących pracownikow. Mogą to byc zwolnieni pracownicy lub pracownicy na emeryturze. Pracownik odszedł, pieniądze odpływają.

Inne możliwe schematy: zmowa z pracownikami, podwojna lista płac i fikcyjne dokumenty.

Wszystko to jest łatwe do zauważenia w mniejszych firmach, ale jeśli masz duży personel, trudno jest wykryc oszustwo. Pomaga tylko kontrola i uwaga: zauważ, że liczba pracownikow spadła, ale koszty nie? Powod, dla ktorego warto sprawdzic pracę księgowego.

Fikcyjne zwolnienia lekarskie

Odnotowano wzrost liczby zwolnien lekarskich, chociaż pracownicy w terenie? Jest to ważny sygnał do sprawdzenia pracy księgowego. Nierzadko spotykane są schematy wykorzystujące fikcyjne zwolnienia lekarskie, zasiłki wychowawcze dla pracownikow, ktorzy w ogole nie pracują w firmie.

Kolejnym niebezpieczenstwem tego oszustwa jest to, że księgowy kradnie pieniądze z funduszu ubezpieczen społecznych, a nie bezpośrednio od Ciebie. Pierwsza kontrola wpędzi cię w poważne kłopoty.

Jawna kradzież

Może to obejmowac schematy, w ktorych księgowy przekazuje pieniądze z firmy na fikcyjne konta. Źrodłem problemu jest nadmierna pewnośc siebie pracownika. Jeśli menedżer woli nie wnikac w szczegoły księgowości i ufa pracownikom, istnieje duże ryzyko, że stanie się ofiarą oszustwa.

Głownym narzędziem dla takich księgowych jest Twoj podpis elektroniczny. Sami nie tracą czasu i powierzają go pracownikowi? Pomyśl o tym jak o daniu mu klucza do sejfu z pieniędzmi.

Tylko kontrola i okresowe przeglądy pomogą Ci. Wystarczy raz w miesiącu przejrzec przelewy, aby znaleźc wycieki pieniędzy.

"Inne wydatki"

Czy znasz wszystkie pozycje wydatkow w swojej firmie i czy nie ma w niej urlopu księgowego? Jeśli firma ma dużo pieniędzy na koncie, ktore wiszą od lat i nie są zamykane, jest to powod do sprawdzenia wszystkich działan pracownikow. Najczęściej księgowy stopniowo zamyka te kwoty na kontach wydatkow, ktore nie mają nic wspolnego z Twoją firmą.

Praca nad łapowkami

Jeśli księgowy jest odpowiedzialny za kontakty z kontrahentami, należy odpowiedziec sobie na kilka pytan. Czy od dłuższego czasu wspołpracujesz z tymi samymi wykonawcami, mimo że na rynku istnieją wygodniejsze i lepsze alternatywy? Czy to nie dlatego, że księgowy dostaje "podziękowanie" za lojalnośc??

Księgowy może prowadzic dwa systemy. Pierwszym z nich jest przeciąganie ściągania należności od swoich kontrahentow do momentu, w ktorym będzie to niemożliwe. Drugim jest wspołpraca z dostawcami, ktorzy znaleźli klucz do sprzedawalnego serca Twojego księgowego.

Grając w jedną stronę

Jeśli firma ma dwoch właścicieli, ważne jest, aby sprawdzic, czy księgowy jest obiektywny. Przy najmniejszej rozbieżności może on zacząc podawac fałszywe informacje i nieprawidłowe informacje finansowe.

Płacisz dodatkowo

Zdarzają się sytuacje, w ktorych księgowy nie jest pewien, czy ma rację. Smutne, ale prawdziwe. Wtedy postanawia zagrac bezpiecznie i zapłacic trochę więcej podatku, tak na wszelki wypadek. Urząd skarbowy nie ukara Cię za to grzywną i nie przeprowadzi kontroli, ale po kilku latach możesz stracic sporo pieniędzy.

W tym celu ważne jest, aby albo od razu znac wysokośc podatkow, albo okresowo sprawdzac konta.

Wszystko jest dobre, nawet jeśli jest złe

Księgowy na nic się nie skarży, wszystko jest w porządku i wszyscy są zadowoleni. Czy jest Pan pewien, że tak jest w tym przypadku??

Może tu czaic się kilka problemow, na przykład księgowy nie radzi sobie, ale nie mowi Ci o tym. Długi, niedopłaty, niezamknięte dokumenty piętrzą się i prędzej czy poźniej spadają na głowę właściciela. Druga możliwośc: Księgowy popełnia oszustwo za Twoimi plecami i desperacko stara się nie zwracac na siebie uwagi.

Wynik

Najlepszym sposobem na zabezpieczenie siebie i swojej firmy jest poddawanie się okresowym audytom. Samodzielnie jednak jest kilka pozycji, ktore warto kontrolowac:

  • Przynajmniej od czasu do czasu sprawdzaj stan rozliczen i zadłużenia.
  • Śledzenie przelewow z Twoich kont – żadnych kontrahentow, o ktorych nie wiesz, że tam są?
  • Okresowo sprawdzac księgi kasowe i raporty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *